Hloh obyčajný (Crataegus Monogyna) – užívanie a vedľajšie účinky

Hloh obyčajný, lôh alebo hloh obecný síce nesie v svojom názve prívlastok obyčajný, no určite to nie je len taká všedná rastlina. Jeho plody majú červenú farbu a vzhľadom pripomínajú šípky.

Taktiež ako aj šípky, hloh rastie na tŕnitých kríkoch, ktoré dorastajú do výšky približne 5 metrov ale aj viac.

Kde rastie?

Nájdete ho na okrajoch lúk alebo lesov, v parkoch, ale vypestovať si ho môžete aj sami doma, pretože nepatrí medzi náročné rastliny. O tom, že nie je len obyčajná rastlina svedčí aj fakt, že z hlohu môžete využiť takmer celý jeho ker, či už ide o listy, kvety ale aj plody.

plod
Plod Hloh Obyčajný

Hloh kvitne od mája približne do polovice júna, vtedy je vhodné zbierať jeho biele kvietky. Potom, čo odkvitne, je na rade zber litov, ktoré sa zbierajú do septembra, kedy sa objavia prvé plody. Tie sa zase zbierajú do októbra alebo až do prvých mrazov.

Extrakt z pukov hlohu

Hloh je tŕnitý ker s bielymi kvetinami, ktorý sa môže dožiť viac ako päťsto rokov. Každú jar kríky hlohu krásne rozkvitnú a kvety sa stanú pastvou mnohého hmyzu a včiel. V súčasnosti existujú kmene, ktoré tŕnitý ker hloh považ... Celý popis

cena 7,19 €

Na videu uvidíte ako vyzerá Hloh obyčajný.

Odkiaľ pochádza

Poznali ho už starí Gréci a Indiáni. Už v 90.-tych rokoch nášho letopočtu o ňom zložil istý Pedanius Dioscorides päťdielnu encyklopédiu. Rozšírený je takmer v celej Európe ale aj na severe Afriky. Rastie v polohách až do výšky tisíc metrov nad morom.

Naši predkovia ho už od nepamäti využívali vo svojich domovoch. Verili, že chráni pred zlou energiou a počas búrky ochráni ich príbytok pred bleskom.  Preto ho sadili do svojich záhrad, robili z neho podstielku pre zvieratá ale tiež ho využívali ako náhradu múky alebo z neho vyrábali lekvár a víno.

Jeho medicínsky základ podložil ešte v 19. storočí írsky lekár dr. Green, ktorý hlohom liečil kardiovaskulárne problémy svojich pacientov. No správy o účinkoch hlohu sa dostali na povrch až po jeho smrti, pretože informácie o zázračnom lieku, ktorý lieči choré srdcia, si nechával len pre seba.

Účinné látky obsiahnuté v hlohu obyčajnom

 • Vitamín C
 • Vitamín B1
 • Triesloviny
 • Vitexín
 • Karotén
 • Flavonoidy
 • Saponíny
 • Silice
 • Pektíny
 • Amíny

Účinky

Hloh je známy najmä vďaka svojim blahodarným účinkom na kardiovaskulárny systém.

 • Lieči srdcovú arytmiu
 • Zabraňuje upchatiu ciev
 • Zlepšuje psychický aj fyzický stav človeka
 • Znižuje hladinu cholesterolu
 • Eliminuje tvorbu závratov
 • Zlepšuje prekrvenie vencovitých tepien
 • Pomáha ľuďom po infarkte a stabilizuje srdcový rytmus
 • Zmierňuje stavy depresie
 • Pomáha pri problémoch s obličkami a močovými kameňmi
 • Zlepšuje krvný obeh
 • Pôsobí protiskleroticky
 • Podporuje kvalitu spánku a pomáha rýchlejšie zaspať
 • Ženám zmierňuje menštruačné kŕče a priaznivo pôsobí v období menopauzy
 • Patrí medzi afrodiziaká – keďže má účinky na krvný obeh a cirkuláciu krvi, mužom napomáha pri problémoch s erekciou a impotenciou. Je súčasťou mnohých výživových doplnkov, ktoré zaručujú lepšiu erekciu, odďaľujú predčasnú ejakuláciu a celkovo pozitívne pôsobia na dĺžku a kvalitu sexuálneho výkonu.

