Šípkový olej na jazvy, strie – cena, účinky a skúsenosti

Každý z nás počul už minimálne raz za život slovo šípky, šípkový čaj alebo šípkový džem. Počuli ste však niekedy o šípkovom oleji? Šípky sú plody, ktoré majú mnoho účinných látok, no pri spracovaní do čaju alebo džemu často strácajú mnohé významné látky, pretože sú spracované teplom. Práve olej lisovaný za studena vám zaručí, že všetky potrebné látky sa vám do organizmu dostanú.

Čo je šípkový olej?

Šípkový olej je 100%-ný olej lisovaný za studena, vyrobený zo šípkových plodov. Je bez umelých konzervačných látok a umelých farbív. Práve vďaka krásnej farbe šípok má olej jemne červenkastú farbu a veľmi príjemne vonia. Ľudia, ktorí sa so šípkami už niekoľkokrát stretli si môžu vôňu šípkového oleja veľmi jednoducho predstaviť. Tento olej sa používa aj v kuchyni, no viac ho môžete vidieť v kozmetickom priemysle, pretože má pozitívne účinky najmä na pokožku a hojenie rán na koži. Dá sa naozaj veľmi jednoducho zohnať a má príjemnú cenu, takže sa nemusíte báť, že by ste zaň museli utratiť veľkú sumu.

Síce domorodci z Chile poznajú účinky týchto červených plodov už veľmi dlho, výskum šípok sa začal len nedávno, a preto nie je olej až tak populárny v našich končinách. Rastlina, na ktorej šípky rastú sa volá Rosa rubignosa, ktorá je používaná v ľudovom liečiteľste už veľmi dlho. Účinky šípok sú zapísané v herbári už z 11. storočia. Tieto krásne červené plody dozrievajú koncom augusta a začiatkom septembra, kedy ich môžete zbierať aj vy. Nachádzajú sa totižto vo voľnej prírode aj u nás. Zbierajte však len červené, dozreté plody bez stopiek, ktoré majú dostatok výživných látok a minerálov. Mnohí ľudia využívajú šípky na čaj, ale takisto aj na výzdobu svojho príbytku na jeseň. Šípky sú významným zdrojom:

  • Vitamínu C
  • Vitamínu A
  • Vitamínu B
  • Vitamínu E
  • Vitamínu K
  • Vlákniny
  • Sacharidov
  • Vápniku
  • Železa
  • Horčíka
  • Fosforu
  • Draslíka
  • Sodíka

Zo šípok však môžete urobiť aj chutný džem, víno, marmeládu alebo výborný, prírodný sirup, ktorý si zamiluje úplne každý vo vašej rodine. Šípky sú takisto skvelým pomocníkom v boji proti bežným ochoreniam, ktorými trpíme väčšinou na jeseň a v zime.

šípky

Tento olej je vhodný pre ľudí, ktorí sa trpia zlou kvalitou pleti, trpia na akné alebo majú jazvičky, ktorých sa chcú zbaviť. Pri nanášaní šípkového oleja sa nemusíte báť, že by zanechával mastný filter, ktorý by upchával póry, pretože olej sa radí medzi tzv. “suché oleje”, ktoré sa do pokožky veľmi rýchlo vpijú a vy sa cítite omnoho lepšie, ako predtým. Olej prechádza aj do hlbších vrstiev kože, vďaka čomu má veľmi blahodárne účinky. Jeho bohaté zloženie o tom hovorí samé za seba.

Zloženie šípkového oleja

Už samotné zloženie šípok hovorí samé za seba a vy si tak môžete byť istí, že aj šípkový olej bude mať takéto perfektné zloženie. To sa odvíja nielen od pestovania alebo od počasia a oblasti, kde šípky rastú, ale takisto od toho, ako sa olej spracováva. Za studena lisovaný šípkový olej obsahuje:

  • Antioxidanty
  • Vitamín A – alebo inak povedané beta karotén je veľmi dôležitý antioxidant, ktorý podporuje udržať zdravú pokožku, očnú rohovku, dýchacie cesty a ovplyvňuje tvorbu pigmentu
  • Vitamín C – podporuje celkové zdravie človeka a stará sa o ďasná a zuby.
  • Vitamín E – ktorý sa stará o hojenie pokožky, o jej obnovu a takisto aj o rôzne poranenia, medzi ktoré sa radí aj spálenie pokožky od slnečných lúčov
  • Esenciálne mastné kyseliny – ktoré sú dôležité pre stavbu kožných buniek
  • Draslík – je prevažne uložený vo vnútri buniek a je dôležitý pre mnohé biochemické procesy
  • Železo – je dôležitou zložkou v tele človeka. Podieľa sa na výrobe energie, je dôležitou súčasťou hemoglobínu a viaže kyslík na červené krvinky, vďaka čomu ho pomáha rozvádzať po tele
  • Vápnik – o vápniku vieme asi všetci naozaj veľmi veľa informácií. Táto minerálna látka je veľmi dôležitá pre naše telo najmä kvôli regulácií transportu iónov cez bunečné membrány, no takisto ovplyvňuje činnosť nervov, svalov a srdca a aktivuje niektoré ďalšie enzýmy. Vápnik je veľmi dôležitý najmä na zdravé kosti a zuby.
  • Horčík – je nazývaný aj prvkom života. Je to najmä kvôli tomu, že je nevyhnutný pre život väčšiny tvorov na zemi a vyššia potreba je pri tehotenstve a dojčení.

