Luteinizačný hormón (LH) – čo to je?

Na úvod si povedzme niečo k pohlavným hormónom, pretože práve luteinizačný hormón patrí medzi ne. Pohlavné hormóny majú vplyv na zmeny v rozmnožovacej sústave jedinca a riadia aj všetky procesy, ktoré zabezpečujú rozmnožovanie. Medzi pohlavné hormóny patria tie, ktoré sú vylučované ktoroukoľvek endokrinnou žľazou, teda žľazou, ktorá má vnútorné vylučovanie, pretože tieto žľazy pohlavné hormóny priamo produkujú.

Mužské pohlavné hormóny sa volajú androgény, kým tie ženské sú estrogény a gestagény. Tieto hormóny sa tvoria v kôre nadobličiek. Medzi hlavné ženské pohlavné hormóny patrí estrogén a progesterón.

vzorec Testosteron
vzorec Testosterónu C19H28O2

Testosterón je najdôležitejším mužským pohlavným hormónom, podobné účinky ako ten má aj androsterón. U oboch pohlaví ma veľký význam práve luteinizačný hormón, ktorý sa tvorí v podmozgovej žľaze – hypofýze. Mužské aj ženské hormóny, ktoré sú súčasťou oboch pohlaví sa však líšia v množstvách a koncentráciách. Pre život jedinca nie sú nevyhnutne potrebné, bez nich však nemôže byť zachovaný druh a okrem iného sa podieľajú aj na zvyšovaní syntézy bielkovín.

Čo je to Luteinizačný hormón

Luteinizačný hormón je známy tiež pod pojmom lutropín alebo aj pod skratkou LH. Zjednodušene povedané, u žien zabezpečuje vývoj žltého telieska, ktoré sa v odbornej terminológii nazýva corpus luteum a taktiež zabezpečuje tvorbu progesterónu a estrogénu a taktiež napomáha pri ovulácii a následne je aj potrebný podporu raných fáz tehotenstva. Asi pätnásť dní pred začiatkom ženského cyklu uvoľňuje hypofýza tento luteinizačný hormón, ktorý potom napomôže k uvoľnenie vajíčka a ovulácia následne nastane o zhruba 36 hodín neskôr. V prípade mužov zabezpečuje tvorbu androgénov, čo v prípade nižších živočíšnych druhov ovplyvňuje ich inštinktívne rodičovské správanie.

Luteinizačný hormón je zodpovedný za to, aby sa dozreté vajíčko z tzv. graafovho folikulu uvoľnilo v čase ovulácie. Následne praská, keď dosiahne veľkosť do 20 mm.

Kedy dochádza k zvýšeniu a zníženiu Luteinizačného hormónu?

Ako sme spomínali, luteinizačný hormón je jeden z pohlavných hormónov, ktorý produkuje hypofýzu nazývanú aj podmozgová zľaza, ktorá má rovnako vnútorné vylučovanie. U mužov podporuje tvorbu testosterónu, a ten následne ovplyvňuje produkciu spermií.

V živote človeka môžu nastať situácie, kedy dochádza k zvýšenému obsahu aj tohto hormónu v krvi:

  • pri zníženej funkcii štítnej zľavy
  • genetických chorobách ako napríklad Klinefelterov syndróm, Shereshevsky-Turnerov syndróm u mužov
  • pri nádoroch, ktoré vylučujú gonadotropín a adenóm hypofýzy
  • pri poraneniach hlavy a zápalovýcg ochoreniach mozgových membrán
  • pri alkoholizme a dlhodobom užívanie antidepresív a psychotropných liekov
  • pri obezite, pôste, dysfunkcii pankreasu a čriev
  • počas stresujúcich stavov alebo dlhotrvajúcej ťažkej fyzickej námahe.

Naopak, k poklesu tohto hormónu prispieva:

  • ožarovanie rôntgenovým žiarením
  • obehové poruchy v hypotalame alebo hypofýze sprevádzané poklesom ich hormonálnej funkcie
  • zvýšená funkcia štítnej žľazy
  • adrenálny nádor produkujúci androgén
  • genetické choroby a malformácie (Kalmanov syndróm, Reifensteinov syndróm, hypofýzový fašizmus, kryptorchidizmus)
  • poruchy výživy spojená s túžbou znížiť telesnú hmotnosť, ale aj dlhodobý psychický stres a často opakované stresujúce stavy.

Zdroj Luteinizačný hormón – Wikipédia

Luteinizačný hormón (LH) – čo to je?
5 (100%) 5 votes

You May Also Like

About the Author: Ondrej Bielik



1 Comment

  1. Dobrý deň, po odbere krvi u gynekologa mám zvýšený luteinizacny hormón- 63,70. A aj S-estradiol -131,9.
    Viete mi prosím Vás vysvetliť, čo to znamená ?
    Ďakujem a prajem krásny den

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.