Krpčiarka šípolistá (Epimedium sagittatum) – užívanie, vedľajšie účinky

Má rovnaké účinky ako viagra, no na rozdiel od tejto zázračnej modrej pilulky, je úplne prírodná. Reč je o Krpčiarke šípolistej.

Čo to je a odkiaľ pochádza

Táto rastlinka pochádza z juhovýchodnej Ázie, konkrétne z Číny a Japonska, kde ju poznajú a využívajú až viac ako dve tisíc rokov. Krpčiarka šípolistá je známa je aj pod svojím čínskym menom Yin Yang Huo, v angličtine Horny Goat weed, čo v preklade znamená – bylina roztopašného capa. A presne tak táto trvalka pôsobí.

Epimedium sagittatum china
Čína a Japonsko

Podľa legendy Krpčiarku kedysi vraj objavil pastier, ktorý si všimol, že jeho kozy sú po spasení vňate z tejto rastlinky oveľa živšie a jednoducho … sexuálne aktívnejšie.

Epimedium sagittatum je rozšírená najmä v Číne, kde je súčasťou tradičnej medicíny a používa sa pri liečbe pečene a obličiek.  V Japonsku je zase populárna v záhradníctve, no po celom svete je známa práve kvôli svojim povzbudzujúcim účinkom v posteľných radovánkach.

Je to vďaka prírodnému flavonoidu ikarínu, ktorý účinkuje rovnako ako látky obsiahnuté v syntetickej viagre. Tradične sa používa na podporu mužskej potencie, pri mužskej neplodnosti a je to tiež veľmi silné afrodiziakum. No tým sa výpočet skvelých účinkov Krpčiarky zďaleka nekončí.

Účinky

Podľa tradičnej čínskej medicíny Krpčiarka posilňuje vitálnu silu – čchi , vyháňa vnútorný chlad a zahrieva organizmus. V praxi to znamená, že dokáže prekrviť a okysličiť všetky časti tela a tým aj vyriešiť problémy s erektilnou dysfunkciou – teda erekciou. Zároveň však pomáha pri studených teda nedokrvených končatinách, stuhnutých svaloch a pomôcť môže tiež zimomravým ľuďom. Vyskúšať jej účinky môžete aj na zníženú imunitu či skleslú náladu. Aktívne športujete alebo pracujete manuálne? V tom prípade, je Krpčiarka vhodná aj pre vás.

Ďalšie využitie

V ľudovej medicíne juhovýchodnej Ázie sa bylina používa na širokú škálu zdravotných problémov – pri srdcových ťažkostiach, vysokom krvnom tlaku, na liečbu ochorení pečene a obličiek, ako analgetikum  a antiflogistikum pri reumatických ochoreniach, pri bronchitíde a dokonca ako imunostimulant pri AIDS. Ďalej sa uvádza, že je vhodná aj pri psychickej a fyzickej únave, pomáha znižovať cholesterol a zmierňuje procesy osteoporózy. Ženy môžu Krpčiarku využiť aj na zmiernenie príznakov menopauzy a predmenštaruačného syndrómu.

Účinné látky obsiahnuté v Krpčiarke šípolistej

No vráťme sa ešte k tomu najdôležitejšiu. Je to flavonoid ikarín, ktorú epimedium obsahuje. Jej vlastnosti skúmali vedci v talianskom Miláne a boli to práve oni, ktorí dokázali, že ikarín má rovnaké účinky ako látky, ktoré obsahuje povestná modrá pilulka.  Z ďalších látok tu nájdeme vitamín E, polysacharidy, steroly, kyselinu palmitovú a tanín.

Krpčiarka ako afrodiziakum

Samotné Epimedium sa bežne používa pri mužskej impotencii a neplodnosti. Zvyšuje citlivosť v nervových zakončeniach kože a má tiež pozitívny vplyv na tvorbu spermií. No pozor – pomôcť môže aj pri ženskej neplodnosti. Pomáha tiež pri predčasnej ejakulácii, zvyšuje produkciu testeosterónu a hormónov. Keďže pôsobí na telo stimulačne,  dokáže sexuálne nabudiť tak mužov ako aj ženy a považuje sa za silné prírodné afrodiziakum. Nepochybne prispieva aj k psychickej pohode a vďaka vyššie spomenutým účinkom, pomáha vzbudiť túžbu a v ideálnom prípade aj splodiť potomka.

Nežiaduce účinky

Krpčiarka má nepochybne celý rad pozitív, no zabúdať netreba ani na nežiaduce účinky. Pri prekročení odporúčaného dávkovania, môžete zaznamenať vysoký krvný tlakzrýchlený pulz. Jej užívanie by ste preto mali konzultovať s vaším lekárom.

A aj keď má Krpčiarka pozitívny vplyv na erekciu, určite by ste sa s ňou nemali liečiť sami a nahrádzať tak lekárske vyšetrenie. No a nakoniec – tehotným a dojčiacim ženám sa užívanie byliny v akejkoľvek forme vôbec neodporúča.

Formy

Krpčiarka šipolistá vňať
Krpčiarka šipolistá vňať

Najpoužívanejšou formou je sušená vňať, ktorú dostanete kúpiť vo forme sypaného čaju alebo mletého prášku. Krpčiarka šípolistá sa predáva aj ako tablety, ktoré síce majú silnejší účinok, no prirodzená bylinná forma, je pre telo nepochybne prospešnejšia.

100% čistá Krpčiarka - Epimedium list v BIO kvalite

Celý popis

Ako Krpčiarku užívať?

Do 300 ml vriacej vody pridajte 1-2 čajové lyžičky (5-10 gramov) sušenej vňate, prikryte a nechajte lúhovať 10-15 minút. Hotový nápoj by ste mali piť 2-4x denne. Začať by ste však mali nižšou dávkou, aby ste zistili, ako na bylinu vaše telo zareaguje. Ak nezaznamenáte žiadne problémy, môžete postupne dávku zvyšovať.

Čaj z krpčiarky šipolistej

Sušená vňať Krpčiarky šipolistej, ktorá sa využíva už viac ako 2 000 rokov pre svoje afrodiziakálne účinky a ako podpora mužskej potencie. Celý popis

cena 5,15 €

V prípade že siahnete po mletom prášku, dávkovanie sa znižuje na 3 gramy. Lyžičku prášku môžete pohodlne zamiešať do vody, čaju, džúsu, alebo aj smoothie, kaše či iného jedla, nechať dve minúty nasať a vypiť či zjesť. Pre maximálne využitie účinkov by ste mali dodržiavať cyklické dávkovanie – 4 týždne užívania a 1 týždeň pauza.

Vaše skúsenosti

Krpčiarku uživím vo forme čaju 6 mesiacov lebo mám vysoký cholesterol. Zatiaľ sa celkom držím a nestúpol mi viac. Ale zas na druhej strane ani neklesol. Z čaju Krpčiarka - Epimedium list v BIO kvalite som si kúpil jedno kilo, cenovo sa to veľmi oplatilo a mám pokoj na viac ako rok.
- Guľometko, muž, 58

Krpčiarka šípolistá (Epimedium sagittatum) – užívanie, vedľajšie účinky
4.8 (96%) 10 votes

You May Also Like

About the Author: Ondrej Bielik



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.