Rakytníkový olej je veľmi účinnou surovinou, ktorá sa používa v oblasti zdravia a je vhodná pre úplne každého. Tento olej sa používa už po stáročia a každým rokom je stále viac a viac populárnejší najmä vďaka jeho úžasným schopnostiam na organizmus človeka. Vďaka mnohým pozitívnym vlastnostiam sa radí medzi tie najlepšie oleje, na ktoré by ste mali určite staviť aj vy.
Čo je rakytníkový olej?
Rakytníkový olej je veľmi známy svojimi účinkami, ktoré má na náš vnútorný organizmus a nielen naň. Jeho účinky sú známe aj na pokožke celého tela a dokáže zlepšovať aj stav akné. Mnohí ho používajú aj na spevnenie vlasov alebo spomalenie ich vypadávania. Vďaka tomu, že má obrovské množstvo vitamínov a minerálnych látok, je skvelý v boji proti vírusovým ochoreniam, ktoré k nám prichádzajú väčšinou na jeseň a v zime. Rakytníkový olej je v pomerne veľkej časti zastúpený aj v kozmetickom priemysle, kde zohráva veľmi dôležitú úlohu. Zloženie dopĺňa ešte unikátna a veľmi znácna omega 7 nenasýtená mastná kyselina, ktorá sa v prírode nachádza len zriedkavo a tým robí rakytníkový olej veľmi špeciálnym.
Rakytníkový olej je za studena lisovaný olej z kra menom Rakytník rešetliakový. Tento ker pochádza z Ázie a využíval sa v tradičnej medicíne veľmi dlhé roky. Neskôr sa dostal aj do Európy a dokonca sa mu darí aj v našich podmienkach. Na základe skúseností starých Grékov, ktorí odpozorovali účinky rakytníka na krásnej a lesklej srsti koňov, sa začal používať rakytník v mnohých jedlách a takisto sa začal aj lisovať. V minulosti sa používal takisto ja na choroby žalúdka, pečene, dýchacích ciest alebo rán na koži.
V latinčine má rakytník názov Hippophae Rhamnoides, čo v preklade znamená “žiariaci kôň” alebo “kôň so žiariacou srsťou”. Práve to je dôvod, prečo sa rakytníkový olej často využíva aj v kozmetickom priemysle a pri výrobe prostriedkov na vlasy. Z jednej tony plodov možno vyrobiť okolo 600 litrov rakytníkovej šťavy. Z tejto šťavy sa však môže získať len 20 litrov oleja a práve preto je rakytníkový olej trochu drahší.
Rakytník rešetliakový sa radí medzi rastliny, ktoré majú najbohatšie zastúpenie látok na svete. Najviac látok obsahujú plody, kde sa nachádza viac ako 190 látok prospešných pre telo. Tento elixír zdravia sa označuje aj ako ovocie súčasnosti, ktoré bojuje proti mnohým chorobám. Medzi tie hlavné patria:
- Vitamín C
- Vitamín D
- Vitamín E
- Vitamín A
- Vitamín K
- Kyselina palmitoolejová
- Kyselina listová
- Karotenoidy
- Triesloviny
- Mangán
- Železo
- Alkaloid hyppophein, ktorý sa v tele premieňa na hormón serotonín, ktorý účinne zaženie depresiu
Vďaka perfektnej zmesi viacerých látok a vitamínov tak ponúka rakytníkový olej to najlepšie, čo môže. Vďaka lisovaniu za studena si uchováva úplne všetky biologicky aktívne látky, ktoré sú dôležité pre ľudské telo.
Rakytníkový olej tak môže byť vyrobený nielen z plodov, ale takisto aj zo semien rakytníka.
Zloženie rakytníkového oleja
Zloženie rakytníkového oleja je naozaj perfektné a vďaka lisovaniu za studena vám ponúka uchované všetky látky, ktoré sú pre telo veľmi prospešné. Samozrejme, obsah látok sa líši v závislosti od techniky spracovania či spôsobu pestovania. Medzi hlavné účinné látky patria:
- Omega 3, 6, 7 a 9 nenasýtené mastné kyseliny
- Vitamín B – ktorý sa stará najmä o nervy a svaly
- Vitamín D – jeh známym zdrojom je slnko, keď chýba, treba ho nahrádzať stravou. Tento vitamín podporuje vstrebávanie vápnika, čo je základom pre zdravý vývoj zubov a kostí.
- Vitamín K – je pre organizmus veľmi dôležitý. Ak by totižto v strave chýbal, mohlo by dochádzať k rôznym chorobám, ako napríklad krvácavosť.
