Sacha Inchi olej – účinky, cena

Veľmi zaujímavý názov oleja predpovedá, že pochádza zo zahraničia a nie každý ho môže poznať. Sacha Inchi je druh prírodného oleja, ktorý sa u nás v obchodoch len tak bežne nevyskytuje,  a preto sa s ním mnohí ešte nemuseli ani stretnúť. Určite by ste však na tento olej mali staviť, pretože jeho účinky na organizmus sú skvelé.

Čo je Sacha Inchi olej?

Názvom Sacha Inchi sa dnes označuje jedlo, ktoré patrí do kategórie “superfood”. Do tejto kategórie sa zaraďujú napríklad aj chia semienka, avokádo alebo acai prášok. Všetky tieto potraviny majú totižto veľmi zaujímavé zloženie a účinky na telo. Rovnako to je aj pri Sacha Inchi, ktorá sa pomaly dostáva do popredia. Táto rastlina rastie v oblasti Amazonky v Južnej Amerike. Je tak ďalšou juhoamerickou potravinou, ktorá bola označená za nutrične veľmi hodnotnú s liečivými vlastnosťami.

Sušené plody sacha inchi
Sušené plody sacha inchi

Sacha Inchi, alebo aj Plukenetia volubilis, je juhoamerická, viacročná rastlina. Táto rastlina rastie v mnohých tropických častiach Južnej Ameriky vrátane Peru, Bolívie, Kolumbie, Venezuely, Ekvádoru a Surinamu. V poslednej dobe dokonca začali túto rastlinu pestovať aj  juhovýchodnej Ázií a Thajsku. Práve tam je Sacha Inchi stále viac a viac obľúbená.

Rastlina je známa pod mnohými názvami a domáci ju často volajú “mountain peanut”. Domorodci poznajú liečivé účinky rastliny naozaj veľmi dlho a používajú ju už stovky rokov. Pestuje sa v teplom podnebí a potrebuje množstvo vody. Najlepšie sa jej darí v kyslej pôde a v miestach v blízkosti riek.

Sacha Inchi rastie do výšky približne dvoch metrov a má listy v tvare srdca. Kvitne hneď po piatich mesiacoch od jej zasadenia. Kvety sú malé, biele a na rastline si ich hneď všimnete. Plody rastlín sú vlastne kapsuly s priemerom približne 3 – 5 centimetrov. Na začiatku sú zelené, no pri dozrievaní sa menia na čierne až tmavohnedé. Akonáhle ovocie dozrie, zberá sa a necháva sa vysušiť.

Semená, ktoré sa nachádzajú vo vnútri plodov majú oválny tvar, tmavohnedú farbu a priemer približne 2 centimetre. Z týchto semien sa neskôr robí olej, no takisto sú veľmi chutné napríklad ako surové či pečené.

Dragon superfoods


Sacha inch sú ľahko stráviteľné orechy rastliny Sacha inch jedného z najbohatších zdrojov Omega-3 mastných kyselín. Obsahujú všetky esenciálne mastné kyseliny. Sú pestované domorodci v Amaz... Celý popis

cena 14,40 €

Tento prírodný olej z rastliny Sacha Inchi je veľmi obľúbený najmä v Amerike, no pomaly sa dostáva aj k nám vďaka jeho účinkom a skvelému zloženiu.

Zloženie Sacha Inchi oleja

Zloženie tohto oleja je naozaj veľmi zaujímavé a unikátne. Obsahuje totižto zmes niekoľkých omega mastných kyselín a vitamínov, ktoré sú pre naše telo veľkým prínosom. Zloženie sa samozrejme líši od spôsobu výroby oleja a takisto aj od samotného pestovania plodov, no klasický a kvalitný Sacha Inchi olej by mal obsahovať:

 • Omega 3 mastné kyseliny
 • Omega 6 mastné kyseliny
 • Omega 9 mastné kyseliny
 • Bielkoviny
 • Antioxidanty
 • Jód – je v tele uložený predovšetkým v štítnej žľaze, ktorá si ho vyberá z krvi. Pri nedostatku jódu v potrave sa štítna žľaza zväčšuje a nastávajú rôzne problé
 • Vitamín A – regeneruje pokožku, udržuje ju jasnú a čistú a prispieva k dobrému stavu vlasov, zmierňuje proces starnutia a redukuje jemné vrásky, je silným antioxidantom a má protizápalové účinky
 • Vitamín E– je najdôležitejší antioxidant v ľudskom tele, posilňuje a vyživuje nechty a vlasy, chráni bunky pred oxidačným stresom a účinkami voľných radikálov, prepožičiava pokožke mladší vzhľad, urýchľuje regeneráciu a má protizápalové vlastnosti
 • Vláknina – ktorá je nesmierne cenná vďaka veľkému obsahu látok, ktoré na seba naviažu vodu a perfektne tak prečistia črevá a celkovo aj celé telo

