Ricínový olej na vlasy, riasy – cena, účinky a skúsenosti

Ricínový olej pozná skoro úplne každý. Doma ho používali už naše staré mamy a to na viaceré spôsoby, vďaka čomu sa uchytil v mnohých domácnostiach aj dnes. Aj napriek tomu, že sa používa pravidelne v moderných domácnostiach, len málo ľudí vie, na čo je takýto olej vhodný a aké má benefity.

Čo je ricínový olej?

Tento olej je vhodný na suchú pokožku, no takisto pôsobí hojivo na pooperačné jazvy, pomáha odstrániť niektoré druhy bradavíc a pomáha pri regenerácií pokožky. Vďaka tomu, že má silné premasťujúce účinky, dokáže pomôcť aj extrémne suchej pleti a pleti unavenej z nízkych teplôt počas zimy. Obsahuje unikátnu kyselinu ricínolejovú, ktorá v pokožke viaže vlhkosť a zabraňuje tak jej opätovnému vysušeniu. Okrem toho, že olej pokožku hydratuje, takisto dokáže viazať danú vlhkosť, čo je výhoda navyše. Prírodný olej takisto posilňuje vlasy a zabraňuje ich vypadávaniu. Už malé užitie dávky napomáha pri detoxikácií organizmu a stimuluje činnosť lymfatického systému.

Ricínový olej má lepkavú konzistenciu, kvôli ktorej ho mnohí ľudia nemusia a radšej sa snažia hľadať iné alternatívy, ktoré by im vyhovovali. Je bezfarebný svetložltý a vyrába sa zo semien ricínu obyčajného. Ricín je jednoročná bylina, ktorej sa veľmi dobre darí v strednoeurópskych podmienkach. Na stonke sa nachádza pár lístkov a červenkastých listov, ktoré si hneď všimnete. Plody sú ostnaté tobolky s veľkými, pestro bodkovanými semenami. Sú podobné fazuli. Táto bylina kvitne od augusta do októbra a má veľmi liečivé účinky. V dnešnej dobe sa pestuje v mnohých formách ako napríklad olejnatá, liečivá a okrasná. Rastlina sa zberá vtedy, keď sú všetky plody úplne dozreté, nechá sa vysušiť a spracuje sa strojmi.

Ricín kvet
Ricín obyčajný (Ricinus communis)

Ricín obyčajný je však rastlina, ktorá poväčšinou rastie v tropickej až subtropickej oblasti a je jedovatý. Dorastá do výšky desiatich metrov a jeho plody, z ktorých sa vyrába olej prejdú filtráciou a tepelnou úpravou.

Vďaka viac ako 95 %-nému obsahu kyselinu ricínolejovej má olej silné antibakteriálne a protiplesňové účinky. Posilňuje takisto vlasy a chĺpky a takisto zabraňuje ich vypadávaniu. vysokú viskozitu, premasťujúci a hojivý efekt a napomáha takisto koži zregenerovať sa. Hodí sa nielen na veľmi suchú, ale takisto aj na citlivú a poranenú pokožku, ktorá potrebuje ochrániť a zregenerovať.

V minulosti mal naozaj veľké a široké použitie, čo sa zachovalo dodnes. Jeden z najhlavnejších účinkov, ktorý sa traduje z histórie je aj laxatívny účinok na očistenie tela. V medicíne je používaný aj na vyvolanie pôrodných sťahov, prípadne po pôrode podporiť produkciu materského mlieka.

NÁŠ TIP:Ricínový olej za studena lisovaný

Celý popis

Zloženie ricínového oleja

Obsah vzácnych látok sa líši vzhľadom od spôsobu spracovania a takisto aj od pestovania, no pri kvalitnom ricínovom oleji sa a najcennejšie látky považujú:

