Kapucínka väčšia – použitie, účinky, dávkovanie

Ďalšou veľmi známou a výnimočnou rastlinou, ktorá sa pestuje najmä ako okrasná kvetina a ktorá patrí medzi liečivé, je kapucínka väčšia. Ľudstvo ju pozná už niekoľko storočí, no len málokto tuší, že dokáže naozajstné zázraky s našim telom a veľmi jednoducho sa pestuje.

Čo je kapucínka väčšia?

Kapucínka väčšia je prevažne pestovaná v našich končinách iba ako okrasná kvetina. Táto rastlina dokáže poskytnúť omnoho viac, ako len očariť krásou. Uchováva v sebe mnoho liečivých účinkov, o ktorých vedia ľudoví liečitelia už stovky rokov.

Rastlina patrí medzi známe prírodné antibiotiká ktoré slúžia na boj proti zápalom močových ciest a dýchacieho ústrojenstva. Navyše rozpúšťa hlieny a má tiež antiseptické účinky. Kapucínka obsahuje väčšie množstvo aktívnych látok, ktoré pomáhajú hneď vo viacerých smeroch. Rastlinu môžete zakúpiť hneď vo viacerých formách, takže si vyberiete presne takú, ktorá vám vyhovuje.

Začína vo vašom okolí epidémia chrípky? Nasaďte aj vy sebe a svojej rodine kapucínku väčšiu ako prevenciu, proti chorobám. Môžete si vybrať z dostupných variantov, ktorá vám vyhovuje. Jej preventívne účinky sú známe už veľmi dlho. Odporúča sa aj počas prvých príznakov ochorenia.

Ak vás zaujíma niečo viac o rastline, veľmi radi vám o nej niečo povieme. Je pôvodom z Južnej Ameriky, presnejšie z jej severnej oblasti. Konkrétne sa najčastejšie vyskytuje a pestuje v Ekvádore, Kolumbií a Peru. Z historického okienka máme pre vás informáciu, že v roku 1864 bola dovezená Španielmi do Európy a neskôr sa rozšírili aj do strednej časti Ameriky, na Havajské ostrovy, do Austrálie, na Nový Zéland a do Číny. Taktiež bola vyšľachtená na rôzne odrody a využívaná väčšinou ako okrasná rastlina. Kapucínka najlepšie znáša tropické, subtropické a mierne podnebie, vlhkú pôdu a čo najviac priameho svetla.

Kapucínka je jednoročná bylina, ktorá dorastá do výšky 15 až 40 cm, s plazivou a rozvetvenou stonkou môže dosiahnuť dĺžku až 5 metrov. V stredoeurópskych podmienkach vykvitá v júni až v októbri, opeľovanie je hmyzom. Plod kapucínky je kapsula so semenami.

Zloženie kapucínky väčšej

Prejdime teda na samotné zloženie. Prečo je rastlina tak veľmi obľúbená u ľudí a prečo ju používajú? Mnohí ľudia ju stále nepoznajú, čo je škoda, pretože jej skvelé zloženie je naozaj perfektné.

Ktoré látky teda rastlina obsahuje?

