Mandľový olej nie len na vlasy – cena, účinky a skúsenosti

Mandľový olej je jeden z najznámejších olejov, ktorý sa na nás usmieva z pultov lekární a zdravých obchodov. Za príjemnú cenu si zakúpite nielen chutný olej, ktorý má široké využitie v kuchyni, ale takisto olej, ktorý sa dá veľmi dobre používať aj na vonkajšie použitie.

Čo je mandľový olej?

Možno to ani neviete, no mandľový olej dokáže pokožku regenerovať a takisto aj upokojovať. Dodáva jej hebkosť a vláčnosť, vďaka čomu sa radí medzi jednotku olejov, ktoré sú vhodné pre suchú a citlivú pokožku. Vhodný je aj v tom prípade, ak vás trápia ekzémy alebo iné kožné ochorenia, ktoré hneď na prvý pohľad nevyzerajú práve najlepšie. Vďaka jeho silným účinkom nikdy nijako neublíži a je vhodný napríklad aj na spálenú pokožku od slnka a bojuje aj proti vráskam. Olej z mandlí dokáže svojimi účinkami ochrániť najmä vašu pokožku na tele, vďaka čomu je veľmi obľúbenou prísadou v rôznych kozmetických výrobkoch.

Mandľový olej je jedným z najcennejších olejov, na ktoré môžete staviť. Získava sa lisovaním semien mandlí, ktoré sú lisované za studena. Plody rastú na subtropickej drevine s názvom mandľovník, ktorá má biele až jemne ružové listy a dorastá do neuveriteľnej výšky 8 metrov. Táto drevina má niekoľko možností spracovania, pričom najčastejšie sa používa lisovanie za studena na výrobu oleja. Pochádza z Číny, no počas tisícok rokov sa rozšírila aj ďalej do Perzie, Sýrie a Egypta. V súčasnosti sa pestuje najviac v Stredozemí, Španielsku, Taliansku a iných južných krajinách. Na Slovensku obľubuje mandľovník najmä vinohradnícke oblasti, kde je priemerná ročná teplota 9 – 10 stupňov.

Mandľovník
Mandľovník

Samotné plody dreviny, mandle, obsahujú naozaj veľmi veľa zaujímavých a dôležitých látok, medzi ktoré sa radia:

 • Železo
 • Vápnik
 • Horčík
 • Forsfor
 • Draslík
 • Omega 6 mastné kysliny
 • Selén
 • Luteín
 • Kyselina listoví
 • Vitamín E
 • Betakarotén

A mnohé iné, ďalšie a veľmi dôležité látky, ktoré sú zastúpené v trochu menšom množstve. Výhodou mandlí je však to, že majú na telo naozaj perfektný účinok a rovnako je to tak aj s olejom, ktorý je z týchto plodov vyrábaný.

Mandľový olej však nie je vo svete kozmetiky nejakou novinkou, o ktorej by kozmetickí výrobcovia nevedeli. Perfektné účinky mandľového oleja alebo len samotných madlí sa poznali už v staroveku, a preto sa aj dodnes používa olej v mnohých kozmetických výrobkoch. Mandľový olej má pozitívny vplyv najmä na suchú a namáhanú pokožku, vďaka čomu sa hodí perfektne do zimného obdobia, kedy je pleť najviac vysušená. Olej nezanecháva ani žiaden nepríjemný mastný film na pokožke, rýchlo sa vpije, vďaka čomu ho môžete používať bez problémov aj vy. Vysoký podiel vitamínu E sa postará o znížený výskyt vrások a obnovu pokožky. Pokožka je po použití mandľového oleja hebkejšia, pružnejšia a vypnutá.

NÁŠ TIP: Mandľový olej


Mandľový olej je známy svojimi blahodarnými účinkami na kožu, vlasy a pre ďalšie zdravotné výhody.
Celý popis

cena 6,40 €

Zloženie mandľového oleja

Práve skvelé zloženie mandľového oleja prispieva k jeho perfektným účinkom, ktorý je viac ako dosť. Zloženie závisí najmä od pestovania jednotlivých plodín, od tepla, ktoré mandľovník potrebuje, no takisto je veľmi dôležité aj spracovanie. Od toho totižto najviac závisí podiel minerálnych látok, živín a vitamínov, ktoré mandľový olej bude obsahovať. Mandľový olej obsahuje:

