Klinčekový olej nie len na zuby – účinky, cena

Klinčekový olej sa používal už v dobe staroveku, kedy bol spomínaný najmä vďaka jeho liečivým účinkom, ktoré využívalo mnoho ľudí. Liečitelia ho využívali najmä pre jeho žalúdočné a upokojujúce efekty, či efekt proti nadúvaniu. Dnes sa klinčekový olej teší obľube, no nielen kvôli týmto blahodárnym účinkom na telo, ale aj vďaka ďalším jeho funkciám.

Čo je klinčekový olej?

Klinčekový olej je olej vyrobený z klinčekov, ktorý sa používa veľmi často najmä pri problémoch s ústnou dutinou. Uplatňuje si tu svoj anestetický, čiže znecitlivujúci, účinok, vďaka ktorému vyrieši všetky bolesti zubov a ďasien. Už v dávnej minulosti sa klinčeky používali najmä vďaka odstráneniu bolesti, zabraňovaniu rastu a množeniu baktérií a kvasiniek nielen v ústach.

Olej má však naozaj široké využitie a môžete po ňom siahnuť napríklad pri bolestiach hlavy, pri ťažkostiach s trávením, nadúvaním a hnačkami alebo ho použite na posilnenie imunity.

púčiky kvetov stromu klinčekovca voňavého
Púčiky kvetov stromu klinčekovca voňavého ostrov Pemba

U nás môžeme klinčeky poznať napríklad zo zaváranín, sladkého vianočného punču a takisto sa často používa aj pri pečení, kedy prináša naozaj skvelú chuť. Mnohí však zabúdajú na to, aké skvelé vlastnosti majú. Klinčeky sú plodom stromu, ktorý má názov klinčekovec voňavý. Ten u nás vôbec nerastie a pôvodom sú preto klinčeky z ďalekej Brazílie, Afriky a Madagaskaru.

Stromy, na ktorých klinčeky rastú, sú veľmi vysoké a niekedy majú až 20 metrov. Ich zber je naozaj veľmi ťažký a komplikovaný. Jednoducho povedané, klinčeky, ktoré si kupujeme sú vlastne usušené a neroztvorené púčiky kvetov stromu  klinčekovca voňavého, ktoré sa ešte pred kvitnutím pozbierajú. Všetky tieto plody sa preto nechávajú usušiť na slnku, až kým sa nesfarbia dohneda. Z jedného stromu sa môže nazbierať až 3 – 4 kg klinčekov, pričom na 1 kg potrebujete neuveriteľných 10 000 klinčekových púčikov.

Plody, čiže klinčeky, samé o sebe obsahujú:

  • Rastlinné steroly
  • Minerály ako vápnik, draslík, mangán
  • Vlákninu
  • Eugenol

A práve vďaka skvelému zloženiu klinčekov, má perfektné zloženie aj samotný klinčekový olej, ktorý sa používa omnoho jednoduchšie ako tvrdé a usušené klinčeky.

NÁŠ TIP: Klinčekový olej BIO

Celý popis

Zloženie klinčekového oleja

Zloženie klinčekového oleja je viac ako perfektné, vďaka čomu má veľmi veľké a priaznivé účinky na celý ľudský organizmus. Jeho zloženie je:

  • Eugenol – účinná látka, ktorá je vysoko zastúpená nielen v samotných klinčekoch, ale takisto aj v klinčekovom oleji, je zodpovedná za väčšinu zdravotných benefitov, ktoré vám olej ponúka. Takisto sa sčasti považuje za “tvorcu” ktorásne vône, ktorú určite dôverne poznáte.
  • Eugenyl ecetát
  • Flavonoidy
  • Metyl salicytát – ktorý prospieva k analgetikému a protizápalovému účinku
  • Mangán
  • Vitamín C – podporuje celkové zdravie človeka a stará sa o ďasná a zuby.
  • Vitamín A – alebo inak povedané beta karotén je veľmi dôležitý antioxidant, ktorý podporuje udržať zdravú pokožku, očnú rohovku, dýchacie cesty a ovplyvňuje tvorbu pigmentu.
  • Vitamín K – je pre organizmus veľmi dôležitý. Ak by totižto v strave chýbal, mohlo by dochádzať k rôznym chorobám, ako napríklad krvácavosť.
  • Vláknina – je pre telo nesmierne cenná kvôli svojmu prínosu pre zdravie človeka. Skvelo prečisťuje telo a pomáha aj pri chudnutí.

