Rybí olej – účinky, cena

Mnohým ľuďom sa spája rybí olej s nepríjemnými spomienkami z detstva, kedy ich mamy alebo staré mamy nútili olej piť pre silnejšiu imunitu a celkové zdravie tela. V tej dobe ste asi netušili, aké skvelé účinky má olej na telo a nenávideli ste ho, no dnes by ste ho do svojho jedálnička mali určite zaradiť, pretože obsahuje omnoho viac zdraviu prospešných látok, ako si môžete myslieť.

Čo je rybí olej?

Je len málo pravdepodobné, že ste sa nikdy nestretli s rybím olejom. Jeho pravidelná konzumácia dokáže znížiť riziko infarktu a ostatných srdcovocievnych ochorení na úplne minimum, vďaka čomu sa budete cítiť omnoho lepšie, ako kedysi. Olej obsahuje látky, ktoré naše telo potrebuje, no len málokedy ich prijíma v dostatočnom množstve. Dôvod je najmä ten, že u nás nie je príliš vysoká konzumácia rýb. Len málokto si dnes na obed dá alebo pripraví chutnú rybu, ktorá obsahuje dostatok výživových hodnôt. To je dôvod, prečo mnohí siahajú po doplnkoch výživy, ktoré obsahujú rybí olej.

Podľa mnohých výskumov je nedostatok omega 3 mastných kyselín jednou z najčastejších príčin smrti ľudí. Tieto úmrtia by však vôbec nemuseli nastať, ak by si ľudia dávali pozor na svoju výživu a hlavne na dostatočný prísun omega 3 mastných kyselín, ktoré sú pre telo veľmi dôležité. Medzi hlavné výhody tohto oleja je najmä zníženie mozgových a srdcových ochorení, no takisto olej znižuje príznaky depresie či hypertenzie, poruchy pozornosti, bolesti kĺbov, príznaky artritídy či chronických ochorení kože a mnoho ďalšieho.

Rybí olej je forma mastnej kyseliny, ktorá je odvodená z tkanív tučných rýb. Obsahuje najmä spomínané omega 3 mastné kyseliny vrátane eikosapentaenovej kyseliny (EPA) a dokosahexaenovej kyseliny (DHA). Takýto olej je potom veľkým prínosom pre naše telo, pretože doň nedostáva len omega 3 mastné kyseliny, ale takisto aj iné, zdraviu prospešné látky.

Konzumácia sladkovodných rýb je síce skvelá, no nikdy nám do tela neprinesie to, čo prinesú ryby z chladnejších morí. Tie sú skvelým zdrojom nielen omega 3 mastných kyselín, ale takisto aj na iné látky. Medzi tieto ryby patrí napríklad:

 • Makrela
 • Pstruh
 • Sleď
 • Tuniak
 • Losos
 • Treska
 • Sardinky
 • Šproty
 • Treščia pečeň
 • Veľrybí tuk

Tieto ryby sú skvelým zdrojom všetkých dôležitých látok, ktoré sú veľmi prospešné pre naše telo.

NÁŠ TIP: Omega 3 Rybí olej Forte


Produkt Omega 3 Rybí olej Forte obsahuje EPA a DHA - biologicky aktívne omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré majú kľúčovú úlohu v celom rade životných procesov v ľudskom tele. Prispievajú ... Celý popis

cena 6,30 €

Na tento druh oleja by ste mali staviť v tom prípade, ak nekonzumujete ryby minimálne dvakrát týždenne. Len málo ľudí dodržiava túto hranicu a ryby jedia len niekoľkokrát do roka, nie dvakrát týždenne. Môžu za to nielen vyššie ceny za kvalitné rybie mäso, ale takisto aj dôvod, že len málo ľudí vie, ako si rybu správne pripraviť. Mnohokrát je to jemne zložitejšie, ako príprava iného pokrmu.

rybací olej

Zloženie rybieho oleja

Zloženie pri olejoch je veľmi dôležité najmä kvôli tomu, že pomocou skvelých a dobrých vitamínov či minerálov pracuje naše telo omnoho lepšie. Samozrejme, každý olej má mierne odlišné zloženie, pretože všetko závisí od spôsobu spracovania a takisto aj od samotných rýb, no kvalitný rybí olej obsahuje:

 • Omega 3 mastné kyseliny – ktoré sú hlavnou zložkou celého oleja a sú najdôležitejšie pre naše zdravie. Majú účinné protizápalové látky, ktoré sú prospešné pri kĺbových chorobách či psoriáze
 • Vitamín A – je potrebný pre normálny rast a vývoj tela, obzvlášť pre zdravé kosti a zuby. Chráni takisto sliznice pred infekciami.
 • Vitamín D – jeho známym zdrojom je slnko, keď chýba, treba ho nahrádzať Tento vitamín podporuje vstrebávanie vápnika, čo je základom pre zdravý vývoj zubov a kostí
 • Vitamín E – ktorý sa stará o rýchlejšie hojenie a celkovo aj o pokožku, hovorí sa, že arganový olej je najbohatší prírodný zdroj vitamínu E a aj vďaka tomuto vysokému obsahu je neoceniteľný hlavne pri starostlivosti o pleť.

