Arganový olej na pleť a vlasy – cena, účinky a použitie

Arganový olej sa radí medzi populárne a známe oleje, ktoré u nás pozná naozaj mnoho ľudí. Aj napriek tomu, že sa nenachádza vo svojej čistej forme v každej domácnosti, mnohé kozmetické prípravky obsahujú menšie množstvo tohto oleja, vďaka čomu majú blahodárne účinky na naše telo.

Čo je arganový olej?

Arganový olej považujú mnohí za elixír mladosti. Už od nepamäti ľudia hľadajú prípravok, vďaka ktorému by mohli omladnúť prirodzenou cestou. Mnohé prírodné produkty, medzi ktoré sa radí aj známy arganový olej, majú antioxidačné účinky, čo znamená, že pri pravidelnom užívaní dokáže omladiť pleť a nielen to. Z hľadiska mnohých iných účinkov je olej nedocenený.

Tento olej je jedným z najvzácnejších na svete, pretože má nielen skvelé zloženie, ale takisto aj účinky na celé telo. Ten najkvalitnejší arganový olej sa získava studeným lisovaním zo semien plodov arganových stromov, ktoré rastú na juhozápade Maroka, v Alžírsku a Izraeli. Arganovník má veľmi podobný vzhľad ako olivovník. Dorastá do výšky 8 až 10 metrov a môže sa dožiť až 200 rokov. Zaujímavosťou je, že po týchto stromoch často lozia miestne kozy a robia tak atrakciu pre mnohých turistov. Plody arganovníka sú nazývané arganové orechy a vyzerajú podobne ako olivy, no sú väčšie a po dozretí žlté. Dozrievajú v júni a v júli. Vo vnútri plodu sa nachádzajú orechy podobné mandliam. Tie sa nechávajú usušiť, pretože sú veľmi tvrdé. Neskôr sa zbavia škrupiny a následne sa lisujú. Na výrobu jedného oleja sa spotrebuje až 30-50 kilogramov a lisovanie trvá až 10 hodín. Je to naozaj náročný proces studeného lisovania, vďaka ktorému si olej zachová všetky potrebné živiny. Veľká spotreba orechov naznačuje aj to, že olej bude drahší.

Výroba aragánového oleja v Maroku
Výroba aragánového oleja v Maroku

Olej však obsahuje naozaj veľmi dobré a telu prospešné látky. Je silným antioxidantom, telo chráni pred pôsobením voľných radikálov, pomáha udržovať v pokožke optimálnu hladinu esenciálnych mastných kyselín a vitamín A. A to nie je všetko. Arganový olej vám toho ponúka ešte oveľa viac.

NÁŠ TIP: Arganový olej BIO kozmetický

Organický, argánový olej z Maroka. Získava sa lisovaním za studena zo semien plodov stromu Argania spinosa. Kvôli svojím kozmetickým výhodám, patrí k najvzácnejším olejom.
Vynikajúci zdroj vitamínu E a esenciálnych mastných kysel... Celý popis

cena 13,93 €

Zloženie arganového oleja

Arganový olej sa používa najčastejšie v kozmetickom, ale takisto aj v potravinárskom priemysle. Oba druhy sa však vyrábajú mierne odlišným spôsobom, a preto môžete pri kúpe dvoch týchto rozdielnych olejov nájsť mierne rozdiely ako napríklad vo farbe, vôni alebo v zložení.

Toto sú hlavné látky, ktoré arganový olej obsahuje:

 • Vitamín A – je potrebný pre normálny rast a vývoj tela, obzvlášť pre zdravé kosti a zuby. Chráni takisto sliznice pred infekciami. Je významným antioxidantom.
 • Vitamín E – ktorý sa stará o rýchlejšie hojenie a celkovo aj o pokožku, hovorí sa, že arganový olej je najbohatší prírodný zdroj vitamínu E a aj vďaka tomuto vysokému obsahu je neoceniteľný hlavne pri starostlivosti o pleť.
 • Vitamín F – je nevyhnutný pre život a podporuje celý imunitný systé Zlepšuje kvalitu kože a vlasov, čistí cievy od nánosov cholesterolu, uľahčuje spaľovanie tukov a tak napomáha k redukcii hmotnosti. Pôsobí tiež priaznivo na prostatu. Jeho využiteľnosť stúpa s prítomnosťou vitamínu E, takže kombinácia vitamínov E+F v arganovom oleji je naozaj výnimočná.
 • Esenciálne mastné kyseliny
 • Kyselina stearová
 • Kyselina olejová
 • Kyselina linolénová
 • Skvalen – je prírodná organická látka, ktorá pomáha zabraňovať zbytočnej tvorbe a usadzovaniu škodlivého cholesterolu v tele. Je veľmi účinná pri kožných ochoreniach a takisto aj ako zdroj bunkového kyslí Arganový olej obsahuje 2-krát viac tejto látky ako iné prírodné oleje.
 • Karotenoidy – takisto sú to známe antioxidanty, ktoré prispievajú telu v mnohých ohľ Sú prevenciou rakoviny pľúc, prostaty, zažívacieho trakciu alebo ako prostriedok na znižovanie cholesteroli
 • Fytosteroly – pomáhajú znižovať cholesterol a chrániť srdce

