Medovka lekárska – účinky, použitie, čaj, skúsenosti

Rastlinu s názvom medovka lekárska, pozná snáď každý z nás. Jej príjemná vôňa a aróma dokáže dochutiť nielen nápoje, ale takisto aj jedlá. Účinky medovky lekárskej vás nielen upokoja, ale takisto aj posilnia celý organizmus. Použitie rastliny je naozaj rozmanité a veľmi široké.

Čo je medovka lekárska?

Medovka lekárska je liečivá bylina, ktorá dokáže prečistiť organizmus od škodlivín, pomáha hojiť kožné poranenia a takisto tlmí migrény. Stačí len jedna šálka čaju z rastliny a uvidíte, že vám bude omnoho lepšie.

Rastlina je trvalka, ktorá sa používa nielen pre svoje praktické účinky, ale takisto aj vďaka tomu, že je liečivá. Je vysoká približne 80-90 cm. Má rada teplo, polotieň, no nie priame slnko. Je náchylná na mráz, preto je dôležité zakryť ju ihličnanmi, aby neumrzla. Kvitne od júna malým bielym kvetom. Dôležité sú najmä lístky, ktoré sú malé, chlpaté a krásne voňajú po citróne. Medovka je jednoducho spojenie viacerých liečivých rastlín v jednej.

Medovku lekársku môžete nájsť aj pod ľudovými názvami ako napríklad melisa, rojovník, včelník, matočina, dúbravník či citrónová zelina. Mnohé názvy len podporujú fakt, že sa používa už veľmi dlho. Jej výhody sú najmä na srdce a spánok, no nájde sa ich omnoho viac.

Tejto rastline sa darí najmä v hlbokej, ťažkej, živnej, dobre obrobenej a pohnojenej pôde v slnečnej, chránenej polohe. Medovka sa rozmnožuje semenami alebo delením trsov. Ako sme spomínali, rastlina je náchylná na mrazy, a preto sa v zime prikrýva. Veľmi častými škodcami sú najmä zakukľujúce sa motýľovité húsenice. U nás je medovka šľachtená.

Z rastliny sa používajú listy a vňať. Prvý zber je čo najskôr, aby zrezávaním rastlina predišla škodcom. Posledný zber nesmie byť príliš neskoro v roku, inak rastlina vymrzne. Listy sa sušia pri teplote do 35 stupňov Celzia. Schne veľmi rýchlo a po vysušení ju musíte skladovať uzavretú a chrániť pred slnkom a vlhkom.

Medovka lekárska
Medovka lekárska

Na Slovensku je medovka bežnou bylinkou, ktorá sa pestuje v mnohých záhradkách alebo na balkónoch. Jej liečivé účinky sú už od dávna známe. Vďaka tomu, že má príjemnú citrónovú vôňu má v angličtine názov aj “lemon balm”, čo v preklade znamená “citrónový balzam”.

To, čo ste možno o medovke netušili je to, že esenciálny olej, ktorý je získavaný z kvetov medovky patrí k najdrahším na svete. Aj keď je medovka rozšírená po celom svete a nepatrí medzi vzácne rastliny, obsahuje len veľmi málo oleja. Na získanie pol kila medovkového oleja je potrebné viac ako tri tony lístkov. Je to naozaj veľké množstvo. Olej je však rovnako ako čaj z medovky veľmi cenný a slúži najmä na liečbu herpesového vírusu a na upokojenie organizmu.

A odkiaľ sa vzalo meno medovky? Jej botanický názov je Melissa Officinalis, čo nie je vôbec náhoda. Melissa znamená latinské pomenovanie včely, ktorá túto rastlinu miluje. Kvety medovky totižto tvoria veľké množstvo nektáru, preto ju včelári sadia v blízkosti úľov, aby k nej lákali včely.

NÁŠ TIP: Medovka lekárska vňať

Celý popis

Zloženie

Zloženie je veľmi dôležité pri každej jednej rastline. Práve vďaka obsahu vitamínov a minerálnych látok dokážu rastliny liečiť a starať sa o telo či oragnizmus človeka. Toto sú najdôležitejšie látky, ktoré medovka lekárska obsahuje:

