Saw Palmetto – účinky, skúsenosti, cena

Výhody rastliny Saw Palmetto sú už veľmi dlho známe. V minulosti bola používaná najmä na liečbu domorodcov v Amerike, no na začiatku 21. storočia sa dostala aj k nám. Ak ju nepoznáte, mali by ste si o nej zistiť všetky informácie, vďaka ktorým zistíte, že je to jedna veľmi dobrých rastlín, ktoré majú skvelé účinky na telo.

Čo je Saw Palmetto?

Saw Palmetto je palma, ktorá sa nachádza najčastejšie na pobreží Perzského zálivu. Vedecký názov tejto nezvyčajnej rastliny je Serenoa repens, ktorej unikátne vlastnosti ju robia medzi ostatnými rastlinami veľmi zaujímavou. Je to mimoriadne vytrvalá a dlhotrvajúca rastlina, ktorá žije aj viac ako 700 rokov. Maximálna výška rastliny sú približne tri metre a má tendenciu rásť vo veľkých zväzkoch a zhlukoch. Na slovenskom trhu ju môžete nájsť aj pod názvom Serenoa plazivá.

Listy rastliny sú pokryté ostrými tŕňmi, ktoré môžu veľmi jednoducho ublížiť. Plody sú však najcennejšou súčasťou tejto rastliny. Sú zdrojom potravy pre tamojších ľudí a aj pre zvieratá. Tieto plody, ktoré sú červeno-hnedé až čierne, majú výnimočné organické zloženie, ktoré sa líši od ostatných plodov a rastlín.

Plody sa môžu konzumovať vo svojej prirodzenej forme, no takisto môžete nájsť aj výťažok z plodov. Na trhu môžete nájsť Saw Palmetto vo forme tinktúry, kapsúl, tabletiek a takisto vo forme oleja. Vďaka vysokej koncentrácií sterolov a mastných kyselín si môžete byť istí, že olej posilňuje imunitu a má mnoho prínosov pre vaše zdravie.

Prínosy samotnej rastliny Saw Palmetto sú naozaj veľmi vzácne. Mnohokrát je rastlina súčasťou tabletiek určených na podporu erekcie, libida a sexuálneho života. To však nie je všetko, čo vám ponúka. Okrem toho podporuje skvelo aj vylučovaciu sústavu u mužov a žien a podporuje fungovanie pohlavnej sústavy. Zaujímavosťou je to, že rastlina sa začala používať v súvislosti s prostatou až omnoho neskôr. Najnovšie výskumy však ukázali, že na ženy má rastlina omnoho viac účinkov, ako na mužov.

Saw Palmetto
Saw Palmetto

Saw Palmetto má tak schopnosť liečiť prechladnutie, kašeľ, bolesti hrdla a takisto funguje ako prirodzený prostriedok proti astme, chronickej bronchitíde, chronickému syndrómu bolesti panvy a migrénové bolesti. Používa sa tiež na zlepšenie prietoku moču, podporu relaxácie a mnoho iného, čo určite ocenia obe pohlavia.

Už od začiatku 19. Storočia sa začali širšie výskumy ohľadom tejto rastliny, vďaka skvelým účinkom, ktoré mala rastlina najmä na zvieratá, ktoré ju konzumovali.

NÁŠ TIP: Saw palmetto štandardizovaný extrakt


Tekutý extrakt Saw palmetto pre zdravie prostaty, správnu funkciu reprodukčného systému, močovej sústavy aj pre udržanie si zdravého rastu vlasov.
Celý popis

cena 40,20 €

Zloženie Saw Palmetto

Serenoa repens, alebo presnejšie Saw Palmetto je palmovitá rastlina, ktorá vzhľadom pripomína krík. Vyskytuje sa najčastejšie vo voľnej prírode, no takisto ako okrasná palma. Vďaka tomu, že samotná palma má perfektné zloženie, môžete ju využiť úplne celú. Celá palma je totižto jedlá a varené plody a využívajú aj na výrobu nápojov. Najviac cenné sú však plody, ktoré sa sušia či drvia. Používajú sa najmä ako afrodiziakum pri zvýšenej prostate. Práve vďaka tomu, že sa môže používať úplne celá, má skvelé zloženie a takisto aj účinky. Saw Palmetto má tak veľmi rozmanitú škálu rôznych látok podporujúcich viaceré systém a orgány v tele.

