Repík Lekársky – účinky, čaj, použitie

Repík lekársky patrí medzi celkom známe rastliny, ktoré sa využívajú v alternatívnej medicíne už roky. Rovnako ich používali dlho aj naše staré mamy, ktoré túžili po silnej imunite a mnohých iných výhodách, ktoré rastlina poskytovala. Nie každý však vie, aké skutočne dobré vlastnosti repík má.

Čo je repík lekársky?

Repík lekársky je liečivá bylina, ktorú poznali ľudia už pred viac ako 1500 rokmi a používali ju aj naše staré mamy, keď sa chceli zbaviť viacerých zdravotných problémov. Jeho účinky sú všestranné, a preto sa hodí naozaj na mnoho problémov. Výhodou je takisto aj to, že rastlina obsahuje účinné a podporné látky, ktoré sú liečivé a postarajú sa o telo nielen zvonka, ale aj zvnútra.

Najčastejšie použitie tejto rastliny je práve obklad na liečenie kožných ochorení, poranení či na opuchy kĺbov. Repík je však možné užívať aj zvnútra, kedy podporuje chuť do jedla, podporuje vylučovanie žlče, prečisťuje obličky, pečeň a močové cesty. A to nie je všetko.

Pre prípad núdze by sa táto liečivá rastlina s dlhou históriou mala objavovať v každej kuchyni. Rastlina je trvalka, ktorá dorastá do výšky 50 – 120 cm. Má rada polotieň a suchšie pôdy. Jediné, čo neznáša je burina. Vďaka týmto podmienkam ju môžete jednoducho pestovať aj u nás. Mal by sa vysádzať do čistej pôdy, kde mu nikto nebude brať žiadne živiny. Dopestovať rastlinu nie je ťažké, musíte si však vybrať správne miesto, kde nebude mať neustále priame slnko.

Historicky prvé podložené použitie repíka sa datuje do starého Grécka, kde sa využíval pri ťažkých a veľkých ranách. Využitie bolo v minulosti orientované najmä na žalúdok a pokožku. Z histórie sa môžeme takisto dozvedieť, že rastlina bola používaná aj na odháňanie zlých duchov a to tak, že sa vešala na dvere alebo sa sušená položila pod posteľ. Ľudia verili, že bude odháňať zlých duchov či škriatkov a mocné čary.

Repík lekársky
Repík lekársky

Repík rastie takmer v celej Európe a zbiera sa v júli. Vňať obsahuje triesloviny, horčiny a éterické oleje. Tieto účinné látky napomáhajú najmä pri kožných problémoch, opuchoch kĺbov, kataroch v ústnej dutine, ale takisto aj pri vnútorných problémoch, ako napríklad choroby žlčníka, kde sa osvedčil najmä repíkový čaj.

Aj napriek tomu, že v minulosti sa používal najmä v Grécku a Egypte, rastlina sa stala výskumom v Číne. Ten najnovší poukazuje, že bylina so žltými kvetmi dokáže spomaľovať šírenie rakoviny u všetkých typov tejto choroby okrem leukémie.

NÁŠ TIP: Herbex repík lekársky

Celý popis

cena 1,89 €

Zloženie repíka lekárskeho

Repík je vzácny najmä pre svoje zloženie, ktoré je viac ako pozoruhodné. Obsah minerálnych látok a vitamínov je tak pestrý, že vás určite ohromí. Aké látky teda repík obsahuje?

  • Bielkoviny
  • Éterické oleje
  • Triesloviny
  • Vitamín B1pomáha bunkám tela premieňať sacharidy na energiu a je nevyhnutný pre správnu funkciu srdca, svalov a nervového systému
  • Vitamín B2 – je označovaný aj ako rastový vitamí Podieľa sa na metabolizme sacharidov, tukov a bielkovín. Podporuje rast, zdravú pokožku, vlasy a nechty.
  • Vitamín B3 – je vitamín nevyhnutný na tvorbu energie v bunkách, je významný pri srdcovej, nervovej a svalovej činnosti
  • Vitamín C – je asi najznámejším vitamínom, ktorý pozná skoro každý z ná Vitamín C podporuje celkové zdravie, stará sa o ďasná, zuby a kosti. Je rozpustný vo vode.
  • Kyselina citrónová
  • Kyselina jablčná
  • Kyselina stearová – má čistiace vlastnosti, odstraňuje nadbytok kožného mazu a pot z vlasov a kože, ochraňuje vlasy pred poškodením, navracia im lesk
  • Kyselina olejová

A aj vďaka takémuto nabitému zloženiu ponúka repík perfektné účinky, o ktoré budete mať určite záujem aj vy.

Účinky repíka lekárskeho

Poďme sa teda pozrieť aj na samotné účinky tejto úžasnej rastliny, ktorá má bohaté zloženie. Množstvo úžasných účinkov na telo a organizmus sa nachádzajú v rastline, ktorú určite budete chcieť aj vy.

Aké sú teda hlavné účinky ?