 • Bielkoviny – ktoré sú potrebné nielen pre naše kosti, ale takisto aj svalovú Mnohí si mylne myslia, že sa bielkoviny nachádzajú len v živočíšnych produktoch ako mlieko, syry alebo mäso. Pravdou však je, že veľký zástup bielkovín je aj v prírodných produktoch
 • Vláknina – je dôležitá pre trávenie a správnu peristaltiku č Vďaka tomu môžete prečistiť svoje telo a takisto znížiť svoju hmotnosť. Okrem vysokého obsahu zdravých tukov obsahuje kokosový olej naozaj veľké množstvo vlákniny
 • Vápnik – o vápniku vieme asi všetci naozaj veľmi veľa informácií. Táto minerálna látka je veľmi dôležitá pre naše telo najmä kvôli regulácií transportu iónov cez bunečné membrány, no takisto ovplyvňuje činnosť nervov, svalov a srdca a aktivuje niektoré ďalšie enzý Vápnik je veľmi dôležitý najmä na zdravé kosti a zuby.
 • Fosfor – je dôležitou súčasťou štruktúry kostí, zubov a membrá Zohráva takisto významnú úlohu v niekoľkých biologických reakciách
 • Železo – je dôležitou zložkou v tele č Podieľa sa na výrobe energie, je dôležitou súčasťou hemoglobínu a viaže kyslík na červené krvinky, vďaka čomu ho pomáha rozvádzať po tele
 • Tiamín
 • Riboflavín
 • Niacín – táto látka sa tiež nazýva vitamín B3 prípadne kyselina nikotínová. Ide o vitamín rozpustný vo vode, ktorý je dôležitý pre energetický metabolizmus buniek. V našom tele sa prirodzene neukladá, a preto je potrebné neustále ho v nejakej forme dopĺňať. Má pozitívny vplyv na zníženie cholesterolu v krvi
 • Vitamín C – je asi najznámejším vitamínom, ktorý pozná skoro každý z ná Vitamín C podporuje celkové zdravie, stará sa o ďasná, zuby a kosti. Je rozpustný vo vode.

 

A aj vďaka takémuto neskutočne nabitému zloženiu ponúka rastlina perfektné účinky, o ktoré budete mať určite záujem aj vy.

Účinky kapucínky veľkej

Poďme sa teda pozrieť aj na samotné účinky tejto úžasnej rastliny s krásnymi kvetmi, ktorá má bohaté zloženie. Množstvo skvelých účinkov na telo a organizmus sa nachádza najmä v kvetoch a v plodoch.

Kvety Kapucínky väčšej

Aké sú teda hlavné účinky kapucínky veľkej?

 • Preventívne účinky proti chrípke a iným chorobám
 • Ochraňuje telo od prvých príznakov ochorenia dýchacích ciest
 • Ochraňuje telo pred ochoreniami orgánov močovej sústavy
 • Pri užívaní neničí prirodzenú mikroflóru zažívacieho traktu a iných slizníc
 • Účinnej bojuje so zlatým stafylokokom
 • Preukázane bojuje s niektorými druhmi streptokoka
 • Podporuje liečbu salmnelózy
 • Má dezinfekčný účinok
 • Má antiseptický účinok
 • Ničí nevhodné baktérie pre organizmus
 • Stimuluje imunitný systém
 • Pomáha pri zápaloch horných dýchacích ciest
 • Pomáha pri zápaloch mandlí a močových ciest
 • Pomáha pri problémoch s prekrvením organizmu
 • Upravuje nepravidelnú menštruáciu
 • Znižuje vypadávanie vlasov
 • Pomáha proti lupinám
 • Zlepšuje pevnosť vlasov a nechtov

Na mnohé z týchto účinkov by sme sa mohli pozrieť trochu lepšie. Rastlina je vhodná najmä:

Pri infekcií močových a dýchacích ciest

Rastlina je známa hlavne ako bylinný liek na infekcie močových ciest a infekcie dýchacieho traktu.

Uvoľňuje bolesť svalov

Veľkou výhodou rastliny je aj to, že sa používa na svalovú bolesť. Môžete ju použiť priamo a naniesť na kožu alebo ju použiť vnútorne.

Na vlasy

Kapucínka sa používa aj ako prostriedok proti vypadávaniu vlasov a tiež na stimuláciu ich rastu. Rastlina dokáže perfektne ošetriť vlasy. Stačí ak si odvarom z tejto rastliny prepláchnete niekoľkokrát do týždňa vlasy.

Podporuje imunitu

Rastlina je skvelým zdrojom vitamínu C, ktorý je tiež známy ako ochranca imunity. Rovnako však dokáže pomôcť telu zotaviť sa po ťažšej chorobe.

Vedľajšie účinky

Mnohých z vás zaujímajú určite aj vedľajšie účinky. V súvislosti s kapucínkou veľkou sa ich pár objavuje.

