Ďalšou veľmi známou a dobrou rastlinou, ktorá patrí medzi liečivé, je praslička roľná, ktorú ľudstvo pozná už niekoľko storočí. Niektorí ju síce považujú za burinu, ktorá len ničí pekný vzhľad trávnika, no opak je pravdou. Práve praslička dokáže naozajstné zázraky s našim telom a je voľne dostupná v prírode.
Čo je praslička roľná?
Praslička roľná je liečivá rastlina, ktorá rastie do výšky približne 45 centimetrov. Je typická svojou vyššou byľou, z ktorej potom vyrastajú tenké paslenovité listy. Tie po usušení vyzerajú ako ihličie. Kombinácia účinných látok robí z prasličky ideálnu bylinu, ktorú si zamilujete určite aj vy. Eliminuje mnohé zdravotné problémy a môžete z nej spraviť nielen liečivý čaj, ale omnoho viac vecí ako sa na prvý pohľad zdá.
Praslička dokáže pomáhať v mnohých oblastiach ako napríklad pri problémoch s močovými cestami, pričom dokáže rozpustiť aj kamene a vyplaviť z nich piesok. Takisto je skvelým prostriedkom pri bolestiach krížov a pre zdravie prostaty.
Rastlina je rozšírená po celej Európe, Ázií a Severnej Amerike, prakticky až do arktickej oblasti. Na svete je viac ako tridsať druhov prasličiek, no na liečenie sa používa iba praslička roľná. Existujú aj jedovaté druhy, a preto si musíte pri zbere dávať pozor.
Rastlina obsahuje veľa soli draslíka a kyselinu kremičitú a to približne 3 -16%. Všetko záleží od miesta, kde rastie. Najlepšie účinky má rastlina vtedy, keď rastie na ílovitých pôdach. Zber tohto ľahko dostupného lieku sa začína na začiatku leta, poväčšinou koncom júna, kedy ju nie je žiaden problém nájsť. Nemusíte ju ani pestovať, pretože rastie úplne sama na vlhkých miestach na poliach, pri železniciach, v okolí ciest, na okrajoch lesov a rovnako aj v nížinách a na pohoriach. Zberá sa vňať, ktorou sú malé zelené rozvetvené stonky. V júni sa začína jej zber a trvá až do začiatku jesene. Aj vtedy je ešte stále zber vhodný. Po nazbieraní sa dôkladne vysuší a uskladní sa na ďalšie použitie.
Nesmieme zabudnúť spomenúť jedovatú prasličku močiarnu, ktorá je vzrastom vyššia, rastie na vlhkých miestach, je ohnutá a má tenučké bočné konáre, ktoré sú rozvetvené. Na toto si počas zberu dávajte pozor.
Pozrime sa však aj do histórie. Kedy sa vlastne praslička objavila, kto ju využíval a načo? Práve v dobách, kedy neexistovali lieky na úplne všetko, bolo potrebné spoľahnúť sa na prírodu, ktorá voľne poskytovala naozaj mnoho účinných bojovníkov proti viacerým problémom. Medzi nimi bola aj praslička roľná, ktorá patrila medzi doslova legendárne byliny. Používala sa v tej dobe najmä na zastavenie krvácania a pri obličkových chorobách. Zaujímavosťou je aj to, že sa používala aj na leštenie cínového riadu, pretože obsahuje kyselinu kremičitú. Doteraz má stále aj vďaka tomu prezývky šmirgľová alebo vechťová tráva. Medzi obľúbené ľudové názvy ešte patria divé proso, praslica alebo praslička polnia.
Stavte aj vy na túto bylinu a uvidíte, že jej perfektné účinky si zamilujete okamžite.
Zloženie prasličky roľnej
Prejdime teda na samotné zloženie. Prečo je rastlina tak veľmi obľúbená u mnohých ľudí a prečo ju veľmi často spomínajú a užívajú? Jednoznačne za to môže jej zloženie, ktoré je veľmi vzácne a má vďaka nemu veľmi zaujímavé účinky na celý organizmus.
Ktoré látky teda praslička roľná obsahuje?
- Draslík – je prevažne uložený vo vnútri buniek a je dôležitý pre mnohé biochemické procesy
- Triesloviny
- Flavonoidy – sú veľmi dôležitou súčasťou rastliny. Tie sú zodpovedné za protizápalový účinok, ktorý rastlina ponúka a zlepšujú aj fungovanie imunitného systé Rovnako majú tieto látky aj skvelý antioxidačný účinok, brzdia degeneratívne poškodzovanie buniek a obnovujú aj ich prirodzený stav. Rovnako aj chránia bunky pred poškodením a spomaľujú predčasné starnutie.