Olej Sacha Inchi obsahuje 93% nenasýtených mastných kyselín. V porovnaní s inými olejmi je to o viac ako 15% viac. Väčšina mastných kyselín v tomto oleji sú omega 3 (kyselina alfa-linolénová) a omega 6 (kyselina linolová). To, čo robí tento olej tak výnimočným je najmä vysoký obsah omega 3 mastných kyselín. Za studena lisovaný olej tak obsahuje 48% omega 3. Väčšina rastlinných olejov obsahuje omega 6. To znamená, že Sacha Inchi je jedným z najbohatších rastlinných zdrojov s omega 3 mastnými kyselinami. Takéto zloženie sa v prírode nachádza len málokedy.

Omega 3 mastné kyseliny pomáhajú pokožke regulovať produkciu mazu, udržiavať jej pružnosť a takisto ju udržiavať hydratovanú. Pri pravidelnom užívaní výrobkov s týmto druhom mastných kyselín sa môžete zbaviť skorých príznakov starnutia pokožky. Niektoré oleje, ktoré sú bohaté na omega 3 mastné kyseliny obsahujú aj toxíny, ktoré nie sú vhodné pre človeka. Sacha Inchi však žiadne nevhodné toxíny neobsahuje, a preto je vhodný na vonkajšie a aj vnútorné použitie.

Pre porovnanie:

 • Sacha Inchi olej má 48% omega 3 mastných kyselín a 36% omega 6 mastných kyselín
 • Olivový olej má 0 – 1,5% omega 3 mastných kyselín a 3,5 – 21% omega 6 mastných kyselín
 • Avokádový olej má 0,8% omega 3 mastných kyselín a 14,7% omega 6 mastných kyselín

Aj pri tomto porovnaní si môžete všimnúť, že Sacha Inchi je jednoducho prírodný olej, ktorý má perfektné zloženie.

Nesmieme však zabudnúť ani na dôležité antioxidanty, ktoré olej obsahuje. Medzi nimi je napríklad Vitamín E, ktorý je jedným z najsilnejších antioxidantov. Ten blokuje poškodenie voľnými radikálmi, ktoré by mohlo byť spôsobené UV žiarením. Takisto Vitamín E zvyšuje produkciu kolagénu, pomáha udržovať elasticitu pokožky a zabraňuje tvorbe vrások.

Dôležité sú aj karotenoidy, ktorých olej obsahuje 0,08 mg na 100 g. Karotenoidy sú neoddeliteľnou súčasťou zdravého imunitného systému a pomáhajú bojovať proti starnutiu a iným druhom poškodenia. Naša pokožka absorbuje tieto látky a využíva ich na liečenie poranení od slnka alebo na ochranu našej pokožky pred životným prostredím.

Energy


Prípravok Organic Sacha Inch oil obsahuje olej zo semien Sacha Inch (Plukenetia volubilis).
Celý popis

cena 12,30 €

Účinky Sacha Inchi oleja

Už len vďaka pestrému zloženiu si môžete byť istí, že olej má naozaj skvelé účinky. Medzi jeho hlavné účinky sa radia:

 • Dokáže pomáhať pri problémoch s akné
 • Upokojuje suchú a podráždenú pokožku
 • Posilňuje nechty
 • Hydratuje pery
 • Má vysoké antioxidačné vlastnosti
 • Čistí telo
 • Je vhodný pri redukčných diétach
 • Posilňuje imunitný systém tela
 • Hydratuje pokožku
 • Regeneruje vlasy
 • Upokojuje suchú a svrbiacu pokožku
 • Je skvelým pomocníkom pri suchých a polámaných vlasoch
 • Skvelý je aj na zrelú pleť s vráskami
 • Pomáha chrániť pokožku pred poškodením spôsobeným slnečnými lúčmi
 • Má dlhú životnosť a to až 18 mesiacov vďaka vysokému obsahu antioxidantov
 • Zbavuje pleť predčasného starnutia

Jeho účinky sú však omnoho väčšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Dragon superfoods


Sacha inch sú ľahko stráviteľné orechy rastliny Sacha inch jedného z najbohatších zdrojov Omega-3 mastných kyselín. Obsahujú všetky esenciálne mastné kyseliny. Sú pestované domorodci v Amaz... Celý popis

cena 14,40 €

Znižuje cholesterol

Či už konzumácia samotných plodov, ku ktorým sa na našom území dostanete len veľmi ťažko, alebo konzumácia oleja pozitívny vplyv na zvýšený cholesterol. Pravidelným užívaním oleja počas niekoľkých mesiacov môžete mať pokles hladiny cholesterolu naozaj viditeľný.