 1. Kapucínku by ste nemali užívať Dokáže totižto spôsobiť podráždenie pokožky.
 2. Zatiaľ neboli vykonané žiadne výskumy, ktoré by zistili, či je alebo nie je kapucínka vhodná v tehotenstve a pri dojčení. Práve preto by ste sa jej mali počas tehotenstva a dojčenia vyhnúť.
 3. Pre deti nie je táto rastlina vhodná na vnútorné uží

Použitie kapucínky veľkej

Vďaka vysokému obsahu vitamínov a minerálnych látok má rastlina všestranné použitie. Môžete ju nájsť vo formách:

 • Čaju
 • Tinktúry
 • Tabliet
 • Odvaru

Čaj

Čaj je  najčastejšou formou, na ktorú ľudia stavia. Môžete si zakúpiť sypaný čaj, ktorý je lepší ako vrecúškový. Takisto si však kapucínku môžete sami vysušiť. Takýto čaj je omnoho účinnejší. Na čaj budete potrebovať lyžicu posekaných listov, kvetov a semien, ktoré zalejete 2 dcl vriacej vody. Nechajte luhovať približne 10 minút a vypite. Denne sa odporúča vypiť dve šálky.

Salvia Paradise


100% čistá Kapucínka väčšia nálevové sáčky, ktorá je unikátna rastlinou v prírodnom užívaní.
Celý popis

cena 4,30 €

Tinktúra

Kapucínka je takisto vhodná aj na tinktúru. Na jej výrobu stačí, keď do prázdnej fľaše vložíte kvety a listy, zalejete 40% alkoholom a necháte aspoň dva týždne. Každý deň fľašku jemne pretrepte. Po dvoch týždňoch sceďte do tmavej nádoby alebo fľaše a odložte na suché a tmavé miesto.

Tinktúra je dobrá na:

 • Zachovanie normálnych funkcií imunitného systému
 • Výskyt problémov súvisiacich s chladným obdobím
 • Funkciu močového mechúra a obličiek

Dávkovanie je 3-krát denne 1 – 2 ml.

Salvia Paradise


100% čistá Kapucínka väčšia tinktúra s 0% alkoholu, ktorá je unikátna rastlinou v prírodnom užívaní.
Celý popis

cena 5,50 €

Odvar

Odvar si pripravte z litra vody a piatich polievkových lyžíc sušenej rastliny. Takýto odvar je vhodný na obklady, výplachy, kloktanie či dokonca aj do kúpeľa. Odvar nechajte lúhovať približne 15 minút, sceďte a použite vlažný na konkrétny účel.

Tabletky

Na internete či v lekárňach nájdete rôzne tabletky, ktoré ponúkajú kapucínku aj vo forme tabliet. Vyberajte si také tabletky, ktoré majú overené a pozitívne účinky.

Salvia Paradise


100% čistá Kapucínka väčšia plod v kapsuliach, ktorá je unikátna rastlinou v prírodnom užívaní.
Celý popis

cena 13,70 €

Dávkovanie by malo byť uvedené na etikete.

Skladovanie

Kapucínku skladujte na tmavom a suchom mieste pri izbovej teplote do 22°C

Kapucínka väčšia – použitie, účinky, dávkovanie
3.9 (78.46%) 13 votes

You May Also Like

About the Author: Mgr. Ondrej Bielik

Študoval som na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a zaujímam sa hlavne o liečivé byliny, zdravie a chudnutie. Sem tam niečo napíšem na môj FB


2 Comments

 1. Dobry den moze 4 rocne dieta uzivat sirup z kapucinky aj dlhodobo ako na podporu imumity. Kedze byva stale chore mava problemy so zelenymi soplikmi. Dakujem

  1. Ahoj Lucka, ja dávam Kapucínku obidvom mojim deťom na imunitu a zdá sa mi že to pomáha. Tej najmenšej som začala dávať od 2 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.