- Vitamín E – ktorý sa stará o hojenie pokožky, o jej obnovu a takisto aj o rôzne poranenia, medzi ktoré sa radí aj spálenie pokožky od slnečných lúčov
- Vitamín C – podporuje celkové zdravie človeka a stará sa o ďasná a zuby.
- Luteín
- Betakarotén
- Flavonoidy
- Hippophein
- Karotenoidy
- Mangán – je dôležitý pre správne využitie vápnika, fosforu a vitamínov z radu E
- Železo – je dôležitou zložkou v tele človeka. Podieľa sa na výrobe energie, je dôležitou súčasťou hemoglobínu a viaže kyslík na červené krvinky, vďaka čomu ho pomáha rozvádzať po tele
- Bór – sa podobne ako kremík viaže na vápnik a zabraňuje mu unikať z tela a odvápňovať kosti
Aj vďaka takémuto pestrému zloženiu sa olej považuje za jeden z najlepších a najzdravších pre naše telo.
Účinky rakytníkového oleja
Okrem podporných účinkov, ktoré rakytníkový olej má na našu pokožku ako je napríklad boj proti akné, psoriáze, atopickým ekzémom alebo lupienke, takisto pomáha organizmu vo vnútri a vie tak bojovať aj proti rôznym chorobám a civilizačným ochoreniam. Aj napriek tomu, že rakytníkový olej nie je univerzálnym liekom a bojovníkom proti všetkému, dokáže organizmu pomôcť vo viacerých smeroch a môžete ho využiť efektívne aj v kozmetike. Medzi jeho hlavné účinky sa radia:
- Napomáha a podporuje imunitu organizmu
- Je detoxikačným prostriedkom vďaka čomu je vhodný aj pri chudnutí
- Má antibiotické účinky
- Eliminuje kašeľ
- Hojí rany v ušiach, na pohlavných orgánoch, konečníku a ústnej alebo nosovej dutine
- Pomáha pri liečbe dýchacích ciest
- Zlepšuje trávenie
- Podporuje činnosť srdca
- Znižuje krvný tlak a cholesterol
- Prečisťuje močové cesty
- Pomáha pri liečbe kožných ochorení
- Pomáha hojiť kožné rany a poranenia
- Upokojuje a uvoľňuje telo, keď je v strese alebo napätí
- Chráni a regeneruje sliznice
- Pomáha pri akné
- Regeneruje a vyživuje vlasy a vlasové korienky
- Chráni bunky pred voľnými radikálmi
- Má antiseptické účinky
- Zlepšuje trávenie a priechodnosť čriev
Je toho viac než dosť, a preto je rakytníkový olej veľmi univerzálnym olejom, ktorý sa vám bude páčiť a budete ho používať veľmi často.
Použitie rakytníkového oleja
Rakytníkový olej je prírodným olejom, ktorý je jedlý, a preto ho môžete použiť ako na vonkajšie, tak aj na vnútorné použitie.
Vnútorné použitie
Rakytníkový olej má nielen príjemnú vôňu, ale aj chuť, a preto ním môžete ochutiť šaláty, jogurty, tvaroh, dressingy, nátierky alebo aj už hotové teplé omáčky. Vyhnite sa tepelnému upravovaniu, pretože tak ako väčšina olejov lisovaných za studena, tak aj rakytníkový olej, by stratil úplne všetky živiny a veľmi jednoducho by sa prepálil.
Preventívne užívanie rakytníkového oleja nie je nikdy na škodu. Ak si chcete podporiť imunitu a ste zdraví, stavte na užívanie jednej čajovej lyžičky rakytníkového oleja ráno nalačno pred jedlom.
Liečebné užívanie sa nasadzuje vtedy, keď už chorí ste. V takejto situácií môžete podporiť liečenie ochorení a užívajte rakytníkový olej 2 – 3-krát za deň v množstve jednej čajovej lyžičky, pred jedlom.
Vonkajšie použitie
Medzi jeho hlavné výhody patrí najmä to, že sa využíva v kozmetike a je skvelý na vlasy a na pleť. Vďaka tomu, že olej hydratuje a vyživuje pleť, je vhodné ak si ho primiešate do svojho pleťového krému alebo si ho jednoducho nanesiete na pleť. Nemusíte sa báť, že by vám pokožka ostala po oleji mastná, pretože sa rýchlo vpíja a nerobí tak žiaden problém. Ak máte problém s akné, tento olej si na problémové miesta môžete natrieť čím ich preliečite a postupne sa ich aj zbavíte. Ak trpíte zas suchou pokožkou alebo inými dermatologickými ťažkosťami, určite používajte rakytníkový olej každý deň. Môžete ho používať nielen na pleť, ale takisto aj na pokožku celého tela.
