Erektilná disfunkcia, impotencia – príznaky a ako liečiť?

Ak ste sa ešte nestretli so slovným spojením “erektilná dysfunkcia”, možno ste len počuli iný názov tejto choroby. Mnohí ľudia často netušia, s čím majú tú česť, no mnohokrát je tento sexuálny problém omnoho viac, ako len maličkosťou, ktorá sa dá prehliadnuť.

Čo je erektilná dysfunkcia?

Erektilná dysfunkcia sa označuje aj názvom impotencia. Možno práve ten druhý názov vám niečo napovedá, alebo ste sa s ním stretli už viackrát. Impotencia je totižto najčastejší mužský sexuálny problém, ktorý je strašiakom mnohým mužov v dnešnej dobe. Problém postihuje všetky skupiny mužov, no najčastejšie sa problém vyskytuje u starších mužov, ktorí trpia ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Problémy s erekciou a impotenciou podľa viacerých štatistík trápia skoro každého druhého muža vo veku nad 40 rokov. Je to naozaj veľké množstvo mužov a skoro polovica z nich tento problém vôbec nerieši. Samozrejme, nie každý problém, ktorý sa vyskytne v spojitosti s erekciou znamená, že sa jedná aj o erektilnú dysfunkciu. Mali by ste si však byť týmto tvrdením istí a navštíviť tak doktora, ktorý vám urobí rôzne vyšetrenia.

Mnohí ľudia a najmä muži, ktorých sa to týka, si zamieňajú dôležité pojmy. To, že má niekto problémy s erekciou neznamená, že trpí aj erektilnou dysfunkciou. Táto dysfunkcia znamená neschopnosť dosiahnuť a takisto udržať stoporenie penisu. Následkom býva aj impotencia, čiže neschopnosť prirodzeného biologického počatia svojho potomstva. Tieto dva pojmy spolu súvisia, no neznamenajú to isté.

Toto sú najdôležitejšie rozdiely:

  • Pod pojmom erekcia sa myslí úplné stoporenie pohlavného údu
  • Porucha erekcie je stav, ked nie je stoporenie optimálne a prichádza k oneskorenému nástupu alebo nedostatočnému či krátkemu trvaniu stoporenia
  • Erektylná dysfunkcia je zas stav, kedy stoporenie nie je dostatočné pre pohlavný styk

Ak patríte medzi ľudí, ktorí často stresujú, mali by ste sa upokojiť. Problém s touto chorobou závisí najmä od opakovania. Ak sa vám takýto stav stal raz, alebo len párkrát za sebou, no potom sa všetko vráti do normálu, ide o reakciu na krátkodobý podnet, ktorý sa vyskytol vo vašom živote ako napríklad vyčerpanie, stres alebo nejaká choroba. Problém nastáva vtedy, ak sa jedná o permanentný stav.

Sami seba poznáte najlepšie, a preto ak sa vám zdá, že niečo nie je v poriadku, najprv by ste mali zistiť, či stoporenie prebieha zdravo a v poriadku. Tento celý proces je dôležité sledovať na to, aby ste usúdili, či máte problém s impotenciou alebo nie. Ak sa stane, že máte z tohto procesu zlý pocit, jednoducho vyhľadajte pomoc.

Pár v posteli

Príznaky

Na to, aby ste vedeli, či túto chorobu máte alebo nie musíte vedieť, aké príznaky sa s ňou spájajú a ako sa vlastne prejavuje. Mnohí muži si myslia, že je jednoduché zistiť, či týmto problémom trpia alebo nie, no v skutočnosti je to ťažšie, ako si môžete myslieť. Na začiatku, kedy je najlepšie zistiť problém a bojovať proti nemu, sú to len nepriame prejavy, ktoré môžete prehliadnuť.

