Levanduľa – účinky, čaj, použitie, cena

Krásna, modrofialová rastlina s názvom levanduľa je známa už naozaj dlhé storočia. Rastlina však ponúka nielen krásu, vďaka čomu je možné vyzdobiť si ňou príbytok, ale takisto aj krásnu vôňu a zázračné účinky, vďaka ktorým si ju zamilovali mnohí ľudia po celom svete. Stavte na jej účinné látky aj vy.

Čo je levanduľa?

Levanduľa je úzkolistá rastlina, ktorá patrí do čeľade hluchávkovitých. Rastie do výšky maximálne 50 – 60 cm. Jej kvety sú typické najmä pre svoju modro-fialovú farbu a krásnu vôňu, ktorá je cítiť na metre ďaleko. U nás sa používa rastlina väčšinou v sušenej forme, kde sa pôsobením tepla uvoľňuje zo sušených listov jej vôňa, no nájdete ju aj v iných formách.  Levanduľa má rada teplo a sucho, veľmi zle znáša mrazy a nízke teploty, čo znamená, že sa pestuje viac v teplých podnebných pásmach ako u nás. Na Slovensku je však možné dopestovať ju v záhrade, no počas zimy je potrebné chrániť ju ihličím alebo jednoduchým prenesením do pivnice.

Tento modro-fialový kvet má naozaj široké využitie. Do svojho kúpeľa ho pridávali už starí Gréci, ktorí potrebovali účinný liek proti rôznym zápalom. Práve levanduľa v sebe ukrýva látky, ktoré bojujú proti zápalom, no nielen proti nim. Neskôr sa rastlina začala využívať aj v medicíne. Jej výhodou je najmä to, že pri jej používaní si môžete rozvoňať aj domov vďaka príjemnej vôni kvetov. Do celej domácnosti tak prinesie nádych Stredomoria a navyše odpudí aj mole, mravce, ochutí jedlá a šaláty, zbaví vás bolesti a skrášli vaše telo. Keď vyčerpáte všetky praktické využitia, stále vám postačí ako krásna dekorácia v dome.

Levanduľa patrí medzi rastliny, ktoré majú široké využitie a to nielen v medicíne, ale takisto aj v kozmetike. Už naše staré mamy vedeli o jej liečivých účinkoch. Pod vankúš vkladali voňavé vrecúška so sušenou levanduľou, aby sa mohli lepšie vyspať. Táto vôňa zaručí pokoj a úľavu. Za toto všetko môžu silice, ktoré levanduľa obsahuje. Vďaka nim má upokojujúce účinky na nervový systém, zlepšujú aj psychickú odolnosť, nechýbajú ani protizápalové, dezinfekčné a antibakteriálne účinky a omnoho viac. Silice sa najčastejšie získavajú destiláciou čerstvých kvetov a stoniek pomocou vodnej pary.

Často sa však používa aj levanduľový olej, ktorý je veľmi populárny a dá sa jednoducho zakomponovať do jedál. Výhody levandule boli objavené pred viac ako 2500 rokmi. Vďaka svojim silným antioxidačným, sedatívnym, upokojujúcim a antidepresívnym vlastnostiam má levanduľa široké použitie nielen v medicíne, ale takisto aj v kozmetike. Zaujímavosťou je aj to, že starí Egypťania používali olej z levandule na mumifikáciu. Keď boli niektoré staré hrobky aj po tisícoch rokov otvorené, hovorilo sa, že bola stále cítiť jemná vôňa levandule.

Odporúčaný levandulový BIO olej

Celý popis

Výhodou rastliny je takisto to, že sa z nej môže použiť takmer všetko. Samozrejme, mnohí používajú najmä krásne fialové kvety, ktoré majú nádhernú arómu a majú mnoho zaujímavých výživových látok, no nesmieme zabudnúť, že aj listy a stonky sa dajú použiť na viacero účelov. Rôzne odvary proti chorobám tráviaceho traktu sú spojené práve so stonkami a listami. V minulosti používali Rimania levanduľový olej aj na kúpanie, varenie alebo čistenie vzduchu. Aj v Biblií patrí levanduľový olej medzi oleje, ktoré sa používali na pomazanie a liečenie.

