Aminokyselina L-Ornitín

L-Ornitín patrí ku aminokyselinám, ktoré sú prirodzene prítomné v každom ľudskom organizme a je pre naše telo veľmi dôležitá. Podporuje tvorbu oxidu dusnatého, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie kardiovaskulárneho systému. Táto aminokyselina je súčasťou močovinového cyklu, avšak nie je súčasťou bielkovín. Telo dokáže L-Ornitín využiť ako látku prostredníctvom ktorej sa štiepi na iné látky, napríklad vďaka enzýmom sa mení na L-arginín. Je to taktiež dôležitý prvok pre proteíny, ktoré zabezpečujú ochranu svalového tkaniva.

Účinky aminokyseliny L-Ornitín a jeho využitie

Ornitín pomáha uvoľňovať rastový hormón a umožňuje prísun dusíka do svalov a uchováva v nich dusík. Taktiež chráni aj pečeň, pretože sa hlavný toxický prvok amoniak pomocou ornitínu mení na močovinu. L-Ornitín má dobrý vplyv aj na hojenie rán a prispieva k zvyšovaniu imunity, pretože z ornitínu sa tvorí arginín, ktorý chráni detskú zľazu. Taktiež podporuje tvorbu bielych krviniek. L-Ornitín je obľúbený doplnok najmä pre športovcov, pretože podporuje rast svalovej hmoty. Dôležité je, že L-Ornitín pôsobí v tele ako prekurzor pre pre ďalšie aminokyseliny ako sú prolín alebo citrulín. Taktiež podporuje odbúravanie odpadových buniek.

Nežiaduce účinky aminokyseliny L-Ornitín

L-Ornitín má v praxi aj niekoľko nežiadúcich účinkov, hoci tie pozitívne prevažujú. Môže spôsobiť častejšie zápaly typu herpes. Serióznejší nežiaduci vplyv by mohlo byť zvýšenie nežiadúcich účinkov cukrovky, preto sa o užívaní prípravkov s L-Ornitínom poraďte.

Jeho výskyt v potravinách

Hovädzie mäso

L-Ornitín sa podobne ako ďalšie aminokyseliny vyskytuje najmä v semenách a červenom mäse. Ďalej v mliečnych výrobkoch, rybách a vajciach.

L-Ornitín dávkovanie

Pokiaľ plánujete užívať L-Ornitív vo forme prášku ako doplnkovú výživu, nikdy neprekračujte maximálne odporúčané množstvo.

L-Ornitín a erekcia

Tým, že sa L-Ornitín podieľa na tvorbe arginínu, ktorý taktiež podporuje prekrvenie jemných tkanív, ornitín týmto spôsobom podporuje aj mužskú erekciu.

Aminokyselina L-Ornitín
5 (100%) 1 vote

You May Also Like

About the Author: Ondrej BielikPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.