Najčastejšie symptómy sú

  • Problémy so začiatkom erekcie, najmä oneskorenie začiatku
  • Dlhší nástup erekcie a dlhšia doba viditeľného stoporenia
  • Nemožno trvalo dosiahnuť stoporenie
  • Slabá erekcia hneď na začiatku a neschopnosť udržať si ju po jej vzniku
  • Pravidelné ochabovanie stoporenia aj napriek opakujúcej sa stimulácií
  • V najhorších situáciách je to absolútna neschopnosť čo i len dosiahnuť V tomto prípade neprichádza k viditeľnému stoporeniu.

Mnohokrát sa stáva, že muži prehliadajú tento problém naschvál, pretože si myslia, že ich sa táto choroba nemôže týkať. Pravdou však je, že erektilná dysfunkcia postihuje úplne všetky vekové kategórie mužov, a preto by ste na seba mali dávať pozor.

Príčiny

Možno sa pýtate, aké sú vlastne príčiny, keď zastihuje rôzne kategórie mužov, dokonca aj tých, ktorí si dávajú na svoje zdravie pozor. Proces vzniku stoporenia a erekcie je ovplyvnený viacerými faktormi a úspešnosť dosiahnutia a udržania erekcie závisí takisto od mnohých fyziologických vplyvov. To znamená, že aj mladí muži môžu mať tento problém. Najväčší vplyv má však psychika, ktorá dokáže urobiť mnoho problémov. V spojení s psychikou sa často spomína psychogénna erektilná dysfunkcia.

Toto sú najčastejšie príčiny:

  • Nedostatočná priechodnosť ciev – ako prvý a asi aj najväčší problém je ten, keď máte nejaká problém s cirkuláciou krvi. Nedostatočná priechodnosť môže byť spôsobená napríklad upchatím ciev alebo oslabením hladkej svaloviny ciev, ktorá cievy nevie rozšíriť v prípade potreby. Práve cirkulácia krvi je veľmi dôležitá na to, aby mal muž dobrú erekciu
  • Psychika – tá vie narobiť naozaj veľké problémy a to nielen v oblasti erekcie, ale takisto aj celého sexu. Najhoršími strašiakmi erektilnej dysfunkcie sú stres, nervozita, strach, depresia či úzkosť. Tie ovplyvňujú nielen erekciu, ale takisto aj libido a vyvrcholenie. Nielen pri mužoch, ale takisto aj pri ženách sú faktormi zodpovednými za nízky sexuálny apetí
  • Chronické kardiovaskulárne a súvisiace ochorenia – mnohé ochorenia súvisiace so srdcovocievnou sústavou nedobre vplývajú na impotenciu. Ide napríklad o vysoký krvný tlak, aterosklerózu, vysoký cholesterol či cukrovku.
  • Ochorenia neurologického charakteru – problém s erekciou môže vzniknúť aj v tom prípade, ak mozog či nervová sústava nedáva dobré odpovede na sexuálne dráž Veľmi často to môže byť napríklad Parkinsonova choroba, roztrúsená skleróza, cerebrovaskulárne ochorenia či problémy s miechou alebo periférnymi nervami.
  • Urologické choroby – niektoré problémy spojené s močovou sústavou alebo nejaké iné, urologické ochorenia môžu nepriaznivo vplývať na vznik alebo udržanie stoporenia. Medzi najčastejšie patria chronický zápal prostaty, benígne zväčšenie prostaty, nádory, cysty spojené s močovými cestami a prostatou alebo zápaly týkajúce sa žaluďa a penisu
  • Vrodené vady a traumatické faktory – občas sa stáva, že problémy robia aj nejaké vrodené chyby vývoja penisu alebo jeho tvaru, no takisto aj pri vývoji genitálií či prostaty. Rovnako problémy môže spôsobovať aj staršie zranenie.
  • Lieky, alkohol, vyčerpanie – no a nakoniec je takisto veľmi dôležité spomenúť, že tento nepríjemný problém môžu mať za následok aj lieky, alkohol alebo vyč Nadmerná konzumácia alkoholu, cigariet alebo dokonca iných, zakázaných látok sú rizikovým faktorom.

Čo robiť s erektilnou dysfunkciou?