Šípkový olej sa svojim zložením a takisto aj svojimi účinkami podobá olejom ako napríklad jojobový, mandľový alebo olivový. Všetky tieto tri oleje, plus šípkový, sa používajú nielen a vnútorné použitie a v studenej kuchyni, ale takisto aj v kozmetickom priemysle, kde dokážu naozajstné zázraky.

Účinky šípkového oleja

Šípkový olej má naozaj perfektné účinky a dokáže sa postarať o celé telo a organizmus. Jeho regeneračný efekt je viditeľný úž po pár dňoch používania. Pokožke navracia jej jas a farbu. Vitamín A, ktorý je obsiahnutý v šípkovom oleji, je potrebný na tvorbu nových buniek, ktoré zaisťujú svieži pohľad a krásnu farbu. Výrazne sa tak šípkový olej podieľa aj na elasticite pokožky. Medzi hlavné účinky patrí:

  • Vyhladenie existujúcich vrások
  • Zabránenie vzniku nových vrások
  • Starostlivosť o problematickú pokožku
  • Zlepšenie stavu pokožky
  • Spomaľuje starnutie pokožky
  • Potláča jazvy
  • Rieši kožné problémy ako napríklad strie, poškodenie UV žiarením, jazvy po operáciách, akné, popáleniny, ekzémy, psoriáza, pigmentové škvrny,
  • Prevencia proti bežným ochoreniam počas jesene a zimy
  • Podpora imunitného systému
  • Podpora kardiovaskulárneho systému
  • Prevencia proti paradentóze a ochoreniam ďasien

Šípkový olej má jednoducho perfektné účinky, na ktoré by ste mali určite staviť aj vy a vyskúšať ho.

Použitie šípkového oleja

Šípkový olej môžete použiť na viacero spôsobov. Keďže je jedlý, je vhodný ako na vonkajšie, tak na vnútorné použitie.

Vnútorné použitie

Odporúčaná denná dávka šípkového oleja je 1 čajová lyžička za deň. Najlepšie spravíte, ak si ho dáte hneď ráno, nalačno. Vnútorné použitie však nie je vhodné pre deti do troch rokov.

Vhodný je však aj do studenej kuchyne, kde ho môžete použiť napríklad na ochutenie rôznych nátierok, jogurtov, hotových omáčok, polievok alebo napríklad aj do šalátov, kde prinesie veľmi zaujímavú chuť. Vyvarujte sa teplému spracovaniu, ktoré tak ako pri väčšine prírodných olejov jednoducho nie je vhodné a olej by stratil všetky výživné látky.

ODPORÚČAME: Šípkový olej BIO

Šípkový olej je zdrojom vitamínu A, minerálov a nenasýtených mastných kyselín. Šípky sa používajú hlavne pre veľký obsah vitamínu C a karoténu. Okrem týchto zložiek obsahujú aj vitamíny B1, B2, K a vitamín P, ktorý zosilňuje ... Celý popis

cena 21,96 €

Vonkajšie použitie

Šípkový olej sa používa najčastejšie na vonkajšie použitie, kde máte hneď niekoľko možností, ako ho využiť.

  • Príjemná masáž, ktorá uvoľní celé telo
  • Balzam na pery
  • Spevňovač suchých a lámavých nechtov
  • Zábal na vlasy
  • Namiesto krému na opálenú pokožku

Šípkový olej si môžete naniesť na postihnuté miesto, na ktorom máte ekzém alebo jazvičky a nechať ho vstrebať. Po chvíli úplne zmizne, nezanechá nepríjemný mastný filter a účinne pokožku hojí. Rovnako môžete olej použiť aj na pigmentové škvrny, proti ktorým je naozaj veľmi účinný.

Šípkový olej pomáha s hojením rán, vďaka čomu ho stačí naniesť na miesto s ranou a nechať pôsobiť. Nezmývajte.