V dnešnej dobe sa využitie modro-fialovej rastliny jemne zmenilo, no stále ponúka širokú škálu účinkov, na ktoré by ste mali určite aj vy staviť.

NÁŠ TIP: Levanduľa kvet

Celý popis

Pestovanie levandule

Ešte predtým, ako sa pustíme do zloženia a účinkov rastliny, máme pre vás tip, ako pestovať levanduľu, ak ju chcete mať aj vy doma.

Na začiatku sme spomínali, že rastlina miluje teplo a sucho a mrazy jej škodia. To je dôvod, prečo sa jej u nás nemusí až tak dobre dariť. Ak jej však budete venovať dostatok času, určite sa vám to oplatí.

Levandulove pole

Podmienky na pestovanie

Najlepšie miesto pre rastlinu je slnkom zaliata oblasť. Môžete ju mať v záhradke, najlepšie na veľkom kameni alebo pri stene domu, aby bola chránená aj pred vetrom. Do jedného roku ju môžete pestovať aj v kvetináči na balkóne, no potom by ste ju mali presadiť na stále miesto. Ideálny čas na vysádzanie je na jar.

Polievanie

Aj napriek tomu, že levandule majú radi teplo a sucho, dostatok vlahy je potrebný. Dávajte si však pozor, pretože neznesie premočené pôdy. Žlté listy sú náznakom toho, že má vody priveľa. Dočasný nedostatok vody neublíži, a preto radšej počkajte kým si budete úplne istí a pôda bude úplne suchá. Vtedy môžete zaliať rastlinu znova.

Zber

Najlepšie obdobie, ktoré je vhodné na zber levandule je ešte v lete počas kvitnutia kvetov, keď sa začnú otvárať spodné kvety na stonke. V tomto čase má rastlina aj najvýraznejšiu vôňu. Strihajú sa len drevnaté stonky.

Levanduľový olej BIO - macerát

Levanduľový olej je známy svojím dezinfekčným a upokojujúcim účinkom. Je často využívaný nielen v aromaterapii, ale práve v kozmetickom priemysle či v zdravotníctve. Levanduľa sa pestuje vo veľkom množstve aj v našich podmienkach.... Celý popis

cena 11,34 €

Zloženie levandule

Keď ste teraz zistili, že pestovanie nie je až tak ťažké, mohli by ste sa do toho rovno pustiť. A možno tak aj spravíte, keď zistíte, aké skvelé zloženie vám rastlina ponúka. Aj vďaka zloženiu dokáže pôsobiť hneď vo viacerých sférach, čo vám pri nej otvára možnosti použitia.

Aké látky teda levanduľa obsahuje?

  • Silice – Vďaka siliciam má levanduľa upokojujúce účinky na nervový systém, zlepšujú aj psychickú odolnosť, nechýbajú ani protizápalové, dezinfekčné a antibakteriálne účinky a omnoho viac. Silice sa najčastejšie získavajú destiláciou čerstvých kvetov a stoniek pomocou vodnej pary
  • Triesloviny
  • Bielkoviny
  • Tuk
  • Sacharidy
  • Vápnik – o vápniku vieme asi všetci naozaj veľmi veľa informácií. Táto minerálna látka je veľmi dôležitá pre naše telo najmä kvôli regulácií transportu iónov cez bunečné membrány, no takisto ovplyvňuje činnosť nervov, svalov a srdca a aktivuje niektoré ďalšie enzý Vápnik je veľmi dôležitý najmä na zdravé kosti a zuby.
  • Sodík – ktorý reguluje osmotický tlak v tekutinách, udržiava objem mimobunkovej tekutiny a takisto reguluje pH v tekutinách
  • Železo – je dôležitou zložkou v tele č Podieľa sa na výrobe energie, je dôležitou súčasťou hemoglobínu a viaže kyslík na červené krvinky, vďaka čomu ho pomáha rozvádzať po tele
  • Vitamín A – regeneruje pokožku, udržuje ju jasnú a čistú a prispieva k dobrému stavu vlasov, zmierňuje proces starnutia a redukuje jemné vrásky, je silným antioxidantom a má protizápalové účinky
  • Vitamín C – je asi najznámejším vitamínom, ktorý pozná skoro každý z ná Vitamín C podporuje celkové zdravie, stará sa o ďasná, zuby a kosti. Je rozpustný vo vode.