  • Flavonoidy – sú veľmi dôležitou súčasťou rastliny. Tie sú zodpovedné za protizápalový účinok, ktorý rastlina ponúka a zlepšujú aj fungovanie imunitného systé Rovnako majú tieto látky aj skvelý antioxidačný účinok, brzdia degeneratívne poškodzovanie buniek a obnovujú aj ich prirodzený stav. Takisto aj chránia bunky pred poškodením a spomaľujú predčasné starnutie.
  • Bioflavonoidy
  • Silice
  • Kyselina kávová
  • Kyselina rozmarínová
  • Kyselina oleanolová
  • Vitamín B1pomáha bunkám tela premieňať sacharidy na energiu a je nevyhnutný pre správnu funkciu srdca, svalov a nervového systému
  • Vitamín B2 – je označovaný aj ako rastový vitamí Podieľa sa na metabolizme sacharidov, tukov a bielkovín. Podporuje rast, zdravú pokožku, vlasy a nechty.
  • Vitamín B3 – je vitamín nevyhnutný na tvorbu energie v bunkách, je významný pri srdcovej, nervovej a svalovej činnosti
  • Vitamín C – je asi najznámejším vitamínom, ktorý pozná skoro každý z ná Vitamín C podporuje celkové zdravie, stará sa o ďasná, zuby a kosti. Je rozpustný vo vode.

A  mnoho iných, veľmi dôležitých látok pre naše telo, ako sú napríklad bielkoviny, sacharidy, lipidy a podobne. Aj takéto skvelé zloženie vám ponúka to najlepšie, čo môže a jej účinky sú perfektné.

Medovka lekárska

Medovka lekárska je známa svojou príjemnou citrónovou vôňou. Obľubuje slnečné stanovište alebo polotieň chránené pred studeným severným vetrom. V kuchyni má tiež veľké využitie. Na korenenie slúžia najmä mladé čerstvé listy ... Celý popis

cena 1,52 €

Účinky

Rastlina má vďaka svojmu perfektnému zloženiu skvelé účinky na celé telo a organizmus. Využíva sa vo viacerých oblastiach. Tieto účinky vás doslova prinútia zadovážiť si ju:

  • Podporuje imunitu
  • Má antibakteriálne účinky
  • Má takisto antiseptické účinky
  • Dokáže uvoľňiť hlien
  • Pomáha proti nespavosti
  • Upokojuje celý organizmus
  • Pomáha od migrény
  • Utlmuje nervozitu
  • Pomáha hojiť rany (uštipnutie hmyzom, popáleniny, rezné rany)
  • Lieči kožné problémy
  • Je dokonca vhodná v tehotenstve
  • Pomáha zmierňovať symptómy Alzheimerovej choroby
  • Je prevenciou proti mnohým chorobám
  • Pomáha hydratovať pokožku
  • Napomáha pri herpese
  • Zvyšuje energiu
  • Bojuje proti depresií
  • Zlepšuje náladu
  • Znižuje vysoký krvný tlak

Na mnohé z týchto účinkov by sme sa mohli pozrieť trochu lepšie. Šalvia lekárska je vhodná najmä na:

Na Alzheimerovu chorobu

Medovka lekárska je veľmi dobrou rastlinou, ktorá sa radí medzi prírodné rastliny so schopnosťou bojovať proti Alzheimerovej chorobe. Mnohí vedci skúmali túto rastlinu a zistili, že má perfektné vlastnosti, vďaka ktorým by mali na ňu staviť najmä starší ľudia. Problém s demenciou zasahuje viac ako niekoľko miliónov ľudí ročne.

Protizápalové účinky

Rastlina sa môže použiť aj na liečbu rôznych ochorení, ktoré sú spojené so zápalom a bolesťami. Protizápalové vlastnosti dokážu viditeľne znížiť opuch alebo iné problémy. Najlepšie spravíte ak budete rastlinu aplikovať rovno na miesto, no má aj skvelé účinky, keď ju budete užívať vnútorne.

Na infekcie

Ako sme už viackrát spomínali, medovka má naozaj široké použitie a vďaka svojim anti-mikrobiálnym látkam spôsobuje, že bojuje proti vírusom a zvyšuje účinnosť antibiotickej liečby. Výskum takisto poukazuje na to, že použitie rastlinných liekov so zložkou medovky môže byť preventívnym opatrením na zabránenie vzniku infekcie.

Na zdravú pokožku

Medovka lekárska sa takisto používa aj na prirodzené liečenie ekzému, akné alebo malých rán, pretože má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. V mnohých štúdiách, ktoré zahŕňajú lokálne použitie tejto rastliny sa zistilo, že je tým najlepším liekom na pokožku.

Na depresiu

Keďže rastlina má zloženie, ktoré bojuje antidepresívne a takisto má aj sedatívne účinky, môže tak vytvoriť pocit pokoja a tepla. Podporuje takisto aj emočnú rovnováhu a má povznášajúce účinky. Vďaka tomu, že rastlina bojuje proti výkyvom nálady, bojuje skvelo aj proti depresiám.