Arganový olej BIO

Arganový olej BIO je ideálny na masáž, pretože dodáva pokožke potrebnú vlhkosť, zjemňuje pleť a chráni ju. Odporúčame ho aj počas tehotenstva. Arganový olej BIO pomáha redukovať vrásky, ale aj jazvy. Nesmieme však zabudnúť, že ... Celý popis

cena 16,56 €

Účinky arganového oleja

Vďaka pestrému zloženiu ponúka arganový olej aj významné a veľmi dobré účinky na celé telo. Toto sú základné pozitívne účinky, ktoré od arganového oleja môžete očakávať:

 • Pomáha udržovať organizmus v dobrom a vitálnom stave
 • Podporuje lepšiu obranyschopnosť organizmu
 • Má protizápalové a antimikrobiálne účinky
 • Podporuje činnosť mozgových buniek
 • Stimuluje pečeň
 • Chráni spojové tkanivá
 • Prevencia vzniku rakoviny
 • Napomáha znižovať hladiny škodliého LDL cholesterolu
 • Účinný prostriedok v boji proti akné, menším jazvým, ekzému, lupienke
 • Znižuje krvný tlak
 • Pomáha predchádzať degenerácií buniek vo vnútri tela
 • Výživný prostriedok na nechty
 • Pomoc pri popáleninách a hojení rán
 • Optimálna starostlivosť o pleť a ochrana pred jej starnutím

Aj vďaka týmto účinkom ho využíva naozaj veľké množstvo ľudí, vďaka čomu by ste mali naň staviť aj vy. Je drahší, jeho balenie s objemom 500 ml kúpite za približne 55 eur, no určite sa oplatí. Okrem toho si môžete zakúpiť arganový olej napríklad v kapsuliach alebo naň staviť v rôznych kozmetických prípravkoch ako sú krémy alebo šampóny.

Použitie arganového oleja

Arganový olej má naozaj široké využitie najmä vďaka jeho blahodárnym účinkom na pleť. Je možné používať ho nielen zvonka, ale takisto aj zvnútra.

Vnútorné použitie

Arganový olej je vhodný aj na vnútorné použitie, no ako sme spomínali, vyrábajú sa dva druhy, pri ktorých si musíte vybrať či ho chcete aj konzumovať alebo ho chcete využívať len v kozmetike. Jeho zloženie sa mierne líši a takisto sa líši aj vôňa a chuť. Arganový olej má však v kuchyni naozaj skvelé využitie aj vďaka jeho príjemnej orieškovej chuti. Môžete ho pridávať do zálievok, šalátov, jogurtov alebo do už hotových omáčok. Nepoužívajte ho v teplej kuchyni, pretože má nízky bod zadymenia, čo znamená, že sa veľmi rýchlo prepáli. Do tela by ste si tak dali len karcinogénne látky.

V Maroku, odkiaľ olej pochádza, je súčasťou tradičnej kuchyne, kde sa využíva najčastejšie na dokončenie pokrmov z rýb, no takisto ho domáci pridávajú do krémov, šalátov alebo do ich tradičného kuskusu.

Olej je účinný pri zvýšenej hladine cholesterolu a glukózy v krvi, vysokému krvnému tlaku a takisto aj ako prevencia srdcových, cievnych či dokonca rakovinových ochorení. Je to naozaj zázrak prírody, ktorý musíte mať doma aj vy.