Zloženie tejto rastliny je naozaj výnimočné a určite vás dostane:

 • Mastné kyseliny – tieto kyseliny sú nevyhnutné pre zdravý rast a vývoj organizmu, ale najmä pomáhajú zlepšiť srdcovo-cievnu sústavu a zlepšujú aj stav ciev. To je dôvod, prečo je olej skvelý na erekciu
 • Kyselina kaprylová
 • Kyselina olejová
 • Kyselina palmitová
 • Kyselina laurová
 • Kyselina myristová
 • Kyselina stearová
 • Flavonoidy – sú vhodné na ochranu buniek pred oxidačným stresom a takisto chránia pred predčasným starnutí Hoci sa flavonoidy nachádzajú aj v iných rastlinách alebo ovocí, v rastline Saw Palmetto má omnoho lepšiu koncentráciu. Flavonoidy dokážu bojovať proti voľným radikálom v tele a majú protizápalový a protivírusový účinok, čím upevňujú a zlepšujú imunitu v tele.
 • Fytosteroly – ktoré bojujú proti zvýšenému cholesterolu a zlepšujú priepustnosť Tým sa znova zlepšuje erekcia a celkovo aj stav celej cievnej sústavy
 • Beta-sisterol
 • Kampesterol
 • Daucosterol
 • Stigmasterol
 • Polysacharidy – sú to zložené sacharidy, ktoré sú nevyhnutné pre dostatočnú energiu a zároveň sú aj dôležitou stavebnou súčasťou buniek v našom tele. V oleji Saw Palmetto môžete nájsť tieto látky, ktoré vám posilnia imunitu a budú zdrojom energie
 • Triglyceridy – sú zas druhy lipidov, presnejšie lipoproteínov, pričom sú zložené z glycerínu a mastných kyselí V tomto oleji sa nachádzajú len v menšom množstve vďaka čomu neovplyvňujú nijako negatívne pečeň alebo kardiovaskulárny systém. Pre telo nie sú príliš prospešné vo veľkých množstvách, no určitá hladina je dôležitá najmä ako zásobáreň energie v tkanive.

Saw palmetto ponúka naozaj skvelé účinky vďaka takémuto pestrému zloženiu.

Semené Saw palmetto
Semené Saw palmetto

Saw Palmetto - prostata

Prípravok Saw Palmetto je prírodný pomocník vyrobený z bylinných výťažkov podľa švajčiarskeho receptu. Bezpečná a účinná alternatíva pre dobrý stav prostaty a močové cesty. Obsahuje ľanový olej, Serenoa repens a tekvicový olej... Celý popis

cena 16,76 €

Účinky Saw Palmetto

Ako sme už spomínali, v minulosti sa rastlina používala najčastejšie vo forme oleja a to naozaj na úplne všetko. Jej bohaté využitie ostalo dodnes. Dominantou je najmä zvýšenie sexuálnej chuti a zdravá prostata, no takisto má viac účinkov, ako by ste si mohli myslieť.

Už len vďaka zaujímavému zloženiu, ktorým sa výrazne odlišuje od iných rastlín si môžete byť istí, že má naozaj skvelé účinky. Medzi jej hlavné účinky sa radia:

 • Má povzbudzujúce účinky a to celkovo pre celý organizmus
 • Posilňuje chuť na sex
 • Podporuje zdravie prostaty
 • Bojuje pri infekcií močového traktu
 • Zvyšuje libido
 • Posilňuje imunitu
 • Zlepšuje chuť do jedla
 • Detoxikuje telo
 • Pomáha pri menštruačných bolestiach
 • Bojuje proti zápalu vaječníkov
 • Očisťuje mliečne žľazy u žien
 • Regeneruje vlasy
 • Znižuje vypadávanie vlasov
 • Prevencia proti rakovine prostaty

Ľudia stavia na tento túto rastlinu aj v mnohých iných prípadoch. Môžete ju použiť na:

Na zvýšenie libida

Vzhľadom na to, že Saw Palmetto je jedno z najsilnejších prírodných afrodiziák,  môžete ju použiť na zvýšenie libida. Viaceré látky, ktoré sa v rastline nachádzajú chemicky pripomínajú mužské hormóny a dokonca majú aj podobnú nadväznosť na enzýmy. Tým prichádza k stimulácií hladiny pôvodných hormónov a synergickým efektom je vyššia sexuálna energia a chuť na sex.