- Fenolové kyseliny – majú antioxidačné,protizápalové, pečeňové, antimikrobiálne a protinádorové úč
- Kremík – zabezpečuje elasticitu ciev a kože
- Vitamín B1Tiamín nazývaný aj vitamín B1 alebo staršie aneurín je jeden z vitamínov B patrí do skupiny vitamínov rozpustných vo vode. Je citlivý na teplo. Jeho sumárny vzorec je C12H17N4OS.... – pomáha bunkám tela premieňať sacharidy na energiu a je nevyhnutný pre správnu funkciu srdca, svalov a nervového systému
- Vitamín B2 – je označovaný aj ako rastový vitamí Podieľa sa na metabolizme sacharidov, tukov a bielkovín. Podporuje rast, zdravú pokožku, vlasy a nechty.
- Vitamín B3 – je vitamín nevyhnutný na tvorbu energie v bunkách, je významný pri srdcovej, nervovej a svalovej činnosti
- Vitamín B5
- Vitamín B6 – hrá dôležitú úlohu v metabolizme červených krviniek, udržuje činnosť ústredného svalstva a umožňuje premienať energiu z proteínov a cukrov.
- Vitamín E – je najdôležitejší antioxidant v ľudskom tele, posilňuje a vyživuje nechty a vlasy, chráni bunky pred oxidačným stresom a účinkami voľných radikálov, prepožičiava pokožke mladší vzhľad, urýchľuje regeneráciu a má protizápalové vlastnosti
- Vitamín K – upravuje zrážanlivosť krvi, umožňuje tvorbu protrombínu v pečeni a jeho nedostatok spôsobuje rôzne problémy
- Zinok – ktorý má pozitívny účinok najmä na kožu, nechty a vlasy. Obsah zinku v prasličke je naozaj vysoký vďaka čomu získate po jej skonzumovaní poriadnu dávku zinku
- Železo – je dôležitou zložkou v tele č Podieľa sa na výrobe energie, je dôležitou súčasťou hemoglobínu a viaže kyslík na červené krvinky, vďaka čomu ho pomáha rozvádzať po tele
- Sodík – ktorý reguluje osmotický tlak v tekutinách, udržiava objem mimobunkovej tekutiny a takisto reguluje pH v tekutinách
- Vápnik – o vápniku vieme asi všetci naozaj veľmi veľa informácií. Táto minerálna látka je veľmi dôležitá pre naše telo najmä kvôli regulácií transportu iónov cez bunečné membrány, no takisto ovplyvňuje činnosť nervov, svalov a srdca a aktivuje niektoré ďalšie enzý Vápnik je veľmi dôležitý najmä na zdravé kosti a zuby.
- Horčík – je popri draslíku najdôležitejším vnútrobunkovým minerálom a je nenahraditeľný pre množstvo telesných funkcií, ako napríklad prenos nervových impulzov.
- Meď – táto minerálna látka je tretím najdôležitejším stopovým prvkom v ľudskom tele po zinku a ž Má veľmi dobrý vplyv na pokožku a je zodpovedná za farbu pokožky a vlasov.
- Kynurenová kyselina – unižuje zápal a bolesť
- Styrylpyróny – ktoré chránia pred rakovinou
- Kyseliny
- Vlákninu – je dôležitá pre trávenie a správnu peristaltiku č Vďaka tomu môžete prečistiť svoje telo a takisto znížiť svoju hmotnosť. Okrem vysokého obsahu zdravých tukov obsahuje kokosový olej naozaj veľké množstvo vlákniny
- Bielkoviny – ktoré sú potrebné nielen pre naše kosti, ale takisto aj svalovú Mnohí si mylne myslia, že sa bielkoviny nachádzajú len v živočíšnych produktoch ako mlieko, syry alebo mäso. Pravdou však je, že veľký zástup bielkovín je aj v prírodných produktoch
- Sacharidy
- Živicu
- Éterické oleje
- Karotenoidy – sú neoddeliteľnou súčasťou zdravého imunitného systému a pomáhajú bojovať proti starnutiu a iným druhom poš Naša pokožka absorbuje tieto látky a využíva ich na liečenie poranení od slnka alebo na ochranu našej pokožky pred životným prostredím.