 • Polynenasýtené mastné kyseliny
 • Mononenasýtené mastné kyseliny
 • Vitamíny skupiny B – pomáhajú bunkám tela premieňať sacharidy na energiu a sú nevyhnutné pre správnu funkciu srdca, svalov a nervového systému. Takisto hrajú dôležitú úlohu pri telesnom raste a podieľajú sa na metabolizme sacharidov
 • Vitamín E – ktorý sa stará o hojenie pokožky, o jej obnovu a takisto aj o rôzne poranenia, medzi ktoré sa radí aj spálenie pokožky od slnečných lúčov
 • Vápnik – o vápniku vieme asi všetci naozaj veľmi veľa informácií. Táto minerálna látka je veľmi dôležitá pre naše telo najmä kvôli regulácií transportu iónov cez bunečné membrány, no takisto ovplyvňuje činnosť nervov, svalov a srdca a aktivuje niektoré ďalšie enzýmy. Vápnik je veľmi dôležitý najmä na zdravé kosti a zuby.
 • Horčík – je nazývaný aj prvkom života. Je to najmä kvôli tomu, že je nevyhnutný pre život väčšiny tvorov na zemi a vyššia potreba je pri tehotenstve a dojčení.
 • Draslík – je prevažne uložený vo vnútri buniek a je dôležitý pre mnohé biochemické procesy
 • Zinok – ktorý má pozitívny účinok najmä na kožu, nechty a vlasy.
 • Meď – táto minerálna látka je tretím najdôležitejším stopovým prvkom v ľudskom tele po zinku a železe. Má veľmi dobrý vplyv na pokožku a je zodpovedná za farbu pokožky a vlasov.
 • Fosfor – je dôležitou súčasťou štruktúry kostí, zubov a membrán. Zohráva takisto významnú úlohu v niekoľkých biologických reakciách
 • Železo – je dôležitou zložkou v tele človeka. Podieľa sa na výrobe energie, je dôležitou súčasťou hemoglobínu a viaže kyslík na červené krvinky, vďaka čomu ho pomáha rozvádzať po tele
 • Sodík – ktorý reguluje osmotický tlak v tekutinách, udržiava objem mimobunkovej tekutiny a takisto reguluje pH v tekutinách

Okrem toho mandľový olej obsahuje mnoho bielkovín a zdravých tukov, preto je často súčasťou stravy obyvateľov juhu. Malé plody, z ktorých je vyrábaný mandľový olej ponúkajú skvelé zloženie, ktoré získava správnym spracovaním aj samotný olej.

Mandľový olej BIO RAW

Organický olej lisovaný za studena zo sušených jadier mandlí. Celý popis

cena 11,49 €

Účinky mandľového oleja

Tento zázračný olej má aj vďaka svojmu skvelému zloženiu veľmi príjemné účinky, ktorých je viac ako dosť. Medzi hlavné účinky sa radia:

 • Prírodný antioxidant
 • Pomáha pri svrbení pokožky, pri suchej pokožke
 • Pomáha predchádzať strate vlhkosti pokožky
 • Vhodný na odstraňovanie mejkapu z okolia očí a na hydratáciu pokožky
 • Spomaľuje starnutie
 • Podporuje zdravý rast vlasov
 • Pomáha pri bolestiach v ušiach
 • Pomáha pri chronickej zápche
 • Pomáha pri zápale hrubého čreva
 • Pomáha v liečbe vírusových infekcií dýchacích ciest a zápale priedušiek
 • Pomáha znižovať hladinu cholesterolu
 • Pozitívne vplýva na činnosť mozgu, zlepšuje koncentráciu a mozgovú aktivitu
 • Podporuje znižovanie hmotnosti, pretože organizmus konzumáciou mandľového oleja dostáva do seba zdravé tuky, ktoré spôsobujú, že telo neprejavuje známky hladu. Znižuje sa tak chuť na jedlo a navodzuje sa pocit sýtosti. Okrem zdravých tukov za to zodpovedá aj početne zastúpená vláknina.
 • Mandle a mandľový olej majú vynikajúci vplyv na znižovanie zlého cholesterolu a vďaka obsahu draslíka znižujú aj vysoký krvný tlak
 • Je takisto preukázané, že mandľový olej vplýva pozitívne na činnosť mozgu a zlepšuje aj koncentráciu a mozgovú aktivitu
 • Olej je rovnako aj ochrancom imunity a posilňuje ju. Môže za to najmä vysoký podiel vitamínu E, ktorý sa stará o revitalizáciu buniek a o mladistvosť pokožky, vďaka čomu sa budete po skonzumovaní tohoto leja cítiť naozaj perfektne.

Mandľový olej

Jednou z výhod mandľového oleja je to, že je ideálny aj pre novonarodené bábätká, pretože upokojuje ich pokožku a nedráždi ju. Celý popis

cena 7,22 €

Použitie mandľového oleja

Vďaka tomu, že je mandľový olej vhodný nielen na vonkajšie, ale aj na vnútorné použitie, má v domácnosti naozaj široký záber. Práve to je dôvod, prečo by ste naň mali staviť a minimálne jednu menšiu fľaštičku si kúpiť.