Vhodný je takisto aj na strie. Viditeľne ich redukuje a zjemňuje. Na tento účel olej používajte minimálne dvakrát denne po dobu dvoch až troch mesiacov.

Ako sme spomínali, šípkový olej sa často používa v kozmetickom priemysle. Práve to je dôvod, prečo by ste ním mohli nahradiť svoj denný krém. Pôsobí totižto ako prirodzený zvlhčovač pokožky. Ak sa svojho krému nechcete vzdať úplne, jednoducho pridajte pár kvapiek šípkového oleja do svojho krému, pleťovej vody alebo do opaľovacieho krému.

Výhodou šípkového oleja je takisto to, že ho môžu používať aj deti napríklad v prípade, že im ostali jazvičky po kiahňach alebo osýpkach. V takomto prípade jednoducho postihnuté miesto natrite olejom a nechajte ho pôsobiť.

Ako sme spomínali vyššie, olej môžete používať aj na opálenú pokožku alebo na pery, pretože obsahuje vysoký podiel vitamínu E, ktorý hojí pokožku.

Ako prírodný antioxidant, šípkový olej zbavuje pleť toxínov. Vďaka tomu, že sa rýchlo absorbuje, je ideálny na ošetrovanie pleti a čistenie od nevhodných látok.

Už malé množstvo oleja dokáže veľké zázraky so zničenými vlasmi. Stačí, ak malé množstvo oleja zohrejete v miske, vmasírujete ho do pokožky hlavy a vlasov a necháte pôsobiť aspoň hodinu. Potom vlasy umyte šampónom.

Vedeli ste o tom, že šípkový olej je vhodný aj po kúpeli? Vymeňte telové mlieka a krémy za šípkový olej. Pokojne ho totižto môžete používať na pokožku celého tela.

A čerešničkou na torte je to, že vás dokáže zbaviť šípkový olej aj lupín. Ak máte veľmi suchú vlasovú pokožku, jednoducho olej vmasírujte do korienkov vlasov. Robte to pravidelne!

Šípkový olej sa perfektne hodí pre všetky druhy pleti, obzvlášť tie, ktoré sú suché a potrebujú vyživiť. Mali by ste sa mu vyhýbať, ak máte pleť mastnú. Je vhodný dokonca aj pre deti a tehotné ženy.

Recept na šípkový olej

Šípkový olej si môžete za priateľskú cenu kúpiť v lekárňach alebo v bio obchodíkoch, no keďže sú šípky voľne dostupné v prírode, môžete si ich spracovať aj doma. Veľmi jednoducho sa robí napríklad sirup, džem alebo čaj. Najzdravšia alternatíva je ale olej, ktorý je pomerne ľahký na výrobu.

Výroba je síce jednoduchá, no chce trochu trpezlivosti. Stačí, ak sušené šípky rozdrvíte a zmiešate s jojobovým olejom v pomere 1:1. Nechajte túto zmes v sklenenej nádobe odležať šesť týždňov. Raz za čas nádobu mierne pretrepte. Keď sa olej sfarbí do jemnej ružovo-červenej farby, odstráňte drvené šípky a olej prelejte do tmavej sklenej fľaštičky. Vďaka tmavej fľaške olej nezoxiduje a vydrží vám aj celý rok, pokým si neurobíte ďalší.

Skladovanie

Olej by ste mali skladovať na chladnom, tmavom a suchom mieste. Ak si chcete byť istí, stavte na chladničku, kde vám šípkový olej istotne vydrží aj rok po otvorení.

Vaše skúsenosti

Šípkový olej používam najmä kvôli jazvám, ktoré mám dosť viditeľné. Pravidelná aplikácia tohto oleja mi pomohla jazvy zjemniť a vyhladiť. Olej má aj skvelé účinky na telo zvnútra. Používam ho do už hotových omáčok, ktoré perfektne dochutí.
- Ladislav, muž

Doma mám niekoľko kvalitných prírodných olejov, no šípkový je jeden z najlepších, ktoré som kedy doma mala. Je ľahký, pleť nezaťažuje, hydratuje ju a má skvelé, dlhodobé účinky na pleť. Dlhý čas som mala problémy s ekzémom, čo bol aj dôvod, prečo som sa rozhodla vyskúšať olej, o ktorom každý hovoril, že je skvelý. Vyskúšala som a je naozaj skvelý!
- žanett, žena

Šípkový olej na jazvy, strie – cena, účinky a skúsenosti
3.8 (76.8%) 25 votes

You May Also Like

About the Author: Mgr. Ondrej Bielik

Študoval som na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a zaujímam sa hlavne o liečivé byliny, zdravie a chudnutie. Sem tam niečo napíšem na môj FB


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.