Na vlasy

Vzhľadom na to, že rastlina má vplyv na hormóny, niektorí muži ju používajú aj na stimuláciu rastu vlasov, keď starnú. Štúdie ukázali, že zloženie tejto rastliny a efekt na hormóny pomáha predchádzať plešatosti a vypadávaniu vlasov.

Na impotenciu

Pokiaľ ide o impotenciu, výťažok z plodov. je už dávno známy ako rastlinná a prírodná forma na liečbu impotencie. Saw Palmetto totižto presne účinkuje na pohlavné orgány a hormóny, vďaka čomu máte veľkú pravdepodobnosť skvelých výsledkov.

Na obličky

Močové orgány sa môžu vekom oslabovať, a preto mnohí ľudia využívajú bylinu na poruchy a problémy s obličkami. Rastlina má silné chemické zložky, ktoré môžu posilniť močové orgány a takisto aj obličky.

Na prostatu

Veľmi dôležitým účinkom je tiež podpora prostaty. U pacientov trpiacich problémami so zväčšenou prostatou sa bežne využíva ako podporná terapia celá rada výživových doplnkov, ktoré obsahujú túto zaujímavú rastlinu. Jej zložky dokážu zmierňovať symptómy zápalu prostaty a takisto aj iných typov zápalov v močových cestách.

Na detoxikáciu

Chcete si očistiť telo od vplyvu voľných radikálov? Jednoducho stavte na niektorú z foriem Saw Palmetto, ktorá dokáže detoxikovať najmä hrubé črevo, ale takisto aj pečeň.

JAMIESON PROSTEASE SAW PALMETTO 125 mg

cps 30+30 zadarmo (60 ks) Celý popis

cena 13,99 €

Nežiaduce účinky

Saw Palmetto je rastlina, ktorá je pre človeka úplne zdravá a bezpečná. Existuje však aj pár nežiaducich účinkov, o ktorých by ste určite mali vedieť.

 • Nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy, pretože má silný vplyv na hormonálnu hladinu a dôležité hormóny
 • Neužívajte ju ak máte choroby žalúdka, srdca, pečene či pľúc
 • Problémom môže byť aj porucha hormonálnej rovnováhy, a preto ak uvidíte náhodou nejaké vedľajšie účinky, vymeňte ju za inú rastlinu

Použitie Saw Palmetto

Vďaka vysokému obsahu vitamínov a minerálnych látok má rastlina všestranné použitie. Najčastejšie sa používa v kuchyni, v rôznych receptoch alebo v kozmetike a medicíne.

Rastlinu nájdete v týchto formách:

 • Čaje a odvary
 • Kvapky a tinktúry
 • Tabletky
 • Oleje

Čaje a odvary

Ak túžite po dokonalých výsledkoch, určite vám nedoporučujeme čaje. Tie sú často veľmi slabé a účinky nie sú takmer žiadne. Dôvod je ten, že najviac účinné látky nie sú plne rozpustné vo vode, takže sa neuvoľnia.

Kvapky a tinktúry

Nielen pre mužov, ale aj pre ženy sú dostupné rôzne kvapky a tinktúry. Cena nie je vysoká, no takisto nemáte príliš istotu, aké výsledky sa vám dostavia. Mnohokrát však táto forma dokáže ženám pomôcť pri bolestivej menštruácií.

Tabletky

A na koniec máme pre vás tú najúčinnejšiu formu, na ktorú staví asi väčšina ľudí, ktorí túžia po istote a dobrých výsledkoch. Saw Palmetto je vo forme gélových kapsúl tou najčastejšou a najlepšou formou, ktorá má najsilnejšie účinky. Často bývajú kombinované aj s inými rastlinami, ako napríklad Macou.

Dávkovanie:

 • Pri čaji by ste nemali vypiť viac ako 1 hrnček denne.
 • Pri tinktúre by ste mali vypiť maximálne 4 ml denne.
 • Pri tabletkách by ste sa mali držať dávkovania uvedeného na etikete.

Skladovanie

Saw Palmetto skladujte na tmavom a suchom mieste pri izbovej teplote do 22°C.

Saw Palmetto – účinky, skúsenosti, cena
5 (100%) 2 votes

You May Also Like

About the Author: Mgr. Ondrej Bielik

Študoval som na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a zaujímam sa hlavne o liečivé byliny, zdravie a chudnutie. Sem tam niečo napíšem na môj FB


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.