A aj vďaka takémuto neskutočne nabitému zloženiu ponúka rastlina perfektné účinky, o ktoré budete mať určite záujem aj vy.

Účinky levandule

Poďme sa teda pozrieť aj na samotné účinky tejto úžasnej rastliny, ktorá má bohaté zloženie. Množstvo úžasných účinkov na telo a organizmus sa nachádzajú v malých fialových kvetoch, ku ktorých sa môžete veľmi jednoducho dostať aj vy.

Toto sú hlavné účinky levandule:

  • Zlepšuje liečenie kožných ochorení ako sú akné, lupienka, ekzémy, alergie
  • Zlepšuje kvalitu pokožky
  • Podporuje hojenie rán ako napríklad popáleniny, rezné rany, otvorené rany
  • Upokojuje nervový systém
  • Utlmuje bolesť
  • Zlepšuje prietok krvi
  • Pomáha pri problémoch so spánkom
  • Uvoľňuje migrénové stavy
  • Zlepšuje trávenie
  • Je dobrá pri probléme s plynatosťou a bolesťami brucha
  • Zlepšuje činnosť pečene
  • Podporuje pravidelnú stolicu
  • Podporuje imunitu
  • Má antibakteriálne účinky
  • Má antiseptické účinky
  • Znižuje vysoký krvný tlak
  • Má močopudné účinky a pomáha odvodniť telo
  • Pomáha pri kašli a zahlienení
  • Je skvelým bojovníkom proti astme, bronchitíde, alergiám a chrípke
  • Podporuje dobrý spánok
  • Bojuje proti problémom ako herpes, dna a reuma
  • Má široké použitie v kozmetike
  • Bojuje proti depresií
  • Je vhodná pre epileptikov
  • Používa sa aj pri problémoch s dýchacími cestami
  • Je vhodná na všetky typy pleti
  • Regeneruje pleť
  • Dezinfikuje
  • Podporuje vylučovanie žlče
  • Používa sa aj na problémy v ústnej dutine

Na mnohé z týchto účinkov by sme sa mohli pozrieť trochu lepšie. Levanduľa je vhodná najmä na:

Hojenie kože

Pri starostlivosti o pokožku je dobré staviť na túto rastlinu kvôli obsahu silice. Účinne tak bojuje proti bolestivým štípancom od hmyzu, proti kožnému ekzému či plesniam, hnisavým ranám či menším popáleninám. Vďaka svojim protizápalovým účinkom zabraňuje vytvoreniu pľuzgierov a urýchľuje hojenie popálenín. Takisto je v lete skvelá aj na spálenie od slnka.

Levanduľový krém

Levanduľový krém Chére obohatený o extrakt z aloe vera pre problematickú, citlivú pleť, ale je samozrejme vhodný aj pre ostatné druhy pletí. Tento jemný krém má regeneračné a upokojujúce účinky, navyše podporuje tvorbu nových ko... Celý popis

cena 11,90 €

Psychické zdravie a spánok

Ako sme už vyššie spomenuli, levanduľa má upokojujúce účinky vďaka čomu prichádza k psychickému uvoľneniu, zníženiu krvného tlaku a takisto aj k zlepšeniu spánku. Proti nespavosti a stresu vám môže pomôcť vôňavý kúpeľ s niekoľkými kvapkami esenciálneho oleja alebo aromaterapia. Ak kúpeľ nepomohol, jednoducho nakvapkajte pár kvapiek oleja na vankúš (nie však pred spaním, aby vás nezačala bolieť hlava) alebo si pod vankúš dajte vrecko so sušenou bylinkou.