Ak chcete z klinčekov vyťažiť úplne všetko a stavíte rovno na plody nielen na olej, klinčeková vňať vám ponúka ešte látky ako:

  • Vápnik – o vápniku vieme asi všetci naozaj veľmi veľa informácií. Táto minerálna látka je veľmi dôležitá pre naše telo najmä kvôli regulácií transportu iónov cez bunečné membrány, no takisto ovplyvňuje činnosť nervov, svalov a srdca a aktivuje niektoré ďalšie enzýmy. Vápnik je veľmi dôležitý najmä na zdravé kosti a zuby.
  • Horčík – je nazývaný aj prvkom života. Je to najmä kvôli tomu, že je nevyhnutný pre život väčšiny tvorov na zemi a vyššia potreba je pri tehotenstve a dojčení.
  • Draslík – je prevažne uložený vo vnútri buniek a je dôležitý pre mnohé biochemické procesy

Vďaka takémuto zloženiu napomáha klinčekový olej pri mnohých problémoch.

Účinky klinčekového oleja

Ako sme spomínali pri zložení, vďaka veľkému obsahu rôznych minerálnych látok, antioxidantov a vitamínov si môžete byť istí, že klinčekový olej sa naozaj oplatí používať. Je to najmä z toho dôvodu, že je vhodný na mnohé choroby či iné nedostatky, ktoré by vás mohli trápiť. Vďaka všetkým týmto účinným látkam má klinčekový olej takéto účinky:

  • Tlmí bolesť v ústach a to nielen bolesť zubov, ale takisto aj ďasien a bolesť, ktorá vzniká pri vytrhnutí zubov
  • Pôsobí antimikrobiálne, takže perfektne bojuje z baktériami, ktoré sa nachádzajú najmä v ústnej dutine, s bakteriálnymi infekciami, plesňovými ochoreniamu a vírusovými infekciami
  • Podporuje činnosť imunitného systému
  • Pomáha pri tráviacich ťažkostiach ako je hnačka, nadúvanie, zápcha, zvracanie
  • Podporuje nervovú sústavu, takže ak chcete pomôcť a uľaviť pri bolestiach kĺbov, svalov alebo hlavy, mali by ste na klinčekový olej staviť
  • Vďaka priaznivým účinkom na nervovú sústavu ho môžete použiť aj pri nadmernom strese, nespavosti alebo depresií
  • Vďaka obsahu vitamínov a minerálov urýchľuje hojenie rán a drobných popálenín, zmierňuje opuch a takisto aj svrbenie po bodnutí hmyzom
  • Môžete ho používať aj ako prírodný repelent proti hmyzu alebo ho použite do svojho šatníka proti moliam
  • Stimuluje aktivitu inzulúnu a účinne bojuje proti cukrovke

Klinčekový olej však toho zvládne omnoho viac, ako len týchto pár bodov, ktoré sme spomenuli. Je skvelý napríklad aj v stomatológií. Eugenol, hlavná zložka klinčekov a takisto aj tohto oleja, má významné antioxidačné, protizápalové a alergické účinky, vďaka čomu pôsobí aj ako lokálne anestetikum v stomatológií. Olej z klinčekov sa používa aj ako antiseptikum pri orálnych infekciách alebo pri ústnych infekciách.

Mnohé výskumy potvrdili, že klinčekový olej je skvelým bojovníkom aj proti rakovine kože. Určite ste aj vy zachytili, že v dnešnej dobe sa zameriava nielen prírodné liečiteľstvo, ale takisto aj ostatní ľudia, ktorí sa stravujú zdravo, na koreniny a dochucovadlá, ktoré by mali posilniť imunitu a urýchliť metabolizmus. Vďaka viacerým štúdiám, ktoré potvrdili, že klinčekový olej je skvelým ochrancom proti rakovine kože, ho dnes mnohí užívajú práve vďaka tomuto účinku.

klinček

Ako sme spomínali vyššie, ľudia s vysokou hladinou cukru v krvi alebo s cukrovkou či zápalovými zmenami, by mali staviť tiež na klinčekový olej. Mnohé štúdie skúmali viaceré alternatívne a prírodné cesty, ktoré by mohli priniesť dobrý účinok na telo. Práve klinčeky vďaka vysokému obsahu minerálnych látok a vitamínov sa zaradili medzi tie najlepšie prírodné látky, ktoré znižujú cukor v krvi a napomáhajú tak ľuďom s cukrovkou.

Ďalším skvelým účinkom je aj bolestivá menštruácia, ktorú určite pozná mnoho žien. Ak patríte medzi ne aj vy a vyskúšali ste už mnoho prípravkov či tabletiek, ktoré by vám mali zmierniť bolesť, no stále nič, mali by ste staviť na klinčekový olej. Menštruačné bolesti nie sú len také obyčajné bolesti. Mnohokrát sa stáva, že žena jednoducho nemôže fungovať  a je obmedzovaná pri rôznych činnostiach v práci. Viaceré štúdie a výskumy, ktoré boli aplikované na ženy, zistili, že klinčekový olej má blahodárne vplyvy aj na nepríjemné, ženské, bolesti.

