Ginkgo biloba (Ginko dvojlaločné) – užívanie a vedľajšie účinky

Ginko biloba alebo inak ginko dvojlaločné patrí medzi najstaršie rastliny na svete, má množstvo preventívnych účinkov. Pozitívne vplýva na krvný obeh cievy, zabraňuje vzniku zrazenín a v neposlednom rade pôsobí aj ako afrodiziakum.

Kde sa vyskytuje a odkiaľ pochádza?

strom
Strom Ginkgo biloba

Patrí medzi najstaršie rastliny na svete a preto si vyslúžilo aj pomenovanie žijúca fosília, nakoľko sa na zemi vyskytuje už viac ako 200 miliónov rokov, niektoré zdroje uvádzajú dokonca až 300 miliónov rokov. Pochádza z Ázie, kde je v mnohých krajinách považované za posvätný strom a taktiež je aj chránený.

V minulosti sa vysádzalo najmä v okolí chrámov a keď z neho opadli listy, zbierali sa veľkou úctou a pokorou. Tento strom dorastá až do výšky 40 metrov a širka jeho kmeňa sa pohybuje do 9 metrov. Dožíva sa stoviek rokov, niekedy až 2000. Mnohí ginko pokladajú za najvzácnejšiu rastlinu, pretože žiadna iná rastlina nedokáže vyprodukovať látky, ktoré sú obsiahnuté v ginku ako napríklad ginkolid. Nie len tým je ginko výnimočné. Svojim vzhľadom a vejárovitými listami pripomína listnatý strom, no patrí medzi ihličnany. Poďme sa teda pozrieť, čo všetko sa v ginku ukrýva a aké účinky má na ľudský organizmus.

Odporúčame: GinkoPrim MAX

Celý popis

Účinné látky obsiahnuté v Gingku

Okrem spomínaného ginkolidu obsahuje ginko aj ďalšie látky prospešné pre náš organizmus. Semená a listy obsahujú viac ako 60 druhov účinných látok. Patria medzi ne kyselina L-askorbová, kamferol, bilobetin, kvercetin, bilobalid, flavonoid a iné.

V strede plodov ginka sa nachádzajú semená, ktoré sú bohaté na množstvo vitamínov, ku ktorým neodmysliteľne patrí vitamín A, B a C, minerálne látky, magnézium, lipidy a matné kyseliny. Popri užitočným látkam ginko obsahuje aj tzv. ginkolové kyseliny, ktoré nie sú zdraviu prospešné a ich obsah by sme mali redukovať na minimum.

Obsah vitamínov v 100g Ginga

Vitamín A 555 IU
Vitamín B3 7 mg
Vitamín B1 0,3 mg
Vitamín C 17 mg
Vitamín B2 0,2 mg

Účinky

Zdraviu prospešnými sú ako plody, tak aj listy ginka. Vo vnútri plodov sa ukrýva jadro, ktoré je veľmi chutné, no nemalo by jesť surové. Listy sú zase využívané na čaj.

 • Urýchľuje hojenie rán
 • Pomáha pri učení, odstraňuje pocit únavy a posilňuje sústredenosť
 • Posilňuje činnosť mozgových buniek
 • Znižuje zrážanlivosť krvi
 • Rozširuje cievy a prispieva k lepšiemu prekrveniu končatín
 • Zabraňuje vzniku opuchov
 • Pomáha pri problémoch s častým močením
 • Spomaľuje proces starnutia
 • antioxidačné účinky
 • Zabraňuje tvorbe kožných problémov
 • Extrakt z listov obsahuje látky, ktoré paria do antidementív a teda pomáhajú predchádzať vzniku demencie
 • Pomáha pri problémoch s astmou
 • Lieči úzkosť
 • Chráni proti baktériám
 • Podporuje činnosť pečene a ľadvín
 • Je prevenciou proti infarktu a mozgovým príhodám
 • V neposlednom rade patrí medzi afrodiziaká.