A aj vďaka takémuto neskutočne nabitému zloženiu ponúka praslička roľná perfektné účinky, o ktoré budete mať určite záujem aj vy.
Účinky prasličky roľnej
Poďme sa teda pozrieť aj na samotné účinky tejto úžasnej rastliny, ktorá má bohaté zloženie. V histórií sa často používala a jej použitie bolo naozaj široké. Kvôli modernej medicíne sa pomaly vytráca, no ak radi stavíte na prírodu, mali by ste o nej vedieť.
- Podporuje imunitný systém
- Je prevenciou chrípky a nádchy
- Je prevenciou vzniku rakoviny
- Podporuje metabolizmus
- Má antiseptické účinky
- Má mierne antibiotické účinky
- Odstraňuje bolesti
- Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení
- Znižuje vysoký krvný tlak
- Má močopudné účinky
- Prečisťuje močové cesty a obličky
- Skvelo odvodňuje telo
- Odstraňuje obličkové kamene
- Vyplavuje „piesok“ z močových ciest a kĺbov
- Eliminuje prejavy dny a reumy
- Dokáže odstrániť bolesti z kĺbov a svalov
- Podporuje zdravé dýchacie cesty
- Eliminuje kašeľ a hlieny
- Lieči kožné ochorenia a rany
- Zastavuje krvácanie
- Upokojuje nervový systém
- Odstraňuje stres
- Lieči nervové choroby
- Zlepšuje vylučovaciu činnosť obličiek
- Regeneruje spojivové tkanivá
- Lieči kĺbové zápaly
- Pomáha pri krvácajúcich hemoroidoch
- Čistí cievy a cievny systém
- Zlepšuje látkovú premenu
- Zastavuje vypadávanie vlasov
- Lieči ekzémy
- Zastavuje krvácanie ďasien
- Pomáha pri kôrnatení ciev
- Pomáha pri zápale hrdla
Na mnohé z týchto účinkov by sme sa mohli pozrieť trochu lepšie. Praslička je vhodná najmä:
Zlepšenie artritídy a osteoporózy
Praslička je účinná, bezpečná a spoľahlivá liečba reumatoidnej artritídy. Dokáže zlepšiť symptómy a znížiť zápaly. Výťažok z nej dokáže človeka zbaviť bolesti, zápalu a takisto aj celkovo problému.
Na hojenie
Rastlina je už veľmi dlho používaná na rýchlejšie hojenie rán. Jednoducho sa rastlina aplikuje priamo na ranu, kde pôsobí. Masť s výťažkom z rastliny dokáže zlepšiť a omnoho rýchlejšie zahojiť rany ako akákoľvek iná liečivá rastlina.
Prevencia proti rakovine
Jedna z najzaujímavejších informácií v oblasti výskumu tejto rastliny je spojená s rakovinou. Antioxidanty, ktoré sa nachádzajú v tejto rastline vykazujú významné účinky na voľné radikály a vedľajšie produkty bunkového dýchania, ktoré sú nebezpečné a môžu tak spôsobiť zápal, bolesť, vyčerpanie orgánov alebo degeneratívne choroby. Prítomnosť antioxidantov pôsobí proti týmto voľným radikálom a spôsobuje, že zdravé bunky sa dostávajú do rakovinových.
Zvyšuje imunitu
Praslička má antibakteriálne a antiseptické vlastnosti, čo znamená, že extrakt dokáže človeka ochrániť pred inváziou patogénov a látok, ktoré by mohli ohroziť imunitný systém. Toto tvrdenie je obzvlášť dobré, ak ste boli nedávno chorí alebo ste sa zotavili z nejakej choroby, pretože máte stále oslabený imunitný systém a tým pádom je väčšie riziko nákazy.
Silnejšie kosti
Kremík je jedným z najvzácnejších minerálnych látok, ktorý je potrebný pre naše telo a v našej strave je len veľmi málo dostupných látok, z ktorých by sme mohli čerpať. Práve to je dôvod, prečo ho musíme čerpať v doplnkoch. Praslička má prirodzene vysoký obsah kremíka, a preto by ste na ňu mali staviť aj vy ak túžite po silnejších kostiach.
Na cukrovku
Praslička je skvelou zložkou, ktorá udržuje správnu hladinu cukru v krvi. Hoci ide o účinnú metódu liečby cukrovky, mala by byť použitá iba na krátky čas, alebo ak je to absolútne nevyhnutné. Môže mať totižto nedobré vplyvy, ak sa spotrebúva dlhšie ako dva mesiace za sebou.