Herpes, dna a reuma

Voňavý modrofialový kvet dokáže skvelo pomôcť aj pri týchto troch problémoch. Najlepšie spravíte ak stavíte v tomto prípade na olej alebo tinktúru, pomocou ktorých si spravíte masáž celého tela či masáž spánkov, takisto si tinktúrou môžete vyliečiť herpes a to tak, že si pár kvapiek na miesto nakvapkáte.

Podporuje funkciu mozgu

Prínosy levandule sú naozaj nezastaviteľné a sú vhodné aj pri funkcií mozgu. Okrem toho, že má rastlina schopnosť liečiť depresiu a zvyšovať náladu, výskumy tiež dodávajú, že rastlina slúži ako prírodná liečba Alzheimerovej choroby. A to nie je všetko. Táto zázračná bylina je vhodná aj pri neurologických dysfunkciách, ako je mŕtvica. Lekári sa domnievajú, že tieto účinky sú spôsobené antioxidačnými vlastnosťami, ktoré rastlina má. Na podporu nervového systému jednoducho vdychujte jemnú arómu pomocou aromaterapie alebo si aplikujte olej lokálne na zadnú časť krku.

Zdravá pokožka a vlasy

Vďaka svojim antimikrobiálnym a antioxidačným vlastnostiam má levanduľový olej výrazné účinky na pokožku. Jeho účinky sa ešte zvyšujú ak ho skombinujete s kokosovým alebo jojobovým olejom. Používanie tohto oleja lokálne môže zlepšiť množstvo kožných problémov, bolestí kĺbov, zbaviť sa príznakov starnutia či zmierniť alergické reakcie.

Levanduľa je však skvelým pomocníkom aj pri vlasoch. Ak si pridáte pár kvapiek oleja do svojho šampónu alebo si spravíte z oleja masku, vlasy budú zregenerované, jemné, nebudú vypadávať a dokonca si rastlina poradí aj so všami!

Bolesti hlavy

Ak aj vy patríte medzi milióny ľudí, ktorých často bolieva hlava alebo trpia migrénami, levanduľa môže byť prírodným liekom, ktorý ste hľadali. Je to jeden z najlepších esenciálnych olejov na bolesti hlavy, pretože vyvolá uvoľnenie a zmierňuje napätie v hlave. Funguje takisto aj ako sedatívny, anti-úzkostlivý a upokojujúci prostriedok.

Uvoľnenie od bolesti

Niekoľko zaujímavých štúdií takisto potvrdilo, že levanduľa je vhodná aj na boj proti bolestiam. Jednoducho si môžete natierať levanduľový olej na oblasti, ktoré vás bolia a zmierniť tým tak príznaky zdravotných problémov. Takisto masírovanie levanduľového oleja do kože dokáže pomôcť pri bolestivej menštruácií, čo určite ocení mnoho žien.

Vedľajšie účinky

Mnohých z vás zaujímajú určite aj vedľajšie účinky. Levanduľa je netoxická a nedráždivá, čo znamená, že je vhodná v správnom dávkovaní pre úplne každého. Pozor by si však mali dávať ľudia s nízkym krvným tlakom, pretože levanduľa ho ešte viac znižuje.

Použitie levandule

Vďaka vysokému obsahu vitamínov a minerálnych látok má levanduľa všestranné použitie. Najčastejšie sa používa v kuchyni, v rôznych receptoch, v kozmetike alebo v medicíne.

Síce sme doteraz najčastejšie spomínali olej a sušenú formu, v obchodoch môžete túto rastlinu nájsť vo viacerých formách:

  • Sirup
  • Med
  • Sušená levanduľa
  • Olej
  • Čaj
  • Masť

Výhodou je, že pri všetkých formách si môžete dopomôcť a vyrobiť si ich sami doma. Nie je to vôbec ťažké a vy sami budete vedieť, čo sa v daných produktoch nachádza.