Ak ste zistili, že trpíte týmto problémom, určite by ste to nemali hodiť len tak za hlavu a pokračovať vo svojom živote v domnení, že všetko prejde. Veľmi dôležitou správou je aj to, že len zlomok mužov sa odhodlá ísť doktorom a riešiť tento problém, ktorý vznikol. Čím neskôr však na kontrolu pôjdete, tým horšie pre vás. A nielen pre vás, ale takisto aj pre vašu partnerku.

Existujú dva typy opatrení a to prechodné a dlhodobé. V oboch prípadoch sa počas niekoľkých desaťročí zistil výrazný pokrok a vďaka tomu je liečenie omnoho lepšie, ako doteraz.

Najčastejšie sa využívajú tieto formy liečenia

Liečba alebo potlačenie vplyvu súvisiacich chorôb

Ak je za erektilnou dysfunkciou nejaký iný problém, ako napríklad krvný tlak, choroba srdca alebo vysoký cholesterol, najprv by ste sa mali zamerať na vyliečenie tejto choroby. V tom najlepšom prípade s odchodom choroby odíde aj samotná dysfunkcia. Ak sa nedá ochorenie úplne vyliečiť, mali by ste aspoň potlačiť jeho vplyv.

Režimové opatrenia

Druhou možnosťou zlepšenia erekcie sú viaceré režimové opatrenia, ktoré sa týkajú životosprávy a životného štýlu. V tomto prípade sa vysádzajú lieky, ktoré spôsobujú problémy so stoporením, no vyhadzuje sa zo životného štýlu takisto alkohol, fajčenie, nezdravé jedlo a naordinuje sa dostatok spánku.

Voľne dostupné lieky

Ďalšou možnosťou sú voľnopredajné lieky, ktoré vám pomôžu podporiť lepšiu a kvalitnejšiu erekciu. Majú prírodné zloženie a na našom trhu sa ich nachádza naozaj dostatok. Cenovo sú dostupné a mali by ste si nájsť tie najúčinnejšie najmä pomocou recenzií a názorov iných používateľov. Odporúčame hlavne Zerex (recenzia na zerex), Ejoy.

Pri liekoch sú najčastejšie využívané látky:

  • Sildenafil
  • Tadalafil
  • Vardenafil
  • Avanafil

Lieky sa väčšinou užívajú 30 až 60 minút pred pohlavným stykom, no ich vplyv trvá nanajvýš niekoľko hodín. 

Medzi vedľajšie účinky sa radí bolesť hlavy, nevoľnosť, točenie hlavy, žalúdočné problémy, návaly tepla alebo začervenanie.

Syntetické lieky na predpis

Iná možnosť s liekmi, ktoré sú omnoho účinnejšie, ako tie voľne dostupné, sú lieky na predpis od doktora. V tomto prípade je naozaj nutné navštíviť doktora a bojovať proti tomuto problému účinne. Je to aj jedna z tých najlepších možností, ktoré môžete urobiť.

Injekcie

Ak sa vám nechce užívať tabletky na erekciu, môžete staviť na injekcie, ktoré však takisto ako tabletky na predpis, si vyžadujú návštevu doktora. Aplikácia je potom priamo do kavernóznych telies v penise, pričom princíp pôsobenia je zhodný s tabletkami.

Treba si dávať veľký pozor na predávkovanie. Prečítajte si naše rady ako predísť predávkovaniu.

Chirurgická liečba

Jediným trvalým riešením je chirurgický zákrok. Táto liečba sa používa v tom prípade, keď všetky ostatné už nefungujú.

Erektilná dysfunkcia je veľmi závažným problémom, ktorý by ste nemali len tak prehliadať a mali by ste staviť na poriadnu a dobrú liečbu.

Erektilná disfunkcia, impotencia – príznaky a ako liečiť?
5 (100%) 1 vote

You May Also Like

About the Author: Mgr. Ondrej Bielik

Študoval som na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a zaujímam sa hlavne o liečivé byliny, zdravie a chudnutie. Sem tam niečo napíšem na môj FB


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.