Aminokyselina L-Lyzín

Aminokyseliny, prípadne celým názvom aminokarboxylové kyseliny sú organické zlúčeniny. Tieto zlúčeniny obsahujú v molekule primárnu, sekundárnu alebo terciárnu aminoskupinu a karboxylovú skupinu. Podľa toho, v akej vzájomnej polohe sú aminoskupiny a korboxyskupinu, rozlišujeme aminokyseliny a, b, g, atď. Aminokyseliny, ktoré sú proteinogénne a bielkovinotvorné sa nazývajú aj kódované a sú stavebnými jednotkami bielkovín. V tejto skupine je zhruba 20 a-aminokyselín. Ostatné aminokyseliny, ktoré sa nazývajú nekódované, nie sú pravidelnou súčasťou bielkovín. Funkcia tých aminokyselín v organizme je biologická, čiže sú súčasťou napríklad niektorých koenzýmov. Niektoré aminokyseliny, ktoré sú esenciálne, si telo nevie samo syntetizovať, a preto ich musí získavať iba z potravy. Medzi esenciálne aminokyseliny patrí aj lyzín.

Čo je L-Lyzín?

Je zo skupiny proteínogénnych aminokyselín a jeho obsah v proteínoch tvorí asi 5,9 %, preto je práve on nevyhnutným stavebným prvkom na stavbu bielkovín v tele. Takýchto aminokyselín sa v prírode nachádza asi iba dvadsať z tristo. Lyzín je teda považovaný za veľmi vzácnu aminokyselinu. Lyzín sa v organizme podieľa na viacerých metabolických procesoch a procesoch na obnovu buniek, ktorými sú napríklad biosyntéza kolagénu a elastínu, ale aj tvorba protilátok. K jeho úbytku v príjme v strave dochádza najmä pri diétach, ktoré sú určené na zníženie hmotnosti, napríklad pri prísnej vegetariánskej alebo makrobiotickej diéte. Lyzín sa nachádza najmä v svalových tkanivách.

Účinky aminokyseliny L-Lyzín a jeho využitie

L-lyzín napomáha vstrebávaniu vápnika, pri budovaní svalov, má takisto veľký význam po absolvovaní chirurgických zákrokov či iných zraneniach, má význam pri produkcii telesných hormónov, enzýmov a protilátok. Ak máte v tele nedostatok lyzínu, prejavuje sa to napríklad vypadávaním vlasov. Veľmi dôležitou informáciou je, že pokiaľ je v tele nedostatok lyzínu, organizmus nie je takmer schopný využiť ani ostatné aminokyseliny, a to práve preto, že lyzín je jednou zo základných stavebných jednotiek bielkovín.

Ďalšie účinky:

  Jeho výskyt v potravinách
  Lyzín v parmezáne
  Najväčšie množstvo lyzínu obsahuje parmezán

  Ako sme už spomínali Lyzín patrí medzi esenciálne aminokyseliny, čiže ľudské telo si ho nedokáže vyprodukovať samo a jeho príjem je potrebné v potravinách. Pre dospelého človeka je optimálne prijať denne asi 14 miligramov Lyzínu. Deťom je osožný asi štvornásobok tohto množstva, čo je dosť. Lyzín je však možné nájsť vo veľkom množstve potravín, ako je napríklad v syre parmezán, eidam, obsahuje ho väčšina rýb, napríklad v tuniak, losos a krevety, v strukovinách ako napríklad v šošovici, fazule, sójových bôboch, ale aj v pšeničných otruboch, arašidoch. Lyzín sa nachádza aj v bravčovom, kuracom a hovädzom mäse, ale aj v kravskom mlieku, bielom jogurte a masle. Ďalšími potravinami, kde môžete nájsť lyzín sú vajcia, zemiaky, brokolica, lieskové a vlašské orechy. Z týchto potravín obsahuje najväčšie množstvo Lyzínu práve parmezán.

  Tabuľka obsahu lyzínu v potravinách

  Potravina (100g) Lyzín (mg) Arginín (mg)
  Syr parmezán 3170 1540
  Biely jogurt 311 104
  Syr Eidam 2693 975
  Máslo 63 28
  Kravské mlieko 270 123
  Losos 1823 1176
  Treska 1635 1065
  Tuniak 2715 1769
  Zemiaky 126 93
  Krevety 2020 1776
  Kuracie mäso 1381 1033
  Vajcia celé 820 776
  Brokolica 141 145
  Pistácie 1281 2180
  Burské oriešky 1007 3507
  Mandle 666 2493
  Pomarančová šťava 8,9 47
  Lieskové orechy 340 1837
  Vlašské orechy 466 2520
  Zelený hrach 317 428

  Lyzín a vitamín C

  Lyzín veľmi dobre spolupracuje aj s vitamínom C, ktorý nájdete napríklad v mnohých citrusových plodoch, zemiakoch, brokolici, jahodách alebo jablkách. Lyzín podporuje vznik hormónov a enzýmov, ktoré práve za pomoci vitamínu C pomáhajú pri regenerácii tkanív, ale aj pri výrobe kolagénu, čo je nevyhnutný prvok pre svaly a kĺby. Kolagén je účinný aj pri obnove poškodených ciev, a teda, pomáha pri liečení srdcovo-cievnych ochorení.

  Lyzín Kompava

  Pokiaľ si chcete doplniť lyzín aj inou formou akou sú potraviny, odporúčame produkty spoločnosti Kompava, ktorá ponúka produkty určené na doplnenie výživy už viac ako 16 rokov. Výrobok L-lyzín Extra obsahuje spolu až tri účinné látky, a to okrem L-lyzínu aj vitamín B6 a extrakt z Echinacea purpurea, ktoré spolu pomáhajú k správnemu fungovaniu imunitného systému a zvyšujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Vitamín B6 zabezpečuje správnu funkciu psychiky a imunitného systému, ako aj nervovému systému. Znižuje pocit vyčerpania a únavy. Spolu s účinkami lyzín tvorí teda tento komplex účinný doplnok výživy pre organizmus. Treba si však dať pozor, pretože tento produkt však nie vhodný pre tehotné alebo dojčiace ženy, ako to pri doplnkoch výživy býva. Takisto sa nesmie dávkovať deťom do 7 rokov.

  Lyzín a erekcia

  Všetky prípravky na podporu erekcie obsahujú aj práve lyzín, pretože lyzín dokáže pomôcť aj v tomto smere. Samozrejme, je len jednou zo súčastí takýchto prípravkov, kedže sú to aj ostatné aminokyseliny, ktoré prispievajú k prekrveniu svalstva aj mäkkých tkanív.

  Aminokyselina L-Lyzín
  4.3 (86.67%) 3 votes

You May Also Like

About the Author: Ondrej BielikPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.