Sirup

Na levanduľový sirup stačí, keď do dvoch litrov vody pridáte dva kilogramy trstinového cukru, zmes privediete do varu a pridáte 100 gramov levanduľových kvetov. Varte ďalších 15 – 20 minút. Takýto sirup odstavte z ohňa a nechajte postáť 24 hodín. Preceďťe a uskladnite v sklenenej nádobe.

Levanduľový sirup

Levanduľový sirup z bylinného extraktu levandule úzkolistej. Levanduľa je zelený vetvený poloker s fialovými kvetmi a aromatickou vôňou. Pôvodom levandule je Stredomorie, jej pestovanie sa stalo obľúbené aj v iných krajinách. Najchara... Celý popis

cena 3,82 €

Čaj

Čaje sú veľmi dobré a kvalitné najmä vtedy, keď si ich spravíte doma z usušených plodov alebo listov. Vrecúškové čaje totižto nikdy neobsahujú len jednu zdravú zložku. Na jednu šálku čaju potrebujete jednu kávovú lyžičku čerstvých alebo usušených kvetov, ktoré zalejete horúcou vodou a necháte lúhovať minimálne 10 minút. Potom kvety preceďte.

Levanduľa úzkolistá

Levanduľa úzkolistá je trsovitý, rozkonárený trvácny vždyzelený poloker so šedozelenými plstnatými listami s výraznou vôňou. Je to teplomilná rastlina obľubujúca slnečné polohy. Obsahuje významné látky ako napríklad éterický... Celý popis

cena 1,91 €

Med

Do litra vody pridajte 50 dkg levanduľových kvetov alebo celých vetvičiek. Vetvičky pred použitím opláchnite. Pridajte tri dobre umyté pokrájané citróny,  tri kusy celej škorice. Zmes priveďte do varu a potom varte ešte približne 15 minút. Po uvarení nechaje vylúhovať 24 hodín. Na druhý deň sceďte kvety, priveďte do varu a za stáleho miešania pridajte 1 – 2 kilogramy cukru. Spolu s cukrom varte levanduľovú vodu do požadovanej hustoty. Horúci levanduľový med naplňte do sklenených nádob a dobre uzavrite.

Limonáda

Počas teplých letných mesiacov si môžete spraviť aj domácu osviežujúcu limonádu. Netreba na ňu nič viac ako levanduľový sirup a vodu.

Použitie v kuchyni

Levanduľa má široké použitie aj v kuchyni. Dokonale dokáže ochutiť šalát alebo iné jedlá. Určite ju vyskúšajte aj vy.

Dávkovanie pri vnútornom užívaní

Prípravok sa obvykle užíva v množstve 7 kvapiek 2-krát denne. Ak máte nejaké iné formy ako napríklad džem alebo sirup či čaj, určite by ste ho mali užívať pravidelne.

Dávkovanie pri vonkajšom užívaní

Na drobné poranenia kože sa odporúča postihnuté miesto najprv dôkladne očistiť a potom niekoľkokrát denne ošetriť olejom.

Vhodný je aj na vysušené kútiky úst či herpes, kde sa nanáša olej alebo kvapky a to trikrát denne.

Pleťový regeneračný olej Levanduľa

Regeneračný olej vhodný na citlivú a problematickú pleť so sklonom k podráždeniu. Vynikajúco sa vstrebáva a nezanecháva mastné zvyšky.



Obsahuje vzácny rastlinný skvalén, ktorý je kľúčom k prirodzene zdravej pokožke. Môže po... Celý popis

cena 9,67 €

Skladovanie

Levanduľu skladujte na tmavom a suchom mieste pri izbovej teplote do 22°C.

Levanduľa – účinky, čaj, použitie, cena
5 (100%) 2 votes

You May Also Like

About the Author: Mgr. Ondrej Bielik

Študoval som na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a zaujímam sa hlavne o liečivé byliny, zdravie a chudnutie. Sem tam niečo napíšem na môj FB


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.