Aminokyselina L-Arginín

L-Arginín patrí ku esenciálnym aminokyselinám, to znamená, že je potrebné ho telu dodávať v potravinách, pretože si nie je schopné samo ho vyprodukovať.

Arginín je dôležitý pre dojčatá a deti, ktoré sú vo vývine, pretože je dôležitý pre obranyschopnosť organizmu a na rozvoj imunitného systému, je však dôležitý najmä športovcov, ľudí, ktorí chcú znížiť svoju hmotnosť a pre seniorov. Pre každého poskytuje niečo. Je taktiež dôležitý pre správnu funkciu hypofýzy.

Účinky aminokyseliny L-Arginín a jeho využitie

Okrem iného, arginín napomáha syntéze bielkovín a taktiež podporuje vytváranie oxidu dusnatého v organizme, a to vo vnútornej vrstve ciev v tele, ktorý má veľký význam pre     srdcovo-cievny systém. Je aj dôležitý pre správny fyzický vývoj detí a pomáha uvoľňovať cievy, čo priaznivo pôsobí na krvný tlak. Podobne ako lyzín, je dôležitou súčasťou pri raste kostí, svalov a tkaniva, taktiež podporuje aj metabolizmus tukov a vylučovanie mužského rastového hormónu. S lyzínom má aj ďalšie spoločné účinky. Podporuje tvorbu kolagénu, ale okrem toho pozitívne vplýva na detoxikáciu pečene, pôsobí ako antioxidant a zabezpečuje správnu funkciu obličiek.

V upravenej forme sa L-Arginín používa v medicíne ako nástroj na liečbu bakteriálnych infekcií, šedého zákalu a kvasinkových infekcií. Pre športovcov má ďalší efekt, pretože odďaľuje potenciálnu svalovú horúčku, pretože prispieva k odvádzaniu kyseliny mliečnej zo svalu. Vďaka nemu majú športovci lepší výkon, ale prispieva aj k budovaniu svalov, pretože sa vďaka nemu dostane do nich viac svalových látok. Novšie štúdie taktiež objavili, že pomáha ako prevencia pred rakovinou.

Ďalšie pozitívne účinky arginínu:

 • Odstraňovanie toxických a odpadových látok z organizmu
 • Zlepšenie imunity
 • Liečba svalov a kŕčov, angíny
 • Schopnosť ničiť voľné radikály
 • Odstraňovanie zlého cholesterolu
 • Detoxikácia pečene
 • Prispieva k tvorbe leukocytov
 • Pôsobí priaznivo na nervozitu a stres
 • Znižuje hladinu cukru v krvi
 • Prispieva k lepšiemu obehu krvi v celom tele
 • Pomáha ako prevencia voči ateroskleróze
 • Prispieva k celkovej energii a vitalite
 • Liečba sexuálnej dysfunkcie

Nežiaduce účinky aminokyseliny L-Arginín

L-Arginín v podstate nemá nežiadúce účinky, avšak pokiaľ je organizmus v špecifickom stave alebo chorý, môže ho negatívne ovplyvniť. Rovnako ako sa to môže stať v prípade nadmerného užívania.

Nežiadúce účinky sa môžu prejaviť v týchto prípadoch:

 • U tehotných žien alebo žien, ktoré dojčia;
 • Ak človek trpí schizofréniou;
 • V niektorých prípadoch vedie nadmerné užívanie arginínu ku hnačkám či pocitu nevoľnosti.

Výskyt L-Arginín-u v v potravinách

Arginín možno nájsť vo veľkej miere v orechoch, ako sú arašidy alebo mandle alebo vlašské orechy. Nachádza sa tiež v čokoláde s obsahom kakaa aspoň 60 percentsemienkach ako sú napríklad tekvicové alebo sezamové, nájdete ho aj v sóji, ovsennej kaši, hnedej ryži, ale aj v pšenici a iných obilninách ako je ovos. Arginín sa nachádza aj v morčacom mäse, hydine, rybách a mliečnych výrobkoch, ale aj v sladkej paprike a v spiruline. Aj vajcia sú bohatým zdrojom arginínu, rovnako ako quinoa.

Tabuľka obsahu Arginínu v potravinách

Potravina (100g) Lyzín (mg) Arginín (mg)
Syr parmezán 3170 1540
Biely jogurt 311 104
Syr Eidam 2693 975
Máslo 63 28
Kravské mlieko 270 123
Losos 1823 1176
Treska 1635 1065
Tuniak 2715 1769
Zemiaky 126 93
Krevety 2020 1776
Kuracie mäso 1381 1033
Vajcia celé 820 776
Brokolica 141 145
Pistácie 1281 2180
Burské oriešky 1007 3507
Mandle 666 2493
Pomarančová šťava 8,9 47
Lieskové orechy 340 1837
Vlašské orechy 466 2520
Zelený hrach 317 428

L-Arginín pred spaním

V závislosti od toho, aké účinky od arginínu očakávania, načasujte si jeho užívanie buď počas dňa napríklad pred fyzickou záťažou alebo pred spaním, ak chcete, aby pozitívne vplýval na funkciu vášho organizmu.

L-Arginín a erekcia

L-Arginín má aj ďalší veľký význam pre mužov, pretože prispieva k potencii a taktiež k tvorbe spermií. Je jedným z prvkov, ktorý sa využíva pri liečení ženskej a mužskej neplodnosti, pretože pomáha zlepšiť kvalitu a rýchlosť mužských spermií. Vďaka jeho vlastnostiam zabezpečuje krvný obeh a zvyšuje priemer ciev. Podporuje tvorbu spermií., avšak, jeho účinky sa neprejavujú u každého muža rovnako. L-Arginín je aj časťou súčasťou prípravkov určených na podporu erekcie a zvýšenia sexuálneho apetítu. Pôsobí ako afrodiziakum.

 

Aminokyselina L-Arginín
4 (80%) 4 votes

You May Also Like

About the Author: Ondrej BielikPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.