Keďže prispieva k zlepšeniu cirkulácie krvi v tele, pre mužov to znamená zlepšenie erekcie a rýchlejšie stoporenie penisu a tiež priaznivo pôsobí na vznik spermií. Ginko zabezpečuje prenos nervových signálov, zvyšuje chuť na sex a zlepšuje kvalitu libida u mužov aj u žien. No pri jeho nadmernom používaní by mohlo dôjsť k opačným výsledok a k bolestiam hlavy, takže opatrne a s mierou.

Nežiadúce účinky

Ako sme už spomínali, plody nepravého ginka nepríjemne zapáchajú a ich dužina by mohla pri kontakte s pokožkou vyvolať alergickú reakciu, sčervenanie alebo svrbenie. Jadro, ktoré sa nachádza vo vnútri plodu je po namočení v slanom náleve a následnom upražení jedlé. Surové by ste ich nemali konzumovať, lebo obsahujú látku ginkotoxín, ktorý odbúrava z tela vitamín B6. V ázijských krajinách zoženiete pražené jadrá bežne na trhoch.

Aj pri nich si však treba dať pozor, pretože pri ich nadmernej konzumácií môže dôjsť ku kŕčom, bolestiam hlavy alebo dokonca ku strate vedomia. Za nebezpečnú sa považuje dávka 50 a viac jadier.

Kto by nemal užívať ginko

Nakoľko ginko prispieva k riedeniu krvi, nie je vhodné ho užívať pred plánovanou operáciou, pretože by to mohlo skomplikovať jej priebeh a hojenie. Takže by ste mali jeho užívanie, aspoň týždeň pred takýmto zákrokom, pozastaviť.

Tak isto by ste ho nemali používať ak súbežne užívate lieky na riedenie krvi ako napríklad Warfarín, pretože by to mohlo vyvolať zvýšené krvácanie. Čo sa liekov týka, nie je ho dobré kombinovať ani s protizápalovými liekmi. Na druhej strane ako užívate lieky na vysoký krvný tlak, ginko zvyšuje ich účinnosť.

U ľudí trpiacich epilepsiou ginko vyvoláva zvýšenie záchvatov.  Aj tehotné a dojčiace ženy by sa mali jeho konzumácií radšej vyhnúť, mohlo by mať vplyv na plod alebo by sa jeho látky mohli prenášať v materskom mlieku na dieťa. Každopádne, ak trpíte nejakou chorobou a dlhodobo užívate lieky, konzultujte  kombinovanie ginka s nimi s vašim lekárom.

Vaše skúsenosti s ginko

Určitý čas som brala Ginko od Jamieson a spozorovala som lepšie prekrvenie nôh a rúk a lepšie mi pracoval mozog. Pri učení mi to viac pálilo. Ten istý efekt som dosiahla s tabletkami tak som stala pri čaji lebo si myslím že to je prírodnejšie ako nejaké kapsule.
- Maťkaaa, žena, 21

Počas skúškového som bral Ginko (WALMARK GinkoPrim MAX) a asi po mesiaci to bolo cítiť. Čaj nemal ani zďaleka také účinky, podľa mňa je to o dosť slabšie. Mával som poruchy sústredenia a problémy s pamäťou a teraz je to o dosť lepšie. Minulé skúškové som to bral skoro 2 mesiace a nebol žiadny problém.
- Maťo, muž, 21

Dávkovanie

Vedecké štúdia  uvádzajú, že by sa nemala prekročiť dávka 120 až 240 mg denne na dospelú osobu. Prvé týždne by ste mali začať pri nižšej dávke približne 60 mg a potom ju mierne zvyšovať.  V tabletách nájdete extrakt, ktorý zväčša obsahuje 30 mg, preto by ste si dennú dávku mali rozložiť do viacerých menších dávok a nie ju užiť naraz. V ľudovom liečiteľstve sa píše až o dávke do 750 mg listov denne, no radšej s takouto vysokou dávkou neexperimentujte, pretože by sa mohli prejaviť vedľajšie účinky. Nečakajte žiadne zázraky hneď po prvých dňoch užívania. Ginko treba užívať dlhodobo. Prvé výsledky sa môžu dostaviť po 4-6 týždňoch užívania a liečba by mala trvať aspoň 8 týždňov.