Prípravky z hlohu a ich užívanie

Prípravky z hlohu si veľmi jednoducho môžete vyrobiť aj doma. Postačia vám na to plody alebo listy z rastliny a voda alebo alkohol v závislosti od toho, aký prípravok sa chystáte vyrobiť.

Čaj

Čaj si pripravíte použitím jednej čajovej lyžičky sušeného hlohu, ktorú zalejete asi 2,5 dcl vriacej vody. Necháte lúhovať približne 10 minút. Čaj sa pije teplý, maximálne trikrát denne.

Tinktúra

Okrem čaju si z hlohu môžete jednoducho pripraviť aj tinktúru, na ktorú budete potrebovať 100 gramov plodov hlohu, ktoré na drobno nakrájate a naplníte nimi pohár alebo fľašu. Zalejete ich až po samý vrch bezfarebným alkoholom bez príchute alebo liehom a necháte odstáť týždeň až dva. Občas môžete fľašou potriasť alebo jej obsah premiešať. Rovnakým spôsobom si môžete pripraviť aj tinktúru zo sušených listov a kvetov. Po dvoch týždňoch tinktúru zlejeme a užívame 20 kvapiek 2-3x denne až kým sa neminie. Nemali by ste ju užívať viac ako raz za rok.

Ak sa vám nechce tinktúru vyrábať doma, nájdete ju aj v lekárni alebo v internetových obchodoch. Jej cena je približne 6 eur za 50 ml balenie alebo olej, ktorý sa užíva podobne ako tinktúra, ktorého cena sa pohybuje od 13 eur za 100ml.

Tinktúra z hlohu 50ml

Hloh je tŕnitý ker s bielymi kvetinami, ktorý sa môže dožiť viac ako päťsto rokov. Každú jar kríky hlohu krásne rozkvitnú a kvety sa stanú pastvou mnohého hmyzu a včiel. V súčasnosti existujú kmene, ktoré tŕnitý ker hloh považ... Celý popis

cena 7,19 €

Extrakt, kapsule alebo tabletky

Zakúpiť si môžete aj sušený extrakt alebo tablety, ktoré vás vyjdu  asi 30 eur za 120 kusové balenie. Aj samotný čaj zoženiete pomerne lacno asi za 1,5 eura za 30 gramové balenie. V neposlednom rade nájdete aj sušené plody 50 gramové balenie za asi 70 centov.

Vedľajšie účinky

Hloh nemá takmer žiadne vedľajšie účinky, pokiaľ dodržíte správne dávkovanie. Ak to s jeho užívaním preženiete, môžu sa objaviť mierne sedatívne účinky, ospalosť, vracanie a potenie. Odporúčaná denná dávka je približne 300-400mg, rozdelených na menšie časti počas dňa. No dávka sa môže zvýšiť alebo znížiť v závislosti od ochorenia, ktorým trpíte a od typu liečby. Preto ak užívate aj iné lieky na srdce konzultujte užívanie hlohu s vašim lekárnikom. Kvôli jeho účinkom na kardiovaskulárny systém by sa mu mali radšej vyhnúť deti aj tehotné a dojčiace ženy.

Pestovanie

kríkHloh patrí k nenáročným rastlinám, ktoré si ľahko  vypestujete aj doma. Tento živý ker pekne vynikne ako živý plot aj vo vašej záhrade. Obľubuje slnečné a vlhké miesta, no neuškodí mu ani polotieň. Najvhodnejšia pôda  na pestovanie je vápenatá, no môže to byť aj iná stredne ťažká pôda. Vysádza sa na jeseň. Semená klíčia pomerne dlho, niekedy to môže trvať aj viac ako jeden rok, preto sa nezľaknite, že vám rastlina ešte neklíči. Prvé tri mesiace by ste mali udržiavať teplotu do 20 stupňov, potom rastlinu s pareniskom presuňte na chladnejšie miesto s teplotou okolo 5 stupňov. Prvé plody sa zvyknú objaviť až po piatich rokov. Na konci zimy alebo začiatkom jari môžete jeho korunu zostrihať a upraviť na požadovanú výšku.

Hloh obyčajný (Crataegus Monogyna) – užívanie a vedľajšie účinky
5 (100%) 4 votes

You May Also Like

About the Author: Ondrej BielikPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.