Zdravie pečene
Regulácia močenia a odstránenie toxínov je pre celkový zdravotný stav rozhodujúcim faktorom a práve extrakt z prasličky môže pomôcť dosiahnuť tento stav. Nedávno boli zistené spojitosti medzi zvýšenou elimináciou kyseliny močovej a konzumáciou prasličky. Práve kyselina močová je to, čo spôsobuje bolestivé obličkové kamene. Zvýšením prirodzeného vylučovania tejto kyseliny preto nedochádza k žiadnemu nahromadeniu a vaše zdravie obličiek je tak chránené.
Zdravé vlasy
Bohatá zmes minerálnych látok a organických zlúčenín v prasličke robí túto rastlinu veľmi populárnym prvkom vo výrobkoch na starostlivosť o vlasy. Rastlina totižto dokáže vlasy posilniť a dodať im lesk.
Vedľajšie účinky
Mnohých z vás zaujímajú určite aj vedľajšie účinky. Praslička roľná je netoxická a nedráždivá, čo znamená, že je vhodná v správnom dávkovaní pre úplne každého.
Použitie prasličky roľnej
Vďaka vysokému obsahu vitamínov a minerálnych látok má rastlina všestranné použitie. Najčastejšie sa používa v kuchyni, v rôznych receptoch, v kozmetickom priemysle alebo v medicíne.
Môžete ju spracovať do formy:
- Čaju
- Obkladu
- Odvaru
- Sedacieho kúpeľa
- Tinktúry
Obklad
Ak stavíte na vonkajšie užívanie, môžete si spraviť pomocou prasličky obklad. V takom prípade treba 4 hrste prasličky roľnej nahriať nad horúcou parou, priložiť na postihnuté miesto a obaliť igelitovým vreckom a plátnom.Takýto obklad môžete mať na postihnutom mieste niekoľko hodín prípadne aj celú noc.
Kapsule
Sedací kúpeľ
Ak máte problémy s bolestivou menštruáciou alebo nepravidelným cyklom, spravte si sedací kúpeľ. Budete potrebovať 100 gramov prasličky, ktorú na noc dáte do studenej vody a nasledujúci deň zohrejete na bod varu. Stačí túto zmes pridať do kúpeľa a byť v ňom minimálne 20 minút. Voda musí siahať nad obličky. Po kúpeli sa neosušujte, priamo zakrútení do uteráku alebo v župane si na hodinu ľahnite do postele. Kúpeľ je vhodný aj pri bolestiach krížov, problémoch s prostatou alebo problémoch s medzistavcovými platničkami.
Tinktúra
Táto rastlina je vhodná aj na výrobu vlastnej tinktúry. Stačí ak použijete 10 gramov prasličky, 50 ml liehu a necháte celú zmes dva týždne lúhovať na slnečnom a teplom mieste. Občas premiešajte a následne sceďte.
Odvar
Odvar si pripravte z litra vody a piatich polievkových lyžíc sušenej prasličky. Tento pomer prasličky varte aspoň 15 minút a ním si následne omývate ťažko hojace sa rany. V takomto odvare si môžete omývať aj nohy v prípade že sa vám nadmerne potia. S odvarom môžete aj kloktať a to hlavne pri bolestiach hrdla.
Čaj
A samozrejme, spomenieme si aj čaj, ktorý je najčastejšou formou, na ktorú ľudia stavia. Môžete si zakúpiť sypaný čaj, ktorý je lepší ako vrecúškový. Takisto si však prasličku môžete sami vysušiť. Takýto čaj je omnoho účinnejší. Niektorí namietajú proti jej chuti, ale na to sa dá zvyknúť. Ak sa rozhodnete pre varenie čistého čaju z prasličky roľnej je dôležité vedieť, že maximálna denná dávka je 6 gramov. Denne sa pijú 3 šálky čaju teda 2 gramy byliny na jednu šálku. Po vypití čaju z prasličky roľnej je nutné vypiť aj pohár vody. Čaj teda pripravíte z dvoch gramov na 250 ml vody. Bylinu musíte 5 minút variť a následne nechať ešte 10-15 minút lúhovať, následne scedíte a pijete.
Skladovanie
Prasličku roľnú skladujte na tmavom a suchom mieste pri izbovej teplote do 22°C.