NÁŠ TIP: Ginkgo 2500 mg 100 kapsúl

V 1 kapsule obsahuje koncentrovaný extrakt z listu v ekvivalente zodpovedajúcemu množstvo sušenej rastliny Ginkgo biloba (list) 2 500 mg. Celý popis

cena 33,70 €

Pestovanie

Pestovanie ginka je možné aj v našich podmienkach, nie je to náročná rastlina. Vypestovať si ju môžete buď zo semienka alebo z priesady. Treba však brať na vedomie, že mladá rastlina potrebuje prvé 2 až 3 roky tieň, až keď narastie do výšky minimálne 30 centimetrov, môžete ju vystaviť slnečným lúčom.

Ginko obľubuje priepustnú ílovitú pôdu s mierne kyslím pH. S výsevom začnite niekedy v marci a semienko vložiť do vlhkého substrátu. Vyklíčiť by malo zruba za mesiac. Je dôležité udržiavať substrát neustále vlhký. Korene ginka rastú rýchlo, preto by ste ho mali po pár mesiacoch presadiť do väčšieho črepníka, do ktorého pridáte trochu piesku. Na konečné miesto do záhrady ho vysádzajte až na jeseň, no dajte pozor aby nebolo vystavované priamemu slnku. Tento strom rastie dosť pomaly, nepočítajte s tým, že za pár rokov bude mať niekoľko metrov. Za jeden rok podrastie len o 30 centimetrov.

Plod Ginko Biloba
Plod Ginko Biloba

Ak ho chcete pestovať kvôli plodom, tak na to si veru počkáte, pretože prvé plody sa začnú objavovať až po jeho 30 roku.

Listy zbierajte počas leta, ginko zvykne zhodiť listy okolo augusta a počas zimných mesiacov pri dobrej starostlivosti nahodí nové. Keďže  ide o dvojdomú rastlinu, mali by ste si dať pozor na samičie rastliny. Na rozdiel od samčích nepríjemne zapáchajú.

V akej forme ginko zoženiete

Ginko nájdete v mnohých formách, či už ako voľne predajné tablety, čaj alebo ako tinktúru z jeho extraktu.

Ginko čaj

Cena sypaného čaju sa pohybuje v rozmedzí do troch eur za 50 gramov. Na čajový odvar vám postačia dve čajové lyžičky. Lúhuje sa približne 10 minút.

Sypaný čaj Ginko dvojlaločné

Ginkgo dvojlaločné sa prirodzene nachádza už iba na malom území pohoria Tianmu Shan v Číne, ale vysádza sa ako okrasný strom v parkoch a záhradách. Ginko je odolný strom. V mestách veľmi dobre odoláva emisiám oxidu uhličitého aj ox... Celý popis

cena 1,62 €

Ginko tinktúra

Ďalšou formou je tinktúra, ktorej cena je okolo 5 eur za 50ml balenie. Užíva sa 3x denne po 15 kvapiek, zriedených v 30 ml čistej vody. Takéto balenie vám vydrží približne 25 dní.

100% -ne čistá Ginkgo tinktúra


100% čistej Ginkgo tinktúra s 0% alkoholu plné antioxidantov pre našej pamäť, mozgové funkcie, prekrvenie, oči, sluch.
Celý popis

cena 4,80 €

Ginko tabletky

Poslednou možnosťou sú tablety, ktorých nájdete veľmi veľa druhov. Ich cena sa pohybuje od 4 eur za 30 kusové balenie cez 15 eur za 120 kusové balenie veľmi populárneho ginkoPrimu v limitovanej edícií až po tie najdrahšie, ktorých cena prevyšuje 25 eur.

Na výber máte naozaj z veľkého množstva produktov s rôznym obsahom ginkového extraktu. Či už s ginkom iba začínate a chcete vyskúšať jeho účinky na vlastnej koži alebo si potrebujete doplniť zásoby, určite voľte väčšie balenia, ktoré sa vám viac oplatia a aj dlhšie vydržia.

Ginkgo biloba (Ginko dvojlaločné) – užívanie a vedľajšie účinky
4.9 (98.33%) 12 votes

You May Also Like

About the Author: Ondrej BielikPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.