Na vysoký krvný tlak

Medovka je vhodná aj v prípade, ak máte vysoký krvný tlak. Má totižto schopnosť znižovať ho kvôli hypotenzívnym, antihyperlipidemickým a hepatoprotektívnym vlastnostiam.

Na bolestivú menštruáciu

Ak trpíte bolestivou menštruáciou, medovka je to pravé pre vás. Mnohé, najmä mladé dievčatá, majú problém nielen s bolesťou, ale takisto aj nepravidelným menštruačným cyklom, ktorý bylina dokáže upraviť.

Vedľajšie účinky

Pri tejto rastline neboli zistené žiadne vedľajšie účinky a môžu ju užívať dokonca aj tehotné ženy. Pri jej dávkovaní by ste to nemali preháňať, no môžete ju užívať každý jeden deň.

Použitie medovky lekárskej

Na čo a ako sa teda dá medovka použiť? Ako sme spomínali vyššie, jej použitie je veľmi široké a vhodné nielen na vonkajšie, ale aj na vnútorné použitie. Dôležité je však pravidelné užívanie, vďaka ktorému budete mať zaručené výsledky.

Rastlinu nájdete v týchto formách:

  • Čaje a odvary
  • Kvapky a tinktúry
  • Tabletky
  • Olej
  • Sirup
  • Éterické oleje
  • Kozmetické prípravky

Medovka v poháriku

Čaje a odvary

Asi najdostupnejšou formou je sušená forma, z ktorej sa neskôr dá spraviť čaj. Rovnako si však môžete kúpiť medovkový čaj v sáčkoch. Tu sa však pripravte na to, že účinky nemusia byť ani spolovice také, ako pri sušenej alebo čerstvej rastline. Z medovky si spravíte čaj veľmi jednoducho. Stačí, ak si zaleteje dve lyžičky sušenej alebo niekoľko lístkov čerstvej medovky vriacou vodou a necháte lúhovať približne 8 až 12 minút.

Kvapky a tinktúry

Túto formu si môžete takisto kúpiť, no najlepšie spravíte, ak si ju urobíte sami doma. Jednoducho vám bude stačiť 200 gramov usušenej medovky alebo 500 gramov čerstvej medovky, 20 gramov postrúhanej citrónovej kôry a jeden liter 40% konzumného liehu alebo vodky. Po približne dvoch týždňoch tinktúru prefiltrujte cez čisté plátno a skladujte na suchom a tmavom mieste. Tieto kvapky môžete užívať 2-3-krát denne, jednu čajovú lyžičku.

Kozmetické prípravky

Medovku je možné využívať ak na odličovanie senzitívnej pleti, dôkladne čistí, šetrne odstraňuje make-up i vodeodolná líčidlá.

Ďalšie formy medovky

Ďalšie formy ako napríklad sirupy, éterické oleje alebo tabletky si môžete takisto zakúpiť v obchodoch. Ak chcete staviť na prírodnú formu, tabletkám by ste sa mali vyhýbať. Tie obsahujú aj ďalšie prímesi.

Korenie

Aby sme však nezabudli, korenie je takisto veľmi chutné a v kuchyni sa u nás často používa. Najčastejšie ho môžete použiť pri pečenom alebo grilovanom mäse (hydina, ryby, hovädzie, bravčové). Takisto skvelo dochutí šaláty, omáčky, polievky, ryžu, zemiaky, jogurt, šalát, koláč, tvaroh alebo domáce limonády.

Skladovanie

Medovku lekársku  skladujte na tmavom a suchom mieste pri izbovej teplote do 22°C.

Medovka lekárska – účinky, použitie, čaj, skúsenosti
4.3 (85%) 4 votes

You May Also Like

About the Author: Mgr. Ondrej Bielik

Študoval som na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a zaujímam sa hlavne o liečivé byliny, zdravie a chudnutie. Sem tam niečo napíšem na môj FB


1 Comment

  1. Medovka je dobrá hlavne na hlavu – upokojuje, zlepšuje pamäť a náladu. My ju doma pestujeme už roky a pre mňa je to najobľúbenejšia bylinka hlavne v čerstvej forme na čaj. Niečo viac k pestovaniu medovky som našla aj tu. U nás na záhrade rastie bez problémov – rada sa vysemeňuje takže skôr ju musíme redukovať ako vysádzať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.