Ochraňuje srdce

Ochrana srdca sa spája jemne aj s vysokým cholesterolom. Práve olej Sacha Inchi môže mať veľmi dobrý vplyv na zdravie srdca a na jeho činnosť. Tento účinok v značnej miere súvisí s prítomnosťou omega 3 a omega 6 mastných kyselín, ktoré sú známe, že majú ochranné účinky na srdce. Olej Sacha Inchi je veľmi dobrý aj pre vegetariánov a vegánov, pretože im ponúka možnosť získať základné mastné kyseliny, ktoré sú pre telo veľmi dôležité z rastlinného zdroja.

Ochraňuje mozog

Náš mozog na správnu funkciu potrebuje zdravé tuky takého typu, ktoré sú obsiahnuté v tomto prírodnom oleji. Tuky totižto dokážu bojovať proti zápalu, ktorý by mohol viesť k vážnym ochoreniam ako napríklad depresia, strata pamäti, pocity únavy či bolesti hlavy.

Chudnutie

Ako sme spomínali, Sacha Inchi olej je antioxidant, ktorý dokáže prečistiť telo, a preto je vhodný aj do redukčných diét. Obsahuje však aj serotonín, vďaka ktorému budete mať nižšiu chuť do jedla a nebudete sa prejedať.

Vlasy

Vyššie sme takisto spomínali aj výhody používania tohto oleja na vlasy. Je vhodný najmä pre polámané, zničené a suché vlasy, ktoré budú po použití tohto oleja regenerované a lesklé. Stačí, ak si pár kvapiek oleja zmiešate so svojím šampónom alebo si olej aplikujete na vlhké vlasy a po pár minútach zmyjete.

Pokožka

Vďaka omega 3 mastným kyselinám dokáže olej naozaj skvelo hydratovať a vlhkosť udržať na pokožke ešte veľmi dlho. Práve to je dôvod, prečo sa hodí najmä na suchú pokožku, no nielen na tú. Vhodný je takisto aj na citlivú pokožku, pretože je veľmi jemný. Rýchlo sa takisto vstrebáva, dostane sa hlboko do pokožky a nezanecháva nepríjemný mastný filter.

Sacha Inchi olej

Sacha Inchi je rastlina, ktorá rastie v amazónskych pralesoch v oblasti Peru. Dokáže dorásť až do výšky dvoch metrov, pričom jej čiastočne zdrevnatie stonka. Známe sú predovšetkým semená - oriešky, ktoré sa schovávajú v plodoch v... Celý popis

cena 17,36 €

Použitie Sacha Inchi oleja

Sacha Inchi olej je jedlý a má veľmi príjemnú chuť. Olej je tak vhodný nielen na vonkajšie, ale aj na vnútorné použitie. Okrem chuti má aj veľmi príjemnú arómu.

Vnútorné použitie:

Olejom si môžete ochutiť jogurt, dressing, tvaroh, šalát alebo ho pridať do už hotových teplých jedál. Nepoužívajte ho na tepelné spracovanie, pretože by stratil všetky dôležité látky a prepálil by sa.

Vonkajšie použitie:

Vonkajšie použitie je asi najrozšírenejšie pri tomto oleji. Môžete ho použiť ako:

 • Krém na tvár
 • Upokojujúcu tonizačnú vodu
 • Krém po opaľovaní
 • Masážny olej
 • Maska na vlasy
 • Telové mlieko

>Skladovanie

Sacha Inchi olej skladujte na tmavom mieste pri izbovej teplote do 22°C. Po otvorení by ste ho mali spotrebovať čo najskôr, no vďaka vysokému obsahu antioxidantovdlhšiu záručnú dobu, ako iné oleje.

Vaše skúsenosti

Tento olej je naozaj výborný a má samé plusy! Je to doslova elixír života. Každému nám doma pomohol nejako inak. Mne napríklad perfektne hydratoval pery, mojej sestre pomohol zbaviť sa akné, s ktorým bojovala celý život a mojej mame pomohol v redukčnej diéte, vďaka čomu schudla. Tento olej odporúčam úplne každému. Ja osobne Sacha Inchi olej používam vnútorne a väčšinou v kuchyni. Ochucujem ním
- Dada, žena

Rôzne dressingy alebo šaláty, pretože má veľmi zaujímavú chuť. Nepoužívam ho do teplých jedál, pretože by mohol všetky plusy stratiť, takže vždy len do studených. Okrem zaujímavej chuti sú plusy aj minerály a vitamíny, ktoré obsahuje.
- Martin, muž

Sacha Inchi olej – účinky, cena
4.6 (92%) 5 votes

You May Also Like

About the Author: Mgr. Ondrej Bielik

Študoval som na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a zaujímam sa hlavne o liečivé byliny, zdravie a chudnutie. Sem tam niečo napíšem na môj FB


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.