  • Podporuje imunitu, trávenie
  • Podporuje trávenie a vylučovanie žlče
  • Odstraňuje kašeľ, lieči dýchacie problémy
  • Zmierňuje krvácanie (silná menštruácia, krvácanie z nosa)
  • Má močopudné účinky, čistí močové cesty
  • Zlepšuje funkciu pečene
  • Zlepšuje hojenie poranení pokožky
  • Odstraňuje opuchy a bolesti kĺbov
  • Má silné antiseptické účinky
  • Zvyšuje vylučovanie žlče
  • Zvyšuje chuť do jedla
  • Lieči kožné poranenia
  • Lieči kožné ochorenia
  • Prečisťuje obličky
  • Lieči dýchacie cesty

Na mnohé z týchto účinkov by sme sa mohli pozrieť trochu lepšie. Repík je vhodný najmä na:

Stav po operácií

Operovali vás a vy sa bojíte, že vám na tele ostanú jazvy? Okamžite po vybratí stehov začnite používať repíkový odvar, pomocou ktorého si jednoducho upokojí ranu. Keď zmiznú všetky chrasty, jazva bude zahojená a stačí si ju pomocou odvaru masírovať.

Na imunitu

Pokožka repík lekársky ocení nielen po operácií, ale takisto aj vtedy, ak máte oslabenú imunitu. Kúpeľ s repíkom pomáha odstraňovať škodlivé látky z povrchu pokožky, zlepšuje krvný obeh, posilňuje pokožku, podporuje imunitu, zlepšuje náladu a takisto celkovo vzpruží telo. Na kúpeľ stačí použiť dve hrste vysušených repíkových listov, ktoré zalejete horúcou vodou. Nechajte aspoň pár minút lúhovať.

Lieči zapareniny

Mnohí ľudia poznajú túto rastlinu aj ako prostriedok na vymývanie rán alebo na zapareniny  batoliať. Voda sa používala aj na výplachy strelných rán.

Tinktúra na hlasivky

Pre dospelých je vhodná aj tinktúra, ktorú si môžete dávať na hlasivky. Vyrába sa z jedného dielu rastliny a piatich dielov alkoholu. Stačí nechať alkohol dva týždne lúhovať a nechať odstáť na tmavom mieste. Každý deň nezabúdajte premiešať a na záver by ste mali scediť. Preventívne táto tinktúra chráni namáhané hlasivky a je vhodná všetkých rečníkom, učiteľom či spevákom.

Na žlčníkové kamene

Repík je vhodný aj pri zápalových ochoreniach ústnej dutiny alebo pri problémoch so žlčníkovými a močovými kameňmi. Je to najmä vďaka tomu, že má antibakteriálne účinky. Hodí sa aj na infekčné ochorenia tráviaceho systému. Pomôže vám aj pri problémoch s močením, pretože má močopudné účinky.

Na pomliaždeniny a ekzémy

Tinktúra z repíka sa dá použiť aj na nehojace sa rany, pomliaždeniny, odreniny alebo na vredy či ekzémy. Tinktúra je vhodná aj pri opuchnutých kĺboch. Stačí si ju len niekoľkokrát denne vtierať na boľavé miesta.

Vedľajšie účinky

Pri tejto rastline neboli zistené žiadne vedľajšie účinky a môžu ju užívať dokonca aj tehotné ženy. Pri jej dávkovaní by ste to nemali preháňať, no môžete ju užívať každý jeden deň.

Použitie repíka lekárskeho

Na čo a ako sa teda dá repík použiť? Ako sme spomínali vyššie, jej použitie je veľmi široké a vhodné nielen na vonkajšie, ale aj na vnútorné použitie. Dôležité je však pravidelné užívanie, vďaka ktorému budete mať zaručené výsledky.

Rastlinu nájdete v týchto formách:

  • Čaj
  • Kúpeľ
  • Duchý obklad
  • Kloktadlo
  • Tinktúra

Čaj

Čaj z repíka lekárskeho sa pripravuje veľmi jednoducho a to tak, že jednu kávovú lyžičku usušeného repíka zalejete horúcou vodou. Vylúhujete ho po dobu 10 – 15 minút. Na to, aby čaj fungoval je potrebné, aby ste ho pili 1 – 2x do dňa. Čaj si môžete ochutiť napríklad medom.

Kúpeľ

Skvelou možnosťou je aj kúpeľ. Stačí si ho pripraviť zo sušeného repíka, ktorý zalejete v hrnci, necháte lúhovať aspoň pol hodinu a následne odvar vlejete do vane s teplou vodou pripravenou na kúpeľ. Tento kúpeľ pomáha hojiť rany a uvoľňuje telo.

Suchý obklad

Takýto suchý obklad sa používa najčastejšie pri migréne. Čerstvé listy treba najskôr povariť a následne z nich vytlačiť aj prebytočnú šťavu. Následne sa obklad prikladá na čelo a prekryje sa gázou alebo obväzom.

Kloktadlo

Ako kloktadlo môžete použiť niekoľko kvapiek tinktúry zriedených vodou alebo aj vychladený repíkový čaj. Pomôže vám najmä pri zápaloch hrdla.

Tinktúra

Ako sme už spomínali, tinktúra ide urobiť aj doma. Vyrába sa z jedného dielu rastliny a piatich dielov alkoholu. Stačí nechať alkohol dva týždne lúhovať a nechať odstáť na tmavom mieste. Každý deň nezabúdajte premiešať a na záver by ste mali scediť.

Skladovanie

Repík lekársky skladujte na tmavom a suchom mieste pri izbovej teplote do 22°C.

Repík Lekársky – účinky, čaj, použitie
5 (100%) 1 vote

You May Also Like

About the Author: Mgr. Ondrej Bielik

Študoval som na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a zaujímam sa hlavne o liečivé byliny, zdravie a chudnutie. Sem tam niečo napíšem na môj FB


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.