Propolis, propolisová tinktúra a ich účinky

Čo je vlastne propolis?

Možno by vás to nebolo bývalo napadlo podľa pomerne zložitého názvu, ale propolis je včelý tmel. Táto látka ma štruktúru, ktorá je podobná živici a včely sú ju schopné získať z púčikov stromov prípadne rastlín. Ukladajú si ju do košíčkov, ktorá sa nachádza na zadnej strane ich nožičiek. Včelý tmel následne včely využívajú pokiaľ v úli vzniknú otvory. Menšie otvory vypĺňajú včelým tmelom, tie väčšie však voskom.

U včelárov vládla mnohé roky teória, že propolis má ochrániť včely pred nepriaznivými podmienkami počasia, a to pred dažďom a vetrom, ale v konečnom dôsledku sa ukázalo, že včely sú schopné prežiť aj pri nižších teplotách.

Farba a charakteristika propolisu

Tuhý propolis
Tuhý propolis

Včelý tmel máva rôznu farbu, ktorá záleží od jeho zloženia. Je zväčša tmavohnedý, ale môže nadobudnúť aj červenohnedú alebo zelenú farbu. Farbu propolisu ovplyvňuje aj zdroj živice a podľa toho môže byť aj čierny alebo biely. Pokiaľ sa dostane do miestnosti, v ktorej je izbová teplota, býva lepkavý, ale propolis pri nižšej teplote tuhne.

Stáva sa, že sa aj drobí. Paradoxom je, že nie každý propolis má rovnaké účinky, pretože to závisí najmä od prírodného zdroja. Faktom zostáva, že nielen ten najznámejší včelý produkt – med má priaznivé účinky pre človeka a jeho organizmus.

Na videu je čistý propolis pri izbovej teplote získaný vyčistením pomocou isopropylalkoholu.

Význam propolisu

Samozrejme, propolis má význam najmä pre včely, ale jeho tinktúra a ďalšie prípravky z neho majú nemalý význam aj pre človeka. Ako sme spomínali, včely chráni tak, že pomocou neho stmelujú otvory. Pre včely má propolis mnohé výhody:

  • Chráni včely pred hrozbou potenciálnych chorôb alebo prípadným parazitom, ktoré by sa mohli ocitnúť v úli a chráni úľ aj proti hnilobám;
  • Ďalej propolis odstraňuje vibrácie a pomáha posilňovať stabilitu v úli;
  • Včely sú však sofistikované tvory a v prípade, ak sa do úľa dostane živočích ako napríklad jašterica alebo myš, ktorú by neboli schopné dostať von a táto tam zahynie, pomocou propolisu z nej vytvoria akúsi múmiu a zbavia sa tak zápachu.

Učinky propolisu

Propolis je v prvom rade pre človeka prírodné liečivo, ktoré má mnohé priaznivé účinky na jeho zdravie.

  • Pomáha liečiť napríklad mnohé vírusové ochorenia a zápaly, u ktorých zmierňuje ich stav
  • Taktiež jeho zloženie pomáha liečiť popáleniny, obareniny alebo vredy
  • Je pravdepodobné, že môže mať taktiež priaznivé účinky na srdce a znižuje prípadnú hrozbu šedého zákalu
  • Staré recepty a včelári tvrdia, že je propolis výborný aj na hrdlo a stačí si kúsok vložiť do úst
  • Propolis priaznivo účinkuje aj na imunitu človeka a imunitný systém, a podľa toho, aké má zloženie, máva aj vhodné antibiotické účinky a úrýchľuje hojenie rán
  • Používa sa aj pri liečení áft, dobre účinkuje aj proti mikróbom a vírusom
  • Jeho zloženie má pozitívne účinky aj na kožu a účinkuje na akné aj bradavice
  • môže mať nemalý význam aj pri liečení problémov s trávením
  • Prax hovorí, že dokáže ochrániť aj chrup pred zubným kazom a chráni ústnu dutinu pred ďalšími ochoreniami, pomáha liečiť aj bolestivé ďasná.

Mnohé účinky propolisu sa hlbšie skúmajú na klinikách, a to najmä preto, lebo zloženie tohto včelieho tmelu sa mení v závislosti od zemepisnej polohy, druhu včiel a ročného obdobia. V miernejšom prírodnom podnebí včely získavajú živicu zo stromov, najmä z topoľov, brezí, gaštanov, vŕb alebo ihličnatých stromov ako sú napríklade borovice. V oblastiach, kde vládne tropická klíma, včely získavajú propolis iba z kvetov.

Zloženie propolisu

Propolis môže mať aj 50 základných zložiek, z ktorých za normálnych podmienok tvoria zhruba 10 percent esenciálne oleje, 35 percent vosk a peľ a najväčšiu čas tvorí živica a rôzne rastlinné a prírodné balzamy, obsahuje aj flavonoidy, éterické oleje, ale aj vitamíny – hlavne skupiny B, a môžu sa v ňom nachádzať aj minerálne láty ako napríklad železo, meď, chróm, magnézium, kremík, mangán alebo vápnik.  V lekárni sú dostupné propolisové tabletky a tinktúra.

