Chia semienka sa do našich končín dostali len nedávno, no aj tak spravili veľký ošiaľ. Vďaka ich perfektnému zloženiu ich začali ľudia využívať v mnohých pokrmoch, ktoré pripravovali a to aj na sladko a na slano. Väčšina obyvateľstva konzumuje chia semienka v ich surovom stave a len málokto vie, že je z nich vytvorený aj kvalitný chia olej, ktorý má široké využitie a to nielen v kuchyni.
Odporúčaný Chia olej
Organický olej lisovaný za studena zo semienok Chia (Salvia hispanica). Ľahko sa vstrebáva, má jemnú, zemito-orechovú arómu a svetlo žlté sfarbenie. Celý popis
cena 10,21 €Čo je chia olej?
Na začiatok by sme si mali asi upresniť, čo je vlastne chia olej a z čoho je vyrobený. Určite ste už aspoň raz za život počuli slovo chia alebo chia semienka. Tieto maličké čierne semienka, ktoré vyzerajú podobne ako mak, majú naozaj veľmi veľkú výživovú hodnotu a ich využitie v kuchyni je naozaj široké. Hodia sa nielen do sladkých, ale takisto aj do slaných pokrmov, ktorým zvýšia ich výživovú hodnotu na maximum.
Chia semienka toho dokážu naozaj veľa. Okrem toho, že zabezpečia telu dostatok energie, dokážu vám pomôcť schudnúť bez pocitu hladu, dodajú do tela poriadnu dávku vápnika, zdravých tukov a takisto aj vitamínov. Sú vynikajúcim prírodným antioxidantom, ktorý sa stará o to, aby sa z tela vyplavili škodlivé látky a telo sa tak účinne detoxikovalo. Vláknina v semenách chia absorbuje veľké množstvo vody, vďaka čomu sa z chia dá urobiť niečo ako želatína, ktorú neskôr môžete využiť napríklad na prípravu zdravej kaše, jogurtu alebo nejakého iného jedla. Mnohí chia semienka využívajú aj ako gél do džemov a marmelád.
Semiačka chia sa získavajú z rastliny, ktorá je známa pod názvom Šalvia Hispánska, ktorá pochádza z Mexika. Táto rastlina miluje teplo, no je aj mrazu vzdorná. Nenáročná rastlina dorastá do výšky približne jedného metra a jej kvety sa sfarbujú do bielej až fialovej farby. Chia semienka, plody tejto rastliny, sú buď biele alebo čierne.
Pestovať chia je u nás veľmi ťažké, pretože rastlina potrebuje určitú nadmorskú výšku. Vďaka tomu, že je rastlina nenáročná, nepoužívajú sa pri nej žiadne pesticídy, herbicídy a iné chemické urýchľovače rastu či hnojivá. Môžete si byť tak istí, že máte zdravú nielen rastlinu, ale takisto aj samotné plody.
ODPORÚČAME:
Organický olej lisovaný za studena zo semienok Chia (Salvia hispanica). Ľahko sa vstrebáva, má jemnú, zemito-orechovú arómu a svetlo žlté sfarbenie. Celý popis
cena 10,21 €Zloženie chia semienok je naozaj veľmi bohaté. Okrem toho, že sú skvelým zdrojom energie, takisto ponúkajú zdravé tuky, bielkoviny a vlákninu, vďaka ktorej budete dlhšie sýti. Ich zloženie je:
- Vápnik
- Fosfor
- Draslík
- Sodík
- Zinok
- Mangán
- Vitamín B1Tiamín nazývaný aj vitamín B1 alebo staršie aneurín je jeden z vitamínov B patrí do skupiny vitamínov rozpustných vo vode. Je citlivý na teplo. Jeho sumárny vzorec je C12H17N4OS....
- Vitamín B2
- Vitamín B3
- Vitamín C
- Omega 6 mastné kyseliny
- Omega 3 mastné kyseliny
Toto je zoznam najdôležitejších látok, ktoré sú obsiahnuté v plodoch Šalvie Hispánskej. Teraz, keď už vieme, čo vlastne sú chia semienka, prejdime na olej, ktorý sa z nich vyrába.
Chia olej patrí medzi netradičné prírodné oleje, ktoré sa u nás predávajú a nachádzajú sa v kuchyniach nejednej domácnosti. Priaznivci zdravého životného štýlu nedajú dopustiť na chia semienka a postupne je to tak aj so samotným olejom. Dnes nájdete chia semienka úplne všade, aj v bežných supermarketoch či hypermarketoch, no olej z nich ešte nie. Chia olej je olej lisovaný za studena, ktorý má zemito-orechovú a čisto prírodnú arómu. Spoznáte ho aj vďaka svetlo-žltému zafarbeniu. Olej je cenný najmä vďaka ideálnemu pomeru esenciálnych omega 3 a omega 6 mastných kyselín, ktorý je 3:1.