Aj vďaka takémuto zloženiu ponúka rybí olej to najlepšie z celej rady prírodných olejov.

Rybí olej - Omega 3 HP natural

Čistý, prírodný rybí olej bez akýchkoľvek prísad s prirodzene najvyšším obsahom omega-3 mastných kyselín.

Olej je zbavený zápachu po rybách, spĺňa najvyššie požiadavky stupňa čistoty (HP - high purity) a je schválený ÚVZSR ... Celý popis

cena 10,13 €

Účinky ricínového oleja

Kvalitný rybí olej dokáže naozajstné zázraky v mnohých ohľadoch a môžete si byť tak istí, že pri jeho konzumácií si posilníte nielen imunitu, ale takisto si pomôžete aj v mnohých iných ohľadoch.

Jeho najdôležitejšie účinky sú:

 • Pomáha pri liečbe osteoporózy
 • Je prevenciou rakoviny
 • Je takisto prevenciou pri autoimunitných ochorení
 • Prispieva k normálnej hladine vápnika v krvi
 • Pomáha správnemu vstrebávaniu a využitiu vápnika a fosforu
 • Udržuje kosti a zuby v dobrom stave
 • Pomáha k správnemu fungovaniu imunitného systému
 • Prispieva takisto k správnej látkovej premene železa
 • Je vhodný k zachovaniu zdravých slizníc
 • Prispieva k udržaniu zdravej pokožky
 • Udržuje dobrý zrak
 • Pomáha k správnemu fungovaniu imunitného systému
 • Pomáha správnemu vývoju zraku dojčiat do 12 mesiacov
 • Je skvelý na správny vývoj plodu v tele matky a dojčiat
 • Pomáha tiež k vývoju mozgu plodu v tele a dojčiat
 • Prispieva k udržaniu dobrého zraku
 • Udržiava normálnu hladinu triglyceridov v krvi
 • Pomáha takisto k udržaniu normálnej činnosti mozgu
 • Pomáha pri dyslexií u detí
 • Zmierňuje menštruačné kŕče

Rybí olej by mali užívať aj ženy po menopauze. Mnohé štúdie zistili dôsledky príjmu polynenasýtených mastných kyselín s dlhým reťazcom na hustotu kostí a rovnováhu vápnika. Zistilo sa, že ženy, ktoré prijímali väčšie množstvo mastných kyselín mali omnoho zdravšie kosti ako tie, ktoré ho neprijímali.

Na mnohé z týchto účinkov by sme sa mohli pozrieť trochu lepšie. Ricínový olej je vhodný najmä na:

Na Alzheimerovu chorobu

Už mnohé roky sa snažia doktori sledovať súvislosť s rybím olejom a Alzheimerovou chorobou. Základné mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre správnu funkciu mozgu, sa nachádzajú v rybom oleji a môžu nielen spomaľovať kognitívny pokles, ale takisto dokážu pomôcť predchádzať aj atrofii mozgu u starších ľudí. Viaceré zistenia potvrdzujú, že olej môže byť používaný aj ako “zbraň” na odvrátenie nástupu Alzheimerovej choroby.

Na úzkosť

Rybí olej dokáže zmierniť úzkostné a depresívne zmeny v nálade. Rybí olej je skvelou zložkou v jedálničku, ktorá dokáže pomôcť v kritických obdobiach vývoja mozgu. Práve preto bolo aj v minulosti odporúčané pitie rybieho oleja deťom. V neskoršom veku sú tak ochránené pred depresiami.

Na artritídu

Rybí olej je bohatý sám o sebe na mnohé vitamíny a minerálne látky, ktoré dokážu bojovať proti chorobám, ako napríklad artritída. Bolo zistené, že kombinácia rybieho a borákového oleja dokáže znižovať bolesti a bojovať proti viacerým problémom.

Na kardiovaskulárny systém

Podľa mnohých lekárov dokážu polynenasýtené mastné kyseliny pomáhať pri problémoch s kardiovaskulárnym systémom a odvrátiť tak viaceré symptómy, ktoré by mohli človeka sužovať.

Na podporu chudnutia

Rybí olej dokáže znížiť hladinu cholesterolu v krvi a takisto dokáže zrýchliť metabolizmus vďaka čomu chudnutie ide omnoho rýchlejšie a jednoduchšie. Ak vám teda lekár zistí vysoký cholesterol, naordinujte si rybí olej.

Má priaznivé účinky na vlasy a svaly

Túžite po krásnych hustých vlasoch? Zaistite si, že máte doma rybí olej, ktorý vám pomôže pri vypadávaní vlasov. Stačí, ak si ich budete pravidelne aplikovať na vlasy a necháte chvíľku pôsobiť. Zlepšuje krvný obeh a tým pomáha aj k budovaniu aktívnej svalovej hmoty. Povzbudzuje k výkonu a chráni pred zraneniami.