Vonkajšie použitie

Ako sme spomínali, mandľový olej je vhodný najmä na pleť, kde svojím zložením je veľmi blízky pokožke a najmä tej na tvári. Práve preto sa u mnohých doma vyskytuje čistý mandľový olej v kozmetike. Okrem suchej pleti sa dokáže postarať aj o citlivú pleť a o sklony k červenaniu, svrbeniu alebo olupovaniu. Výhodou tohto oleja je, že nie je vôbec závadný a ani nevhodný pre určité skupiny ľudí, a preto ho môžete pokojne použiť aj na detskú pokožku, ktorá je veľmi citlivá skoro na všetko. Príjemná je takisto masáž tváre za pomoci tohto oleja.

Vďaka mandľovému oleju sa však môžete starať aj o svoje telo. Napríklad si pomocou neho môžete vytvoriť domáci pleťový peeling, ktorý sa postará o odumreté bunky na vašom tele. Vzniknutý peeling jednoducho nanesiete na pokožku a necháte chvíľku pôsobiť.

Počas tehotenstva môžete mandľový olej bez problémov užívať aj vnútorne a aj vonkajšie. Na vonkajšie použitie je vhodné, ak si budete bruško, stehná a ďalšie citlivé partie natierať týmto olejom. Môžete tak jednoducho predísť tvorbe strií. Masáž by ste mali robiť aspoň dvakrát denne. Je to takisto aj príjemný relax, pri ktorom si oddýchnete.

Ruky a nechty sú takisto partie tela, o ktoré sa mandľový olej veľmi rád postará. Dokáže ich totižto posilňovať a hydratovať. Na posilnenie nechtov a celkovo pre krajšie nechtové lôžka by ste si mali namáčať nechty do oleja a nechať ich v oleji aspoň 20 minút. Následne pekne vmasírujte.

Nesmieme zabudnúť ani na korunu krásy, ktorou sú vlasy. Mandľový olej dokáže vlasy hydratovať a posilniť, vďaka čomu budú krásne lesklé, vyživené a plné zdravia. Olej je vraj jedným z najlepším stimulátorov rastu vlasov, a preto sú zábaly vhodné najmä na suché vlasy.

Vnútorné použitie:

Mandľový olej je vhodný na klasické ochutenie studených predjedál, šalátov, jogurtov či tvarohu, no takisto ho môžete pridať aj do už hotových teplých jedál. Nemali by ste ho však používať na tepelné spracovanie, kde by stratil všetky svoje živiny, prepálil by sa a mohol by vám do tela priniesť škodlivé karcinogénne látky.

Takisto môžete olej aj piť a to v množstve jednej čajovej lyžičky jedenkrát denne pred jedlom, na lačno. Na vnútorné užívanie olej nie je vhodný pre deti do troch rokov.

Pre deti a tehotné ženy však mandľový olej nie je vôbec škodlivý. Detičkám do troch rokov ho určite nedávajte na vnútorné použitie, no na to vonkajšie určite môžete. Je totižto veľmi jemný aj k citlivej detskej pokožke. Upokojuje podráždenú detskú pokožku a je vhodný dokonca aj pre novorodeniatka.

Skladovanie

Skladovanie mandľového oleja je naozaj veľmi jednoduché. Stačí ho mať pri izbovej teplote na tmavom a suchom mieste. Po otvorení ho môžete vložiť do chladničky, kde vám vydrží dlhšie.

Vaše skúsenosti

Olej sa perfektne vstrebáva do pokožky a skvelo hydratuje pleť. Po aplikácií na telo som nemusel dlho čakať, kým sa oblečiem, pretože olej nezanechával ani nepríjemný mastný filter. Mám veľmi suchú pokožku a po niekoľko dňovom užívaní môžem povedať, že som veľmi spokojný
- Peťo, muž

Mandľový olej je u nás trochu menej známy, a preto som si nebola istá, či ho kúpiť alebo nie a hlavne, na čo je vhodný. Používala som ho počas tehotenstva na udržiavanie elasticity pokožky, aby som po pôrode zabránila vzniku nepríjemným striám, ktoré sa často objavujú. Môžem povedať, že strie nemám vôbec viditeľné.
- Alexandra J., žena, 29

Mandľový olej nie len na vlasy – cena, účinky a skúsenosti
5 (100%) 2 votes

You May Also Like

About the Author: Mgr. Ondrej Bielik

Študoval som na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a zaujímam sa hlavne o liečivé byliny, zdravie a chudnutie. Sem tam niečo napíšem na môj FB


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.