Zdravý chia olej si vďaka lisovaniu za studena zanecháva všetky dôležité látky a živiny, ktoré majú aj samotné chia semienka. Liečivý olej má iba dobré tuky, ktoré pomôžu vášmu srdcu, cievam, pokožke, tráveniu a takisto aj mozgu. Má omnoho viac zdravých účinkov na naše telo, ako si na prvý pohľad môžete všimnúť. Rovnako ako semienka, takisto aj olej sa môže považovať za zázrak prírody.
Zloženie chia oleja
Zloženie chia semienok sme si trochu načrtli, a preto vás bude určite zaujímať, čo obsahuje chia olej. Jeho zloženie je veľmi podobné semienkam, no v pár veciach sa líši.
- Vitamín B1Tiamín nazývaný aj vitamín B1 alebo staršie aneurín je jeden z vitamínov B patrí do skupiny vitamínov rozpustných vo vode. Je citlivý na teplo. Jeho sumárny vzorec je C12H17N4OS.... – pomáha bunkám tela premieňať sacharidy na energiu a je nevyhnutný pre správnu funkciu srdca, svalov a nervového systému
- Vitamín B2 – je esenciálny vitamín, ktorý patrí medzi tie najbezpečnejšie vitamí Je to vo vode rozpustný vitamín, je skladovaný v ľadvinách, srdci a pečeni. Prispieva k zachovaniu zdravých slizníc, k udržaniu dobrého zraku a zdravej pokožky. Podporuje tiež rast a správnu látkovu premenu.
- Vitamín B3 – je nevyhnutný na tvorbu energie v bunkách a je významný aj pri srdcovej aktivite
- Vápnik – o vápniku vieme asi všetci naozaj veľmi veľa informácií. Táto minerálna látka je veľmi dôležitá pre naše telo najmä kvôli regulácií transportu iónov cez bunečné membrány, no takisto ovplyvňuje činnosť nervov, svalov a srdca a aktivuje niektoré ďalšie enzý Vápnik je veľmi dôležitý najmä na zdravé kosti a zuby.
- Horčík – je nazývaný aj prvkom ž Je to najmä kvôli tomu, že je nevyhnutný pre život väčšiny tvorov na zemi a vyššia potreba je pri tehotenstve a dojčení.
- Železo – je dôležitou zložkou v tele č Podieľa sa na výrobe energie, je dôležitou súčasťou hemoglobínu a viaže kyslík na červené krvinky, vďaka čomu ho pomáha rozvádzať po tele
- Selén – je nepostrádateľný pre telo ako antioxidant, ktorý brzdí proces starnutia. Bez selénu by telo nerá
- Omega 3 mastné kyseliny
- Omega 6 mastné kyseliny – obe kyseliny zabezpečujú vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch, ako napríklad vitamín D, vitamín E alebo vitamín K)
- Fosfor – alebo inak povedané beta karotén je veľmi dôležitý antioxidant, ktorý podporuje udržať zdravú pokožku, očnú rohovku, dýchacie cesty a ovplyvňuje tvorbu pigmentu.
- Draslík – je prevažne uložený vo vnútri buniek a je dôležitý pre mnohé biochemické procesy
- Zinok – ktorý má pozitívny účinok najmä na kožu, nechty a vlasy
- Molybdén – bráni okysličovaniu tukov a tukových látok v stenách buniek a svojím účinkom pripomína aj vitamín E. Stará sa o pokožku a podporuje hojenie rán
- Niacín – je dôležitou živinou pre ľudské telo a je nastabilnejším z vitamínov B-komplexu
- Meď – jeden z najvýznamnejších prvkov, ktorý sa označuje aj ako prvok krásy, pretože skrášľuje pokožku
Takéto perfektné zloženie má skvelý chia olej, ktorý vám do tela dodá omnoho viac látok, ako samotné chia semienka. Je to najmä z toho dôvodu, že ak semienka neprehrýznete, telom len prejdú a organizmus z nich nič nemá. Pri oleji máte istotu, že telo využije všetky minerálne látky a vitamíny, ktoré práve dostalo.
Účinky chia oleja
Chia olej má skvelé účinky na celé telo a organizmus. Je to najmä vďaka jeho zloženiu. To sa však odvíja aj od toho, ako bol olej spracovaný. Práve to je dôvod, prečo nemusí mať úplne každý olej rovnaké účinky na vaše telo. Ak si však zakúpite kvalitný olej, do ktorého budete aj investovať určitú čiastku, s výsledkami a účinkami budete určite spokojní. Jedna lyžička tohto oleja obsahuje toľko vápnika, ako dve šálky plnotučného mlieka. Je to skvelá správa najmä pre vegánov či vegetariánov, ktorí sa vyhýbajú mliečnym potravinám a výrobkom z mlieka či mäsa.