Ako sme spomenuli, olej je perfektným pomocníkom pri zničených vlasoch. Po zábale či maske z rakytníkového oleja budú vaše vlasy lesklé a pevné. Takisto si môžete do vlasov len tak dať pár kvapiek a premasírovať ich. Ďalším bonusom je to, že ako rakytník, tak aj rakytníkový olej majú príjemnú, prírodnú arómu a vôňu, vďaka čomu ich majú v obľube mnohí ľudia.
Okrem toho, že je vhodný na vlasy a pleť, si rakytníkovým olejom môžete natierať napríklad popáleniny, jazvy alebo postihnuté miesta, ktoré chcete, aby sa zahojili rýchlejšie a bez bolesti. Umyté a vysušené miesto si natierajte olejom aspoň dvakrát za deň a vždy nechajte úplne vysušiť. Na ranu netlačte, iba jemne olejom pretrite.
Rakytníkový olej nemá ani žiadne vedľajšie účinky, no ako pri každom prírodnom oleji, tak aj pri tomto to s ním nepreháňajte. Neprekračujte dennú odporúčanú dávku a po dvoch mesiacoch si dajte kratšiu pauzu. Nedávajte ho ani malým deťom. S mierou ho môžete používať aj v tehotenstve. Najviac odporúčaný je ku koncu tretieho trimestra.
Výroba slovenského rakytníkového oleja
Určite viete, že je dobré ak stavíte na slovenské výrobky, ktoré sú zárukou kvality. Dostať účinné látky z rakytníka do rakytníkového oleja nie je až také jednoduché, ak chceme, aby si olej zachoval všetky svoje potrebné látky, ktoré obsahuje aj samotný rakytník. Existujú tri spôsoby, ako sa dá vytvoriť rakytníkový olej.
- Lisovaním za studena – tento spôsob je aj najčastejším a jeho hlavná výhoda je v tom, že pri spracovaní si zachováva všetky potrebné látky a nemožno ich tak znehodnotiť. Nevýhodou tohto lisovania je najmä to, že výťažnosť oleja z rakytníkových plodov je omnoho menšia, ako oproti iným metódam a olej je preto drahý.
- Lisovaním za horúca – extrakcia, resp. výťažnosť pri tomto spracovaní je omnoho vyššia, no veľkou nevýhodou je to, že pri tepelnej úprave rakytníkový olej stráca niektoré dôležité živiny.
- Extrahovaním pomocou CO2 – je to špeciálna metóda, ktorou sa získava rakytníkový olej a zachováva si takmer všetky živiny.
Rakytníkový olej zo zahraničia
A zahraničím myslíme presnejšie Ukrajinu a Rusko, ktoré sa často spájajú s rakytníkovým olejom. V mnohých obchodíkoch so zdravou výživou môžete nájsť rakytníkový olej pôvodom z týchto dvoch krajín. V obchodoch ich nájdete o pár eur lacnejšie a mali by byť rovnako kvalitné, ako aj tie slovenské. Skúsiť ich samozrejme môžete, no slovenské výrobky vám istia kvalitu a tuzemskú výrobu.
Skladovanie
Rakytníkový olej skladujte pri izbovej teplote na suchom a tmavom mieste. Po otvorení je najlepšie, ak ho budete skladovať chladničke.
Vaše skúsenosti
Konkrétne na druhom obrázku s pozadím oblohy je hlohyňa. Prvý obrázok je v poriadku.
- Eva
Rakytníkový olej si dávam každé ráno, dve lyžičky, nalačno. Obraňuje mi imunitu a nemusím sa tak báť, že by som bol chorý. Rovnako olej používam aj na detoxikovanie organizmu. Robievam si totižto detox počas jari a olej je vždy dôležitou súčasťou.
- Spydy, muž
Rakytníkový olej má skvelé účinky najmä na vredy, ktoré som nedávno mala. Pre mňa je lepšia rakytníková šťava, ktorá má lepšie a rýchlejšie účinky, no ak nemám šťavu, siahnem po oleji.
- Cicka, žena
plody na obrázku k k Vášmu textu určite nie sú rakytník – predpokladám, že hlohyňa
Presne tak, je to hlohyňa