Pri vnútornom užívaní môžete olej aj piť a to v množstve, ktoré je uvedené na etikete alebo 3 lyžičky denne pred jedlom. Zaujímavou alternatívou sú aj kapsule, no najlepšou formou je olej.

Vonkajšie použitie

Arganový olej je vhodný naozaj na mnoho spôsobov využitia. Skvelý je najmä na:

 • Pleť
 • Nechty
 • Vlasy
 • Masáž

To však nie je všetko, čo ponúka. Keďže je arganový olej veľmi obľúbeným produktom prírodnej kozmetiky, môžete ho využívať takmer s každým jedným kozmetickým výrobkom. V oblasti kozmetiky ide najmä o perfektnú hydratáciu a výživu či už ide o pokožku alebo o vlasy. Takisto znižuje aj príznaky starnutia.

Arganový olej si poradí aj so suchými alebo zničenými vlasmi. Vďaka vysokému obsahu vitamínu E a vyšších mastných kyselín dokáže vlasy obnoviť a dodá im potrebné látky, ktoré sú dôležité pre rast a vývin. Navracia im vitalitu a prirodený lesk, vyživuje vlasové folikuly a hĺbkovo hydratuje. Je preto vhodný aj pre tie najsuchšie vlasy, ktoré sú príliš zničené. Olej pomáha takisto aj s rozštiepenými končekmi a polámanými vlasmi.

Vďaka tomu, že je arganový olej silným antioxidantom (vďaka obsahu vitamínu E a skvalenu) si môžete byť istí, že hĺbkovo hydratuje každý typ pleti. Je ideálnou kozmetikou, ktorú môžete používať denno-denne bez toho, aby ste sa báli, že by vám ublížil. Hĺbkovo hydratuje, vyživuje a regeneruje jednotlivé vrstvy pokožky. Takisto obmedzuje tvorbu kožného mazu a je vhodný na ekzémy, akné, lupienku, podráždenie, kožné zápaly a dokonca efektívne bojuje aj so slnkom namáhanou pokožkou!

Vďaka tomu, že je pokožka po aplikácií vždy napnutá, svieža a dobre hydratovaná, prichádza k redukcií vrások. Omladzovacie účinky sa ukazujú aj na nechtoch a nechtovej koži.

Nesmieme zabudnúť, že arganový olej je efektívnym bojovníkom aj pri nechtoch. Pomôže vám zbaviť sa záderov okolo nechtových lôžkok alebo ak máte problémy s lámavosťou nechtov. Stačí si len párkrát ruky namočiť do oleja a rozmasírovať olej na nechtoch a v okolí.

Nežiaduce účinky

Pri arganovom oleji neboli zistené žiadne negatívne alebo nežiaduce účinky. Jeho užívanie je možné neustále či už zvnútra alebo zvonku. Je vhodný aj pre menšie deti.

Skladovanie

Arganový olej skladujte pri izbovej teplote na suchom a tmavom mieste. Po otvorení čo najskôr spotrebujte.

Vaše skúsenosti

Arganový olej je takým celkom známym olejom, ktorý som poznala najmä z kozmetiky. Nikdy som ho však doma nemala samostatne, vždy len ako súčasť nejakého výrobku. Raz som si ho, aj napriek vyššej cene, kúpila. Chcela som ho totižto vyskúšať na vlasy. Tie mám z každodennej tepelnej úpravy veľmi zničené a žiadna maska mi na to už nepomáha. Chcela som staviť na prírodu. A spravila som aj dobre. Arganový olej mi vlasy vyživil a stále aj vyživuje, pretože ho neustále používam a toto je už moja štvrtá fľaška.
- Dáša, žena, 33

Stravujem sa zdravo a tento môj životný štýl som začal zdieľať aj s mojou priateľkou. Vždy sa snažíme kupovať nejaké zdravé oleje, ktoré by sme mohli využiť napríklad v kuchyni. Arganový olej je našou stálicou, ktorá nesmie chýbať. Má zaujímavú chuť, na ktorú si musíte zvyknúť, no po čase ju ani len nebudete cítiť a do tela si dáte len dobré látky a vitamíny.
- Dano, muž, 39

Arganový olej na pleť a vlasy – cena, účinky a použitie
5 (100%) 2 votes

You May Also Like

About the Author: Mgr. Ondrej Bielik

Študoval som na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a zaujímam sa hlavne o liečivé byliny, zdravie a chudnutie. Sem tam niečo napíšem na môj FB


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.