Pozor si musia dávať najmä ľudia, ktorí sú alergickí na včely a včelie produkty, inak sa odporúča aj na liečbu alergií.

Propolisová tinktúra

Ako sme uviedli, prípravkov, ktoré obsahujú propolis je mnoho. Dá sa získať vo forme tinktúry alebo tabliet, ale aj vo forme krémov. Samozrejme podľa toho, v akej súvislosti sa používa. Propolisová tinktúra sa dá získať nielen v lekárni, ale aj priamo od včelárov.

Ako na vlastnú propolisová tinktúra

Pokiaľ si chcete tinktúru vyrobiť sami, mali by vám byť schopní a ochotní včelári poradiť.

Príprava propolisovej tinktúry:

  • 30g rozdrveného propolisu nasypeme do 100g liehu (použiť 80% a viac percentný lieh)
  • Roztok pretrepávame 3-krát denne v priebehu jedného týždňa.
  • Roztok necháme usadiť a rozpustenú časť precedíme.

Propolis kúpite aj v lekárni vo forme suchého produktu. Môžete ho zmiešať aj s jablčným destilátom alebo lekárenským liehom, ktorý býva až 95-percentný. Následne ho stačí nechať v uzavretej nádobe aspoň po dobu jedného týždňa pri izbovej teplote, pričom je ho však potrebné aspoň tri krát za deň premiešať. Keď sa potom preleje do tmavých medicínskych fľaštičiek pomocou filtračného papiera alebo jemného sitka, tinktúra je pripravená na dávkovanie.

Účinky propolisovej tinktúry

Propolisová tinktúra má podobné priaznivé účinky ako propolis, pomáha však najmä liečiť ochorenia na koži, má antibakteriálne účinky a dá sa použiť aj na vnútorné použitie. Pre deti má taktiež veľký význam, pretože chráni ich imunitu.

Dávkovanie tinktúry

Dávkovanie tinktúry závisí od konkrétneho ochorenia. Problémy na koži sa ošetrujú pomocou priloženia vatového tampónu alebo vatu, ktorý je namočený do tinktúry na postihnuté miesto. Podobne môžete liečiť aj kožné choroby alebo problémy so zubami. Bolesti hrdla a ostatné choroby sa liečia prostredníctvom užitia niekoľkých kvapiek tinktúry. Môže sa pridať aj do čaju, ovocnej alebo zeleninovej šťavy alebo do mlieka v množstve 20 až 40 kvapiek. Propolisovú tinktúru je dobré užiť asi 30 minút pred jedlom, a to 2 až 4-krát denne.

Ďalšie propolisové prípravky

Prípravky nájdete v rôznych formách ako maste, kvapky, kapsule a iné.

Propolisová masť

Pokiaľ preferujete masť, túto odporúčame radšej kúpiť v lekárni a je určená na vonkajšie použitie. Propolis sa dá kúpiť aj vo forme kapsúl. Propolisová masť má výborné liečivé účinky na kožné ochorenia alebo na liečenie plesní. Dá sa taktiež použiť, pokiaľ máte zahnisanú ranu. Masť je okrem propolisu obohatená aj o rôzne oleje a tuky.

Propolisové kvapky

Sú priamou podporou imunitného systému a keďže neobsahujú alkohol, sú vhodné aj pre deti. Liečia ústnu dutinu a pomáhajú odstrániť aj mikróby. Pokiaľ preferujete kvapky vo forme spreju, v lekárňach je dostupný aj tento a dá sa aplikovať podobne ako kvapky. Okrem iného sa môže používať aj pri nachladnutiach.

Propolisové kvapky

Propolisové kvapky s príchuťou lesného ovocia pre starostlivosť o ústnu dutinu obsahujú stopercentne čisté extrakty zo vzácneho propolisu a echinacei. Propolisové kvapky neobsahujú alkohol, a tak sú vhodné aj pre deti. Celý popis

cena 4,79 €

Suchý (tuhý) propolis

Tuhý alebo takzvaný suchý propolis sa využíva hľavne na vyrobenie vlastnej tinktúry.

Propolisový sirup

Sirup je väčšinou doplnený o ďalšie účinné bylinné extrakty ako napríklad ibiš lekársky, lipa malolistá, vlčí mak, divozel veľkokvetý, slamihu, materina dúšku, fenikel a iné extrakty, ktoré napomáhajú zvýrazniť priaznivé pôsobenie prípravku.

Vaše skúsenosti

Propolisovú tinktúru používame na hojenie vyrážok ako napríklad akné v lete je dobrý na všeliaké štípance od múch, včiel. Používam ho tak že hrudku propolisu zalejem liehom, nejaký čas sa luhuje, potom sa prefiltruje a všeliek je hotový.
- Romanka85, žena, 33

Propolis, propolisová tinktúra a ich účinky
5 (100%) 15 votes

You May Also Like

About the Author: Ondrej Bielik



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.