L-Ornitín patrí ku aminokyselinám, ktoré sú prirodzene prítomné v každom ľudskom organizme a je pre naše telo veľmi dôležitá. Podporuje tvorbu oxidu dusnatého, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie kardiovaskulárneho systému. Táto aminokyselina je súčasťou močovinového cyklu, avšak nie je súčasťou bielkovín. Telo dokáže L-Ornitín využiť ako látku prostredníctvom ktorej sa štiepi na iné látky, napríklad vďaka enzýmom sa mení na L-arginín. Je to taktiež dôležitý prvok pre proteíny, ktoré zabezpečujú ochranu svalového tkaniva.
Účinky aminokyseliny L-Ornitín a jeho využitie
Ornitín pomáha uvoľňovať rastový hormón a umožňuje prísun dusíka do svalov a uchováva v nich dusík. Taktiež chráni aj pečeň, pretože sa hlavný toxický prvok amoniak pomocou ornitínu mení na močovinu. L-Ornitín má dobrý vplyv aj na hojenie rán a prispieva k zvyšovaniu imunity, pretože z ornitínu sa tvorí arginín, ktorý chráni detskú zľazu. Taktiež podporuje tvorbu bielych krviniek. L-Ornitín je obľúbený doplnok najmä pre športovcov, pretože podporuje rast svalovej hmoty. Dôležité je, že L-Ornitín pôsobí v tele ako prekurzor pre pre ďalšie aminokyseliny ako sú prolín alebo citrulín. Taktiež podporuje odbúravanie odpadových buniek.
Nežiaduce účinky aminokyseliny L-Ornitín
L-Ornitín má v praxi aj niekoľko nežiadúcich účinkov, hoci tie pozitívne prevažujú. Môže spôsobiť častejšie zápaly typu herpes. Serióznejší nežiaduci vplyv by mohlo byť zvýšenie nežiadúcich účinkov cukrovky, preto sa o užívaní prípravkov s L-Ornitínom poraďte.
Jeho výskyt v potravinách
L-Ornitín sa podobne ako ďalšie aminokyseliny vyskytuje najmä v semenách a červenom mäse. Ďalej v mliečnych výrobkoch, rybách a vajciach.
L-Ornitín dávkovanie
Pokiaľ plánujete užívať L-Ornitív vo forme prášku ako doplnkovú výživu, nikdy neprekračujte maximálne odporúčané množstvo.
L-Ornitín a erekcia
Tým, že sa L-Ornitín podieľa na tvorbe arginínu, ktorý taktiež podporuje prekrvenie jemných tkanív, ornitín týmto spôsobom podporuje aj mužskú erekciu.