Je vhodný aj v tehotenstve

Tehotné ženy nedajú na konzumáciu rybieho oleja dopustiť, pretože pomáha vývoju ešte nenarodeného dieťaťa.

Rovnako aj pomáha pri dyslexií u detí.

Vedľajšie účinky

Ako pri každom prírodnom prostriedku, tak aj pri tomto si musíte dávať pozor na užívanie. Ak budete dodržiavať rozumnú dávku a mieru dávkovania, nemali by ste mať žiadne vedľajšie či nežiaduce účinky, ktoré by vám mohli skomplikovať zdravotný stav. Na príbalovom letáku alebo etikete výrobku by ste mali mať dávkovanie.

Použitie rybieho oleja

Tento prírodný zázrak môžeme nazvať aj ako kokteil výživných látok, vďaka ktorým účinkuje perfektne na naše telo. Skvelý pomer antioxidantov a mastných kyselín je nápomocný pri liečbe mnohých problémov.

Olej je vhodný najmä na vnútorné použitie, pretože obsahuje najmä látky, ktoré dokážu bojovať zvnútra. Na trhu ho môžete nájsť najmä vo forme:

 • Oleja
 • Kapsúl

Rybí olej sa užíva vnútorne a to buď ako prevencia alebo vo forme kúry, ktorá bojuje proti nejakým problémom. Môžu ho užívať aj tehotné a dojčiace ženy, avšak jeho užívanie a dávkovanie sa musí znížiť v tomto prípade na polovicu.

Olej je takisto vhodný aj pre deti od troch rokov. Dávkovanie je potrebné upraviť podľa veku dieťaťa. Deti do troch rokov užívajú polovicu kávovej lyžičky a deti staršie ako šesť rokov môžu denne užívať jednu kávovú lyžičku.

Na trhu nájdete takisto aj oleje určené presne pre deti alebo tehotné ženy, pre starších ľudí či pre dojčiace ženy. Takýto typ oleja býva často doplnený o dôležité minerálne látky a vitamíny, najčastejšie o vitamín B12, kyselinu listovú alebo vápnik.

Kapsule

Gélové kapsule ako výživový doplnok sú asi najjednoduchšou cestou, na ktorú môžete staviť. Na trhu nájdete viacero druhov. Niektoré sú presne zamerané na nejaký problém, iné sú zas len výživovým doplnkom, ktorý sa zameriava na celé telo.

Olej

Forma oleja je asi tá najlepšia, na ktorú môžete staviť. Veľmi jednoducho sa užíva, a keďže je zbavený úplne všetkých zápachov aj chute, môžete ho pridávať aj do jedál alebo ho len tak piť. Nebude vám to vôbec nepríjemné.

Kde kúpiť?

Kvalitný rybí olej nájdete najčastejšie v obchodoch zameraných na zdravú stravu a výživu alebo v lekárňach, kde nájdete tie najlepšie druhy.

Rybí olej - Omega 3 HP natural

Čistý, prírodný rybí olej bez akýchkoľvek prísad s prirodzene najvyšším obsahom omega-3 mastných kyselín.

Olej je zbavený zápachu po rybách, spĺňa najvyššie požiadavky stupňa čistoty (HP - high purity) a je schválený ÚVZSR ... Celý popis

cena 10,13 €

Skladovanie

Rybí olej skladujte na tmavom a suchom mieste pri izbovej teplote do 22°C. Po otvorení by ste ho mali spotrebovať čo najskôr, najlepšie do 3 mesiacov. Keď je olej otvorený, skladujte ho v chladničke.

Vaše skúsenosti

Na rybí olej si pamätám ešte z detstva, keď mi ho nútila moja stará mama. Vtedy som ho neznášala a neverila som, že by mohol mať nejaké dobré účinky. Dnes som však už staršia a o rybom oleji viem mnoho pozitívnych informácií, vďaka čomu ho užívam každý jeden deň. Doma mám kapsule, keďže olej má mnohokrát nepríjemnú chuť. Gélové kapsule sú jednoducho výživovým doplnkom, ktorý nemá nijakú pachuť, no stále rovnako skvelé účinky pre zdravie.
- Dagmar Rácová, žena, 44

Mnohí majú na rybí olej zlé spomienky zo svojho detstva. Ja som to “šťastie” nemal, a preto som sa s ním stretol až v dospelosti, keď som si jednu fľašku tohto oleja kúpil. Možno to niekoho prekvapí, ale olej je zbavený všetkého zápachu, a preto je vhodný napríklad aj do jedál. Ja ho užívam každé ráno, na lačno, jednu lyžičku.
- Anton Beke, muž, 46

Rybí olej – účinky, cena
5 (100%) 1 vote

You May Also Like

About the Author: Mgr. Ondrej Bielik

Študoval som na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a zaujímam sa hlavne o liečivé byliny, zdravie a chudnutie. Sem tam niečo napíšem na môj FB


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.