A takisto sa klinčekový olej osvedčil aj pri boji s rôznymi pľúcnymi ochoreniami po vdychovaní znečisteného vzduchu. Vďaka týmto mnohým účinkom sa klinčekový olej zaraďuje medzi tie najlepšie oleje a alternatívne spôsoby liečby, na ktoré by ste mali staviť určite aj vy.

Užívanie klinčekového oleja

Ak ste sa presvedčili, že klinčekový olej je presne to pravé, na čo by ste mali staviť, máme pre vás jednoduchý návod, ako ho používať.

Vďaka tomu, že je klinčekový olej jedlý, môžete ho používať ako vnútorne, tak aj na vonkajšie použitie.

Vnútorné použitie – ráno na lačno a večer tesne pred spaním stačí vypiť jednu čajovú lyžičku oleja. Ak však máte radi príjemnú chuť klinčekov, môžete si ním ochutiť nejaký svoj pokrm. Nezabúdajte však, že je vhodný len na studené použitie, pretože pri teplom by stratil všetky svoje živiny a minerálne látky.

Vonkajšie použitie – pri tomto druhu používania si môžete natierať svoje partie niekoľkokrát za deň. Olej vždy nechajte vpiť úplne do pokožky a nezmývajte. Najčastejšie sa tento olej v kozmetike používa napríklad pri akné.

Klinčekový olej je určený najmä pre ľudí s boľavými zubami, ale takisto aj pre malé deti, ktorým sa prerezávajú zuby. Stačí potierať ďasná vatovou tyčinkou pokvapkanou olejom. Môžete ho však používať aj v prípade, ak si chcete posilniť svoju imunitu.

Vaše skúsenosti s klinčekovým olejom

Pravidelne ho užívam niekoľko mesiacov. Minulý rok ma rozbolel zub a tiež ďásna v okolí boľavého zuba. Zubná lekárka ma poslala na RTG a konštatovala, že niet pomoci - zub okamžite vytrhnúť. Na moju prosbu mi odporučila protizápalové roztoky z lekárne. Pravidelne som to užíval 10 dní a nič. Potom som skúsil klinčeky 3 x denne 1 ks a už na druhý deň bolo po probléme. Odvtedy mám pokoj. Teraz ho pravidelne užívam v prevencii s Korona - vírusom . Vrele to všetkým odporúčam !!!!!
- Miloš, muž, 64

Mne klinčekový olej pomáha pri tráviacich ťažkostiach, s ktorými som mával problémy naozaj veľmi dlhý čas. Stačilo pár kvapiek každé ráno a počas dňa ma nikdy tráviace problémy nechytili. Ak máte aj vy problémy podobného typu, nechoďte neď do lekární a nekupujte lieky.
- Miloš K., muž

Myslím, že väčšina ľudí vie, že keď ich bolí zub, stačí si dať klinček. Ja používam olej. Namiesto toho, aby som cumľala klinček, miesto si pretriem olejom z klinčekov a môžem vám povedať, je to naozaj veľmi účinná “liečba”, ktorá pomáha takmer okamžite.
- nana, žena

Beriem klinčekový olej BIO od Bioprusu jednu kávovú lyžičku ráno a večer zvykli ma pobolievať zadné stoličky a už je tá bolesť omnoho miernejšia. Aj po vytrhnutí som to pár dní užíval.
- Martin Kollárik, muž

Skladovanie

Tak ako väčšinu iných prírodných olejov, aj klinčekový olej by ste mali skladovať pri nižších teplotách na tmavom a suchom mieste. Po otvorení spotrebujte do jedného mesiaca.

Recept na domáci klinčekový olej

Klinčekový olej si však môžete pripraviť aj sami doma. Nie je to vôbec ťažké a budete mať istotu, že ste si spravili kvalitný olej. Na recept vám postačí len sklenený pohár, 60 g klinčekov a rastlinný olej.

  • Postup je naozaj veľmi jednoduchý. Do pohára nasypte klinčeky a zalejte čistým rastlinným olejom.
  • Pohár zatvorte a postavte na slnečné miesto.
  • Nechajte odstáť 14 dní a každý deň pohár pretrepte.
  • V posledný deň len sceďte a uskladnite na tmavom a suchom mieste.

Klinčekový olej nie len na zuby – účinky, cena
5 (100%) 2 votes

You May Also Like

About the Author: Mgr. Ondrej Bielik

Študoval som na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a zaujímam sa hlavne o liečivé byliny, zdravie a chudnutie. Sem tam niečo napíšem na môj FB


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.