Predávkovanie viagrou (priapizmus) – Liečba, čo sa môže stať?

Kým všetko, čo predchádza takzvanému priapizmu je síce zábava, samotnú priapizmus už zábavný nie je, preto sa netreba nechať uniesť a radšej si dávať pozor, kým je čas. Priapizmus, a teda predávkovanie sa tabletkami ako napríklad viagra u mužov má viacero príznakov, ktorý sa začína najčastejšie tým, že partner užije viagru v neprimeranom a veľkom množstve.

Odkiaľ pochádza názov priapizmus?

priapos
Priapos

Názov tohto ochorenia pochádza z gréckej motológie, a to konkrétne od boha plodnosti Priaposa, ktorý bol znázorňovaný s obrovským penisom. Medzi typické príznaky, ktoré sprevádzajú priapizmus patrí bolestivé zväčšenie penisu a erekcia, ktoré pretrváva aj bez ďalšieho sexuálneho dráždenia.

Popis z fyziologického hľadiska

Erekcia u muža je v prípade priapizmu veľmi bolestivá. Erekcia je pritom jednou zo základných funkcií mužského pohlavného orgánu. Z fyziologického hľadiska sa v mužskom úde nachádzajú tri toporivé telesá. Tieto sú štruktúrou podobné hube. Keď sú dutinky toporivých telies naplnené krvou, tieto telesá zväčšia objem a to spôsobí, že penis stvrdne, a teda erekciu. Ak následne nastane ejakulácia, erekcia začne ustupovať a mužský úd sa opäť zmenší. Toto je však bežný stav. Ak erekcia neustupuje, je potrebné okamžite vyhľadať lekára.

Výskyt ochorenia

Priapizmus sa najčastejšie sa vyskytuje u mužov v období dospievania a v dospelosti alebo mužov v zrelom veku od 40 až 50 rokov a nepatrí medzi časté úrazy a choroby penisu. Aj napriek tomu však musia o ňom muži vedieť, aby sa tejto chorobe vedeli vyhnúť. Aktuálne však postihuje len nepatrné množstvo mužov vo vyspelých krajinách, avšak nikdy si nemôžeme byť ničím istý. Niekedy sa môže objaviť aj ako komplikácia leukémie, kosáčikovej anémie, prostatitídy, infekcií močovej sústavy, močových kamienkov a syfilitídy.

Aké sú príčiny priapizmu?

Priapizmus môže byť vyvolaný aj inými príčinami okrem predávkovania samotnou viagrou, a to napríklad užívaním niektorých liekov, v prvom rade injekciou na zvýšenie potencie, kortikoidov, preparátov na liečbu vysokého krvého tlaku a riedenia krvi, ale aj niektorými antidepresívami a psychofarmakami. K ďalším faktorom, ktoré môžu spôsobiť vznik tohto nepríjemného ochorenia patrí aj dlhotrvajúca sexuálna aktivita a úrazy miechy, ktoré poškodzujú nervy. Na vznik priapizmu sa môže podieľať aj užívanie niektorých návykových látok ako sú alkohol, drogy, marihuana alebo kokaín. Podľa toho, akou predpokladanou príčinou priapizmus vzniká, rozlišujeme ho ako primárny a sekundárny. Vo veľkej väčšine sa však príčina tohto problému nezistí. Nie je známy ani presný priebeh, je však predpokladom, že všetko je to spôsobené vplyvom chybného cievneho a nervového zásobenia, čo zapríčiní to, že mužský úd sa bez potreby sexuálnej stimulácie naplní krvou tak, ako to býva pri bežnej erekcii. Problém však je, že v prípade priapizmu je tento stav dlhotrvajúci a neustupuje a môže spôsobiť aj poškodenie štruktúry erektilného tkaniva a následne viesť k trvalej impotencii. Môžu ho sprevádzať aj ďalšie sprievodné ochorenia ako je zvýšený krvný tlak, modriny a pomliaždeniny alebo krvácanie.

Liečenie priapizmu

Priapizmus vzniká tak, že sa dlhodobo zvýši prítok krvi do oblasti penisu. Liečenie takéhoto problému nie je až také bolestivé. Pokiaľ je však znemožnený aj odtok krvi z penisu, liečenie tejto diagnózy je oveľa náročnejšie a bolestivejšie. Ba čo viac, postupne a veľmi rýchlo dochádza k nedostatku kyslíka v krvi, ktorá sa následne zhusťuje a to môže viesť k jej zrazeniu a upchaniu ciev. Preto sa liečba stáva veľmi akútnou. Ak sa vám vyskytne takýto problém, jednoznačne si s ním nepomôžete sami bez odbornej lekárskej pomoci. Doktora je potrebné vyhľadať ihneď a lekársky zákrok je najlepšie uskutočniť v priebehu urgentných troch až štyroch hodín, pretože inak nemôžete vylúčiť trvalé poškodenie.

Nikdy neprikladajte na úd ľad, ten môže stav iba zhoršiť. Takisto vylúčte použitie sprejov, ktoré obsahujú etylchlorid, ktorý je v niektorých zdrojoch odporúčaný, ale nie je to tak. Možno sa to nezdá, ale prerušenie erekcie je veľká úlava od bolesti, ale nie je úplne jednoduché ju odstrániť. Pokiaľ lekár odhalí príčinu priapizmu, je jej liečba následne o niečo jednoduchšia. Jeden z možných spôsobov liečby je, keď lekár použije adrenalín alebo iné preparáty, ktoré sa injekčne zavedú do tkaniva, ktoré je hubovité a nachádza sa v oblasti močovej rúry. Iný spôsob je, že sa krv odsaje priamo z erektilného tkaniva, avšak tento postup zvyčajne nemá trvalý efekt a krv sa nahromadí opäť. Trvalejší postup sa dostaví vytvorením spojky medzi prívodnými a odvodnými cievami.  Pokiaľ sa priapizmus dostavil pacientovi v dôsledku poranenia miechy, riešením môže byť podanie lokálneho anestetika do chrbticového kanála. Ak však zlyhajú všetky predchádzajúce spôsoby, zvyčajne je nevyhnutný operačný zákrok, pretože vzniká obrovské riziko zrazenín krvi.

Keďže nie je známa ani presná príčina priapizmu, je ťažké zadefinovať jej prevenciu. 

Predávkovanie viagrou (priapizmus) – Liečba, čo sa môže stať?
5 (100%) 7 votes

You May Also Like

About the Author: Ondrej Bielik



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.