  • Triacyglyceroly
  • Skvalén
  • Fytosteroly – ktoré bojujú proti zvýšenému cholesterolu a zlepšujú priepustnosť Tým sa znova zlepšuje erekcia a celkovo aj stav celej cievnej sústavy
  • Fosfolipidy
  • Beta-karotén – je žlto-červené farbivo a provitamín vitamínu A, ktorý sa v potrebom množstve v sliznici tenkého čreva premieňa na vitamín A. Je takisto silným antioxidantom a je nevyhnutný pre imunitu, chráni sliznicu v tele, pozitívne vplýva na zrak a chráni pokožku pred voľnými radikálmi
  • Vitamín E – je najdôležitejší antioxidant v ľudskom tele, posilňuje a vyživuje nechty a vlasy, chráni bunky pred oxidačným stresom a účinkami voľných radikálov, prepožičiava pokožke mladší vzhľad, urýchľuje regeneráciu a má protizápalové vlastnosti
  • Vitamín A – je potrebný pre normálny rast a vývoj tela, obzvlášť pre zdravé kosti a zuby. Chráni takisto sliznice pred infekciami. Je významným antioxidantom
  • Vitamín C – je asi najznámejším vitamínom, ktorý pozná skoro každý z ná Vitamín C podporuje celkové zdravie, stará sa o ďasná, zuby a kosti. Je rozpustný vo vode.
  • Chlorofyl
  • Antioxidanty
  • Kyselina ricínolejová – ktorá v pokožke viaže vlhkosť a zabraňuje tak jej opätovnému vysuš
  • Omega 9 mastné kyseliny – udržujú jemnosť, pružnosť a žiarivosť pokožky a vlasov, stimulujú rast vlasov, odstraňujú predčasné vrásky, odstraňujú lupiny, majú antioxidačné vlastnosti, zbraňujú zápalu kĺbov a stuhnutosti

Aj vďaka takémuto zloženiu ponúka ricínový olej to najlepšie z celej rady prírodných olejov.

Účinky ricínového oleja

Pravidelné používanie ricínového oleja sa odporúča najmä pri kožných problémoch ako napríklad psoriáza, ekzémy alebo preležaniny. Pomáha takisto aj pri drobných popáleninách, bradaviciach či striách. Má naozaj skvelé účinky na regeneráciu pokožky a vďaka tomu, že viac ako 95% celého zloženia tvorí kyselina ricínolejová, má olej silné antibakteriálne a protiplesňové účinky.

Mnohí prírodným olejom neveria a radšej vždy stavia na nejaké tabletky alebo krémy, ktoré by mali pomôcť. Mnohé z takýchto krémov však obsahujú prírodné oleje a zložky, no v malom množstve. Ricínvý olej má až prekvapivo skvelé účinky, vďaka ktorým výrazne redukuje jazvy, vrásky či strie. Má vysokú viskozitu, premasťuje pokožku a takisto aj hojivý efekt. Skvelo regeneruje, ošetruje suchú a citlivú pokožku,

  • Detoxikuje organizmus
  • Prečisťuje črevá
  • Používa sa pri zápche, pretože má laxatívne účinky
  • Stimuluje lymfatický systém
  • Stimiluje produkciu bielych krviniek, ktoré sú v našom tele veľmi dôležité
  • Je efektívny na kožné problémy a ekzémy, jazvy či popáleniny
  • Eliminuje kožné škvrny, strie a preležaniny
  • Zlepšuje stav extrémne suchej pokožky, hydratuje ju a nezanecháva na pokožke nepríjemný mastný filter
  • Viaže vlhkosť
  • Účinne zlepšuje kvalitu vlasov
  • Bojuje proti vypadávaniu vlasov
  • Pomáha zlepšiť zápalové procesy v podkožnom tkanive
  • Urýchľuje hojenie rán
  • Bojuje proti lupinám a suchej pokožke pod vlasmi
  • Je vhodným balzamom na pery
  • Skvelo účinkuje proti vráskam
  • Rieši problém s lámavými a slabými nechtami
  • Odstraňuje bolesť svalov a kĺbov

Na mnohé z týchto účinkov by sme sa mohli pozrieť trochu lepšie. Ricínový olej je vhodný najmä na:

Na riasy

Ak máte malé a riedke riasy, mali by ste staviť na ricínový olej. Jednoducho len namočte vatovú tyčinku do tohto oleja a opatrne si pretrite korienky rias. Viditeľné účinky spozorujete už po pár dňoch. Nezabúdajte, že je dôležitá pravidelnosť.

Na obočie

Rovnaký účinok má olej aj na obočie. Či už ste si vytrhali viac z obočia ako ste chceli alebo máte obočie redšie, olej je na to naozaj skvelým odborníkom.

Na suchú pokožku

Ako sme už viackrát spomenuli v článku, tento prírodný olej je skvelý aj na extrémne suchú a dehydratovanú pokožku. Má skvelé premasťujúce účinky, takže ošetrí nielen suchú, ale takisto aj citlivú pokožku.

Na bolestivé kĺby

Bolievajú vás často po pracovnom alebo športovom výkone kĺby? Žiaden problém. Stačí, aj si spravíte horúce obklady zo zahriateho oleja, ktoré rýchlo uľavia od bolesti a uvoľnia takisto aj svaly.