Najhlavnejšie účinky chia oleja:
- Podporuje koncentráciu a pamäť
- Dodáva energiu
- Pomáha pri boji proti Alzheimerovej chorobe
- Je urýchľovačom reakcií organizmu na začínajúce zápalové ochorenia
- Pôsobí antidepresívne, ustáľuje nálady
- Pozitívne vplýva na kardiovaskulárny systém a upravuje krvný tlak
- Upravuje takisto aj cukor
- Znižuje cholesterol
- Prečisťuje telo a detoxikuje ho
- Pomáha pri liečbe kože
- Pomáha pri ochoreniach obličiek
- Napomáha chudnutiu
- Pomáha pri plynatosti a nafukovaniu
- Podporuje imunitu
- Ochraňuje bunky pred radikálmi
- Má antiseptické účinky
- Znižuje krvný tlak
- Zlepšuje pevnosť kostného a kĺbového tkaniva, nechtov a vlasov
- Podporuje vylučovanie žlče
- Pomáha pri zhoršovaní pamäte
- Takisto pomáha aj pri suchej pokožke
- Bojuje proti vypadávaniu vlasov
Vďaka tomu, že olej obsahuje naozaj veľké množstvo vlákniny, podporuje funkciu celého tráviaceho traktu. Taktiež upravuje stolicu či už z hľadiska pravidelnosti alebo aj vzhľadu.
Zaujímavosťou je, že chia olej obsahuje:
- 5-krát viac vápniku ako mlieko
- 2-krát viac železa ako špenát
- 14-krát viac horčíku než brokolica
- 3-krát viac selénu ako ľanové semienka
Používanie chia oleja
Keďže sa chia semienka dajú konzumovať, určite ste si aj sami domysleli, že chia olej je jedlý. Práve to je dôvod, prečo ho môžete využívať nielen na vnútorné, ale takisto aj na vonkajšie použitie. Jeho sila je naozaj neskutočná.
Chia olej je určený pre ľudí, ktorí:
- Majú záujem o zdravý životný štýl
- Snažia sa zhodiť pár kilogramov
- Majú radi zdravé alternatívy potravín
- Sa snažia nájsť prírodné alternatívy na podporu liečby kožných chorôb
Vnútorné použitie
Pri vnútornom použití by ste mali vedieť, že tak ako pri chia, aj pri oleji nesmiete prekročiť jeho dávku. Jeho účinky sú silné, čo je aj dôvod, prečo by ste sa mali pri užívaní tohto oleja mierne krotiť. Chia semienok môžete jednu, maximálne dve polievkové lyžice denne. Podobne je to aj s olejom. Ak ho plánujete piť, môžete si dať jednu kávovú lyžičku ráno nalačno a večer pred spaním. Vhodné je však používať chia olej trošku inak.
Iný spôsob využívania tohto oleja je ten, že si ním ochutíte napríklad vašu rannú ovsenú kašu, jogurt alebo ovocný šalát. Vhodný je však aj na slané pokrmy, kde si ním môžete ochutiť napríklad dressing alebo už hotovú omáčku. Olej používajte výhradne v studenej kuchyni, pretože je lisovaný za studena, veľmi jednoducho by sa mohol prepáliť a do vášho tela by sa dostali len nevhodné, karcinogénne látky. V studených pokrmoch sa však bude vynímať najmä vďaka svojej príjemnej prírodnej, zemito-orechovej aróme a jemnej chuti, ktorá perfektne ochutí každé jedno jedlo.
Vonkajšie použitie
Chia olej má hneď niekoľko spôsobov, ako ho môžete využiť:
- Príjemná masáž, ktorá uvoľní svalstvo
- Podľa potreby na nechty a pokožku
- Na vlasy sa používa ako zábal
- Na končeky vlasov, ktoré sú suché a zničené. Používa sa po umytí.
- Môže byť aplikovaný na ktorúkoľvek časť tela ako napríklad dekolt, ruky, nohy. Vždy ho nechajte poriadne vstrebať a nezotierajte.
- Vhodný na poranenú pokožku
Chia olej nemá žiadne vedľajšie účinky. Nemali by ho však užívať ľudia, ktorí:
- Majú nízky krvný tlak, pretože olej ho znižuje
- Tehotné a kojace ženy
- Ľudia, ktorí majú problém so zrážaním krvi
- Ľudia, ktorí sú alergickí na chia alebo iné zložky obsiahnuté v oleji
Skladovanie
Chia olej skladujte pri izbovej teplote na tmavom a suchom mieste. Po otvorení ho skladujte v chladničke.
Vaše skúsenosti
Chia olej používam najmä kvôli detoxikácií tela a kvôli tomu, že znižuje cholesterol. Práve s tým mám dlhodobo problémy, no pri nedávnej prehliadke boli moje výsledky omnoho lepšie, ako tie predtým.
- Maťo L., muž
Chia semienka sú u nás pravidelným doplnkom stravy. Ja osobne si ich pridávam do ovsenej kaše, jogurtu alebo aj do slaných pokrmov, ktoré potrebujem nejako sceliť. Pred pár dňami som si kúpila aj chia olej, ktorý používam najmä do jedál, ale takisto aj na suché miesta na pokožke, pretože skvelo hydratuje. Lepší olej som zatiaľ nenašla.
- Ivana, žena