Na problémy s vyprázdňovaním

Mnohí doktori neodporúčajú pitie oleja kvôli tomu, že má veľmi silné laxatívne účinky. Vždy je to však lepšia cesta, ako staviť na preháňadlá. Práve preto ak máte problém so stolicou, určite by ste mali vyskúšať túto alternatívu. Dávajte však pozor, stačí naozaj len pár kvapiek, omnoho menej ako klasického preháňadla.

Na nechty

Máte lámavé a slabé nechty? Pred spaním si jednoducho pretrite okolie nechtov a zabaľte aspoň na pol hodinu do bavlnených rukavíc. Tento postup opakujte niekoľko dní za sebou. Dôležitá je pravidelnosť.

Na vlasy

Účinky oleja ocenia takisto aj vaše vlasy. Mnohé ženy preferujú zábaly, no iné ho zvyknú aplikovať aj ku korienkom vlasov. Obe možnosti sú správne a nie sú vôbec náročné. Okrem toho, že budú vaše vlasy zregenerované, vyživené a lesklé, nebudú vám takisto ani vypadávať a zbavíte sa lupín a suchej pokožky pod vlasmi.

Na strie a jazvy

Strie sú nočnou morou každej ženy. Pomocou ricínového oleja sa strií zbavíte veľmi jednoducho a rýchlo. Stačí si miesto masírovať.

Ricínový olej BIO RAW

Organický, za studena lisovaný, rastlinný olej zo semien rastliny Ricinus communis. Celý popis

cena 7,45 €

Použitie ricínového oleja

Tento prírodným zázrak môžeme nazvať aj ako kokteil výživných látok, vďaka ktorým účinkuje perfektne na naše telo. Skvelý pomer antioxidantov a mastných kyselín je nápomocný pri liečbe mnohých problémov.

Olej sa dá použiť ako vnútorne, tak aj na vonkajšie použite.

Vnútorné použitie

Olej sa veľmi často nepoužíva v kuchyni, no jeho vnútorné využitie má opodstatnenie.

  • Nakvapkajte si pár kvapiek pri detoxikácií organizmu alebo pri zápche – dávajte si však pozor na to, koľko ho použijete, pretože je naozaj veľmi silný

Vonkajšie použitie

Najčastejšie sa využíva na vonkajšie použitie.

  • Masírovanie pokožky
  • Krém na hydratovanie suchej pleti
  • Hydratačný zábal vlasov proti lupinám a suchým končekom
  • Horúci obklad proti bolesti kĺbov
  • Emulzia na citlivú pokožku

Nežiaduce účinky

Ricínový olej nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy. Nemá žiadne vedľajšie účinky, ktoré by boli zistené. Pri jeho užívaní si však treba dávať pozor, pretože má silné laxatívne účinky, ktoré by mohli pre niekoho byť až zdraviu ohrozujúce.

Skladovanie

Ricínový olej skladujte na tmavom a suchom mieste pri izbovej teplote do 22°C. Po otvorení by ste ho mali spotrebovať čo najskôr, najlepšie do 3 mesiacov. Keď je olej otvorený, skladujte ho v chladničke.

Vaše skúsenosti

Mám menšie problémy s vlasmi a myslím, že nie som na tom takto len ja. Mnoho mužov dnes trpí na plešiny alebo na vypadávanie vlasov. Od všadiaľ som počul, že by som mal vyskúšať ricínový olej, pretože pomáha. Tak som sa teda aj napriek nedôvere rozhodol, že by som to mohol skúsiť. Olej som si kúpil, aplikoval do vlasov približne dva týždne a výsledky boli už za takýto krátky čas viditeľné! Teraz olej užívam približne mesiac a vlasy mám omnoho hustejšie.
- Lucass, muž

Moja túžba po hrubšom, hustejšom a tmavšom obočí ma priviedla až ku kúpe ricínového oleja. Kamarátky mi hovorili, že im pomohol, a tak som naň teda stavila aj ja. Spravila som naozaj skvelo, pretože už po pár aplikáciách bolo moje obočie tmavšie a po približne mesiaci bolo aj hustejšie a hrubšie. Ak teda žienky hľadáte nejaký tip na obočie, určite by ste mali staviť na ricínový olej.
- Darina Lakatoš, žena

Ricínový olej na vlasy, riasy – cena, účinky a skúsenosti
5 (100%) 3 votes

You May Also Like

About the Author: Mgr. Ondrej Bielik

Študoval som na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a zaujímam sa hlavne o liečivé byliny, zdravie a chudnutie. Sem tam niečo napíšem na môj FB


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.